Úterý 4. října 2022
Svátek slaví František, zítra Eliška
Oblačno 16°C

Vladimir Putin obnovil Řád Matka hrdinka: Za deset dětí dostanou Rusky milion rublů!

Autor: pma - 
17. srpna 2022
16:14

V Rusku sílí demografická krize a tamní prezident Vladimir Putin přišel s nápadem, jak úbytek obyvatelstva vyřešit. Obnovil Řád Matka hrdinka, který zavedl v zemi už Sovětský svaz roku 1944. Takovou hrdinkou se stane matka, která porodí a vychová deset dětí. Mimo nejvyššího titulu ženy dostanou jako bonus milion rublů, v přepočtu necelých 400 tisíc korun.

Válka na Ukrajině, kterou na konci června odstartoval ruský prezident Vladimir Putin, pokračuje již několikátým měsícem. Tisíce ruských vojáků bojují a umírají na frontě a porodnost v zemi klesá.

Britský deník Daily Mail uvádí, že se v Rusku posledních deset let neustále snižuje počet narozených dětí a v celkovém součtu ruského obyvatelstva ubývá. K 1. lednu 2020 měla nejrozlehlejší země světa podle úřadu 146,748 milionu obyvatel, k počátku roku 2021 to bylo 146,24 milionu a v lednu letošního roku se číslo zastavilo na 145,1 milionu.

Řád je zdoben diamanty a zlatem

To se prezidentovi moc nezamlouvá a přišel s nápadem, jak motivovat ruské ženy, aby více rodily. Podle tamní agentury TASS Rusky za každých deset porozených a vychovaných dětí dostanou  jeden milion rublů, což je v přepočtu necelých 400 tisíc korun. Navíc obdrží i obnovené nejvyšší vyznamenání - Řád Matky hrdinky společně s diplomem.

„Řád Matky hrdinky je vyrobený ze zlata a doplněn diamantem a smaltem. Jedná se o pěticípou hvězdu se zlatými a stříbrnými paprsky, která má uprostřed logo Ruské federace. Nad tím je nápis „Matka hrdinka“ a na zadní části se nachází číslo odznaku,“ popisuje ruský web IRK.ru vzhled vyznamenání.

Podle Putina se dá na lidi narozené v početných rodinách spolehnout, jsou čestní a nepodvádí. Na finanční odměnu a titul podle prezidenta dosáhnou i ženy, jejichž potomci položili život při obraně Ruska nebo byli v důsledku plnění vojenské služby prohlášeni za nezvěstné.

Řád v minulosti získalo přes 400 tisíc žen 

Nejedná se o zcela revoluční myšlenku. Podobný výnos zavedl v roce 1944 Sovětský svaz, jehož obnovení by si Putin dle jeho předchozích vyjádření velmi přál. „Je to rozpad historického Ruska pod názvem Sovětský svaz. Přišli jsme o 30, 40 procent obyvatelstva a přibližně stejné množství výrobních kapacit, změnili jsme se v úplně jinou zemi. To, co se budovalo tisíc let, bylo z velké části ztraceno,“ uvedl v minulosti prezident v ruské státní televizi.

Tehdejší titul Řád Matky hrdinky byl udělován ženám, které porodily deset a více dětí. Oficiálně zrušen byl na podzim roku 1991. Za necelých padesát let byl řád udělen zhruba 431 tisícům ženám.

19:05
Dnes
!

Spojené státy poskytnou Ukrajině další balík vojenské pomoci v hodnotě 625 milionů dolarů (necelých 15,4 miliardy Kč), jeho součástí budou další zbraně a vojenská technika, včetně salvových raketometů HIMARS. Podle prohlášení Bílého domu to dnes americký prezident Joe Biden řekl při telefonátu se svým ukrajinským protějškem Volodymyrem Zelenským.

V rozhovoru, kterého se účastnila i viceprezidentka Kamala Harrisová, Biden také zdůraznil, že Washington nikdy neuzná ruskou anexi ukrajinských území.

18:48
Dnes

Ukrajinské vedení dříve potvrdilo osvobození obcí Archangelske a Myroljubivka v Chersonské oblasti, připomněla agentura Unian a citovala mluvčího jižního velitelství ukrajinských sil, že situace na tomto úseku fronty „nabírá na obrátkách“.

Ukrajinská armáda v posledních dnech zaznamenala výrazný postup v okolí Lymanu na východě Ukrajiny a v Chersonské oblasti v jižní části země, uvedl dnes ve své pravidelné analýze situace na ukrajinském bojišti americký Institut pro studium války (ISW).

18:26
Dnes

Použití jaderných zbraní jakoukoliv zemí na světě by nezůstalo bez odezvy, řekl dnes britský ministr zahraničí James Cleverly. Ruského prezidenta Vladimira Putina podle agentury Reuters vyzval, aby přestal se strategickými omyly. „Putin se při rozhodovacím procesu dopustil příliš mnoha strategických omylů,“ řekl Cleverly. „Musíme dát jasně najevo, že tahle série strategických omylů musí přestat,“ dodal.

Zobrazit celý online

Video  Putin jako kůl v plotě: Nechali ho potupně dlouze čekat na erdogana  - Reuters
Video se připravuje ...

Video se připravuje ...
Další videa