Neděle 2. října 2022
Svátek slaví Olívie, zítra Bohumil
Oblačno, déšť 16°C

Rusové selhávají, invaze vrávorá! Putin nemá šanci vyhrát, míní britský ministr obrany

Autor: tsv - 
13. srpna 2022
19:05

Britský ministr obrany Ben Wallace vystoupil během konference dárců v dánské Kodani, jejímž cílem bylo posílit vztahy převážně mezi severními a východními zeměmi Evropy v souvislosti s válkou na Ukrajině. Během svého proslovu zdůraznil, že Rusko má jen mizivé šance na vítězství. Speciální operace dlouhodobě selhává na hned několika frontách, dodal. Na konferenci se vybraly miliardy a Británie dluží dodávku přesně naváděných raket a samohybných salvových raketometů MLRS.

„Doteď selhávají a je nepravděpodobné, že by v okupaci Ukrajiny někdy uspěli,“ řekl s odkazem na ruské vojáky Wallace. „Jejich invaze vrávorá a byla už tolikrát změněná, že se teď soustředí jen na části jihu a východu, daleko, daleko od toho, co měla být jejich třídenní takzvaná speciální operace.“ Invaze propukla před téměř půl rokem.

„Tři dny uběhly a už to trvá skoro šest měsíců, přišli o obrovské množství techniky a vybavení a stejně tak i vojáků,“ doplnil. Vyjádřil se mimo jiné také k přístupu ruského vůdce Vladimira Putina. „Prezident Putin hazarduje s tím, že nás všechny začne za několik měsíců konflikt nudit a mezinárodní komunita se zase posune dál do jiných směrů. Inu, dnešek dokazuje opak.“

„Dnešní schůzi jsme ukončili s dalšími přísliby financování, dalšími přísliby výcviků a dalšími přísliby vojenské pomoci, vše naplánované přesně tak, abychom pomohli Ukrajině vyhrát,“ shrnul Wallace. „Abychom Ukrajině pomohli se postavit za svou nezávislost a abychom se ujistili, že ambice prezidenta Putina na Ukrajině selžou tak, jak právem mají.“

26 účastníků a desítky miliard

Konference se v prostorách dánského parlamentu zúčastnili zástupci 26 zemí včetně Česka, Austrálie, Bulharska, Německa, Gruzie, Islandu, Kanady, Lotyšska, Litvy, Nizozemska, Nového Zélandu, Norska, Polska, Rumunska, Slovenska, Finska, Francie, Švédska, Estonska, Japonska, Spojených států a vedení Evropské unie. Organizátory akce bylo Dánsko, Velká Británie a Ukrajina.

18:55
2. 10. 2022

Ruský prezident Vladimir Putin má nejméně tři dvojníky, řekl podle agentury Unian šéf ukrajinské vojenské zpravodajské služby Kyrylo Budanov. Uvedl také, že v rozvědce jsou lidé, kteří se přímo na Putinovy dvojníky specializují.

„Já osobně nejsem na Putina specialista. Ale podle mě jsou určitě aspoň tři dvojníci, které hned poznám,“ řekl Budanov v rozhovoru s ukrajinskou novinářkou Natalijou Mocejčukovou.

V médiích se už mnohokrát objevily spekulace, že Putin má dvojníky. Informaci ale ještě nikdo oficiálně nepotvrdil. O tom, že Putin využívá služeb dvojníků, je přesvědčen například také ruský advokát Mark Fejgin, který je znám díky tomu, že obhajoval mnoho opozičních osobností.

18:39
2. 10. 2022

Snímky z osvobozeného Svjatohirsku.

18:09
2. 10. 2022

Česká republika nebude tolerovat ruské hanebné porušování mezinárodního práva, sprostou krádež území jiného státu a Putinovy koloniální snahy, sdělil dnes ČTK v reakci na ruskou anexi čtyř ukrajinských území ministr zahraničních věcí Jan Lipavský (Piráti). V reakci na aktuální dění si některé evropské státy povolají na jednání ruské velvyslance. Zda tak učiní i Česko, není jasné. „Další postup koordinujeme se spojenci,“ uvedl ministr na dotaz ČTK.

„Neuznáme jedinou nezákonnou anexi ukrajinského území Ruskem bez ohledu na to, kolik ruských vojáků se bude na území Ukrajiny nacházet,“ doplnil.

Ruský prezident Vladimir Putin v pátek podepsal se zástupci proruských separatistů smlouvy o připojení čtyř ukrajinských oblastí k Rusku - samozvaných lidových republik Doněcké a Luhanské na východě Ukrajiny a Chersonské oblasti a Záporožské oblasti na jihu země. Dnes krok schválil i ústavní soud a hlasovat o něm musí i parlament, který o tom začne jednat v pondělí, napsala agentura Reuters.

Kompletní online

Během konference se vybralo bezmála 1,55 miliardy eur (asi 37 miliard korun), informovala agentura Reuters. Peníze se použijí na nákup zbraní a techniky pro ukrajinskou armádu. Velká Británie nedávno taktéž slíbila na Ukrajinu dodat další salvové raketomety MLRS a naváděné rakety s doletem až 80 kilometrů, píše server DailyMail.

Podle odhadů Ozbrojených složek Ukrajiny Rusko dosud přišlo o 43 200 vojáků, 1 849 tanků, 4 108 obrněných vozidel, 975 dělostřeleckých systémů, 233 letadel, 193 vrtulníků, 185 střel s plochou drahou doletu a 15 válečných lodí.

Video  Rusy na Krymu vyděsily exploze: Utíkali z pláží pryč  - Reuters
Video se připravuje ...

Video se připravuje ...
Další videa