Středa 17. srpna 2022
Svátek slaví Petra, zítra Helena
Polojasno 32°C

Civilisté v Mykolajivu: Kvůli nočnímu bombardování už týdny nespali. „Hodně lidí teď pije“

Autor: tsv - 
6. srpna 2022
19:30

Ukrajinský Mykolajiv se v posledních týdnech denně ocitá pod palbou okupantů, uprostřed noci se pravidelně rozeznívají sirény a místní nemohou spát kvůli hlasitým explozím. Některé ulice blokují trosky zničených domů, na chodnících se povalují střepy, šrapnely nebo nevybuchlé bomby. „Co mám říct svému vnukovi? V noci se probudil a řekl mi, že chce žít,“ svěřila se novinářům zoufalá babička. Mnozí se v těžké době obrací k alkoholu nebo náboženství.

První exploze se v dobývaném Mykolajivu obvykle začnou ozývat těsně po půlnoci, strach v lidech ale vyvolávají i dříve obyčejné zvuky prásknutí dveří nebo motoru projíždějící dodávky. Místní neustále čekají, kdy jim do domu vpadnou okupanti. „Snažím se chodit do postele brzy, kolem sedmé nebo osmé večer. Takto máte alespoň pár hodin před tím, než začnou rány, pokud máte štěstí,“ řekla pro server BBC 60letá Gela Chavchavadzeová.

Rusové v tuto chvíli útočí na město ze všech světových stran a většina střel dopadá do obydlených oblastí. Zdejší v noci s každou bombou počítají, kolik bloků od nich dopadla. Neustálý strach a nedostatek spánku se začíná negativně projevovat na jejich psychickém i fyzickém zdraví. „Vidím teď hodně lidí, kteří pijí,“ popisovala Gela. „Dokonce i brzy ráno. Myslím si, že neměli rušit zákaz alkoholu. V době války to není vhodné.“

O dopadech spánkového deficitu s novináři hovořil mykolajivský lékař Oleksandr Demijanov. „Oslabuje nervový systém lidí a vyvolává v nich strach a paniku,“ vysvětloval. „Je to těžké. Každou noc mě budí nejen bomby, ale i telefonáty. Když spím, zdá se mi o válce a o destrukci.“

Šťastná náhoda a návrat k náboženství

Před dům Alexandera Jakovenka (58) před několika dny dopadly ruské kazetové pumy. Muž jako zázrakem přežil a nyní si krátí čas uklízením trosek, které zbyly z jeho kuchyně. „Nedokážu to vysvětlit. Neměl bych být naživu,“ řekl novinářům. „Sirény se rozeznívají každou noc, ale z nějakého důvodu jsem se včera rozhodl přesunout se z ložnice na druhý konec bytu.“ Prolétající šrapnely zanechaly ve stěnách jeho ložnice dlouhé škrábance.

S úklidem mu nyní pomáhá jeho sousedka Olga. „Co mám říct svému vnukovi?“ ptala se. „Jednu noc se probudil, plakal a řekl mi: ‚Babi, já chci žít.‘“

Rodiny jsou s každým dnem čím dál tím zoufalejší a mnozí se obrací k náboženství. „Všechno je v Božích rukou. Co se stane, stane se,“ konstatovala 67letá Svetlana Charlanovová. Na dvorek jí před několika dny dopadla střela. Její dům zůstal jako zázrakem bez poškození, šrapnel ale Svetlaně způsobil lehké zranění na hlavě.

Někteří Ukrajinci se z nedalekých explozí radují, ovšem ne občané Mykolajivu, nýbrž Chersonu, který v tuto chvíli ovládají Rusové. „Když slyšíme výbuch, tak slavíme, protože to znamená, že se naše jednotky blíží k nám,“ řekl nezávislý ukrajinský novinář Konstantin Ryženko. „Čekáme na osvobození.“

17:17
17. 8. 2022

Ukrajinské ozbrojené síly zveřejnili video, které údajně ukazuje zničenou základnu okupantů v Nove Kachovce. Podle předběžných informací se ztráty útočníků odhadují na 10-15 lidí. Ruská strana dosud situaci nekomentovala.

16:57
17. 8. 2022

Rusko předpokládá, že se průměrná vývozní cena jeho plynu letos více než zdvojnásobí na 730 dolarů (17.614 Kč) za 1000 metrů krychlových. Až do roku 2025 pak bude klesat spolu se snižováním vývozu. Vyplývá to z odhadu ruského ministerstva hospodářství, do kterého nahlédla agentura Reuters.

Reuters také nahlédl do celkové předpovědi ruského ministerstva hospodářství. Ta podle něj naznačuje, že ruská ekonomika se se sankcemi vypořádává lépe, než se Moskva zpočátku obávala, a oslabí méně, než se předpokládalo.

16:27
17. 8. 2022

Ruské ministerstvo hospodářství zlepšilo odhad letošního vývoje ruské ekonomiky. Nové prognózy, ke kterým získala přístup agentura Reuters, předpokládají, že hrubý domácí produkt (HDP) Ruska se v letošním roce sníží o 4,2 procenta. Před třemi měsíci přitom ministerstvo předpovídalo, že HDP se letos propadne o 7,8 procenta.

Kompletní online

Video  Medveděv hrozí Ukrajině soudným dnem: Analytik o jaderné hrozbě i cíli Ukrajinců zničit Krymský most  - Markéta Volfová, Lukáš Červený
Video se připravuje ...

Video se připravuje ...
Další videa