Středa 17. srpna 2022
Svátek slaví Petra, zítra Helena
Polojasno 32°C

Emotivní loučení manželky končícího ukrajinského velvyslance. „Praho, děkuji a na shledanou“

Autor: diz - 
5. srpna 2022
13:38

24. února se jí, stejně tak jako dalším bezmála 40 milionům Ukrajinců obrátil život doslova naruby. Toho dne překročila ruská vojska hranice Ukrajiny a zahájila invazi. Nemilosrdné válce, při níž Rusové zabíjejí i ty nejzranitelnější a nejbezbrannější obyvatele, přihlížela Olga Perebyjnisová z Prahy, kde její manžel Jevhen Perebyjnis zastával post ukrajinského velvyslance. Až do července, kdy byl jmenován náměstkem ukrajinského ministra zahraničí. Z toho důvodu musí rodina přesídlit do rodné Ukrajiny a s Prahou, kde manželé řadu let žili, se rozloučit. Což emotivně učinila ambasadorova manželka na sociálních sítích.

Od ledna 2017 do letošního července byl Jevhen Perebyjnis ukrajinským velvyslancem v České republice. U uplynulých měsících byl bezpochyby nejznámějším velvyslancem v Čechách vůbec, a to z důvodů, které si jistě nikdo nepřál.

Sotva Rusko rozpoutalo na Ukrajině válku, zapojil se spolu se svou manželkou do organizování všemožné pomoci. Půl roku po invazi však ve funkci končí a stěhuje se zpět domů. „Asi by to bylo neslušné, kdybych odjela bez rozloučení,“ komentovala odjezd lakonicky velvyslancova manželka ve statusu na Facebooku.

„Vždycky umíš překvapit“

S kým, že se to Olga Perebyjnisová chce rozloučit? S Prahou, kde strávila uplynulých 5 let. Za tu dobu jí česká metropole přirostla k srdci. „První setkání si pamatuji tak jasně, jako by to bylo včera. Ani ve snu by tu holku, kterou jsem byla, nenapadlo, že na tom honosném náměstí jednou poleze na improvizovanou scénu, a ani v nejmrazivějším hororu, za jakým účelem – prosit tisíce lidí, aby podpořili zavření nebe nad její napadenou vlastí,“ vypisuje se.

Vždycky mě umíš překvapit. Když zkoumám křivky tvých ulic, stále je něco objevovat v záhybech tvého těla. Mám tě beznadějně a dlouhodobě moc ráda. Budeš mi scházet,“ líčí dále a zde prožitá léta se nerozpakuje označit za nejšťastnější. Ale zároveň s hořkým dovětkem. „S tebou jsem sdílela i tu nejhorší zprávu, že moje zem je bombardována odvěčným nepřítelem.“

Hanspaulka a Kampa

V rozsáhlé zkazce hlavnímu městu zavzpomínala Olga Perebyjnisová především na místa, kde nejraději trávila volné chvíle. „Zdá se, že i míle daleko, když zavřu oči, budu moct procházet Hanspaulkou a třeba zastavit se u domu Buriana,“ zmiňuje honosnou vilu Krále komiků, která se nachází na samém okraji malebné čtvrti v Kadeřávkovské ulici, hned naproti ZŠ Bílá.

Chvíle klidu pro rozjímání a procházky ale nacházela i v samém centru hlavního města. Když chtěla za kulturou, bývalo to na Kampu, do tamního muzea, které vede Nadace Jana a Medy Mládkových. „Tam navštívím nějakou novou výstavu v muzeu Mládkových, pozdravím obrazy Kupky a vzpomenu si na hudebního génia Myslivečka, který tady na Sovových mlýnech spatřil světlo světa.“

Sbohem, nebo na shledanou?

Žena diplomata zároveň nezapomněla ocenit, jak vstřícně se Pražané a vůbec mnozí Češi postavili k situaci, která tíží celou Evropu. K tomu však připojila naléhavou prosbu. „Nedovol, aby tady uráželi moji vlajku. Nikoho neohrožuje, ale bojují a umírají pod ní krásní a stateční lidi, kteří možná měli v plánu někdy se na tebe podívat, Praho. Na shledanou.“

18:43
17. 8. 2022

Kanada uvolnila 450 milionů kanadských dolarů (asi 8,4 miliardy korun) v půjčkách Ukrajině. Peníze jsou určeny na nákup topných paliv na zimu. Podle agentury Reuters to dnes oznámila kanadská ministryně financí Chrystia Freelandová.

Dnešní půjčka je součástí širšího balíku finanční pomoci 1,95 miliardy kanadských dolarů (asi 36,4 miliard korun), který Kanada přislíbila Ukrajině. „Nyní jsme již vyplatili všechny doposud slíbené půjčky Ukrajině,“ uvedla Freelandová.

Nezávisle na zmíněných půjčkách slíbila Kanada po červnovém summitu skupiny G7 v Německu vyplatit další desítky milionů kanadských dolarů na humanitární pomoc na Ukrajině, na zefektivnění ukrajinského zemědělství, na vybavení potřebné k čištění zaminovaných oblastí a na projekty mapující porušování lidských práv na Ukrajině.

18:40
17. 8. 2022

Další snímky z Doněcku. 

18:20
17. 8. 2022

Generální tajemník OSN António Guterres dorazil do Lvova. Zítra se sejde s ukrajinským prezidentem Zelenským a prezidentem Turecka Erdoganem. Hlavním tématem jednání bude vývoj situace kolem Záporožské jaderné elektrárny. 

Kompletní online
Video  Velvyslanec Ukrajiny v ČR pro Blesk o ruské brutalitě a genocidě: Zbraně budeme potřebovat ještě dlouho.  - Markéta Volfová, Lukáš Červený
Video se připravuje ...

Video se připravuje ...
Další videa