Pondělí 4. března 2024
Svátek slaví Stela, zítra Kazimír
Oblačno 11°C

Emotivní loučení manželky končícího ukrajinského velvyslance. „Praho, děkuji a na shledanou“

Autor: diz - 
5. srpna 2022
13:38

24. února se jí, stejně tak jako dalším bezmála 40 milionům Ukrajinců obrátil život doslova naruby. Toho dne překročila ruská vojska hranice Ukrajiny a zahájila invazi. Nemilosrdné válce, při níž Rusové zabíjejí i ty nejzranitelnější a nejbezbrannější obyvatele, přihlížela Olga Perebyjnisová z Prahy, kde její manžel Jevhen Perebyjnis zastával post ukrajinského velvyslance. Až do července, kdy byl jmenován náměstkem ukrajinského ministra zahraničí. Z toho důvodu musí rodina přesídlit do rodné Ukrajiny a s Prahou, kde manželé řadu let žili, se rozloučit. Což emotivně učinila ambasadorova manželka na sociálních sítích.

Od ledna 2017 do letošního července byl Jevhen Perebyjnis ukrajinským velvyslancem v České republice. U uplynulých měsících byl bezpochyby nejznámějším velvyslancem v Čechách vůbec, a to z důvodů, které si jistě nikdo nepřál.

Sotva Rusko rozpoutalo na Ukrajině válku, zapojil se spolu se svou manželkou do organizování všemožné pomoci. Půl roku po invazi však ve funkci končí a stěhuje se zpět domů. „Asi by to bylo neslušné, kdybych odjela bez rozloučení,“ komentovala odjezd lakonicky velvyslancova manželka ve statusu na Facebooku.

„Vždycky umíš překvapit“

S kým, že se to Olga Perebyjnisová chce rozloučit? S Prahou, kde strávila uplynulých 5 let. Za tu dobu jí česká metropole přirostla k srdci. „První setkání si pamatuji tak jasně, jako by to bylo včera. Ani ve snu by tu holku, kterou jsem byla, nenapadlo, že na tom honosném náměstí jednou poleze na improvizovanou scénu, a ani v nejmrazivějším hororu, za jakým účelem – prosit tisíce lidí, aby podpořili zavření nebe nad její napadenou vlastí,“ vypisuje se.

Vždycky mě umíš překvapit. Když zkoumám křivky tvých ulic, stále je něco objevovat v záhybech tvého těla. Mám tě beznadějně a dlouhodobě moc ráda. Budeš mi scházet,“ líčí dále a zde prožitá léta se nerozpakuje označit za nejšťastnější. Ale zároveň s hořkým dovětkem. „S tebou jsem sdílela i tu nejhorší zprávu, že moje zem je bombardována odvěčným nepřítelem.“

Hanspaulka a Kampa

V rozsáhlé zkazce hlavnímu městu zavzpomínala Olga Perebyjnisová především na místa, kde nejraději trávila volné chvíle. „Zdá se, že i míle daleko, když zavřu oči, budu moct procházet Hanspaulkou a třeba zastavit se u domu Buriana,“ zmiňuje honosnou vilu Krále komiků, která se nachází na samém okraji malebné čtvrti v Kadeřávkovské ulici, hned naproti ZŠ Bílá.

Chvíle klidu pro rozjímání a procházky ale nacházela i v samém centru hlavního města. Když chtěla za kulturou, bývalo to na Kampu, do tamního muzea, které vede Nadace Jana a Medy Mládkových. „Tam navštívím nějakou novou výstavu v muzeu Mládkových, pozdravím obrazy Kupky a vzpomenu si na hudebního génia Myslivečka, který tady na Sovových mlýnech spatřil světlo světa.“

Sbohem, nebo na shledanou?

Žena diplomata zároveň nezapomněla ocenit, jak vstřícně se Pražané a vůbec mnozí Češi postavili k situaci, která tíží celou Evropu. K tomu však připojila naléhavou prosbu. „Nedovol, aby tady uráželi moji vlajku. Nikoho neohrožuje, ale bojují a umírají pod ní krásní a stateční lidi, kteří možná měli v plánu někdy se na tebe podívat, Praho. Na shledanou.“

9:08
4. 3. 2024

Generální štáb Ozbrojených sil Ukrajiny tvrdí, že ztráty nepřítele za poslední den činí 1150 lidí. A také 8 tanků, 21 obrněných vozidel aj.

8:19
4. 3. 2024

Železniční most přes řeku Čapajevka v jihoruské Samarské oblasti dnes poškodil výbuch, píše ruský tisk. Podle telegramového kanálu RBK Ukrajina explozi potvrdila ukrajinská vojenská rozvědka HUR.

Exploze nastala na mostě v úseku trati mezi městem Čapajevsk a obcí Zvezda a způsobilo ji výbušné zařízení. Výbuch poškodil kovovou konstrukci a ohrazení mostu, ne však nosnou betonovou část. Nikomu se nic nestalo, ale provoz na mostě je zastavený.

Samarská oblast patří k důležitým průmyslovým regionům Ruska. RBK Ukrajina píše, že po trati vedoucí po poničeném mostě vlaky vozí například munici z jednoho závodů v Čapajevsku.

7:59
4. 3. 2024

Ruské ministerstvo zahraničí si předvolalo německého velvyslance kvůli hovoru německých důstojníků o možném použití střel Taurus, píše TASS.

Kompletní online
Video  Velvyslanec Ukrajiny v ČR pro Blesk o ruské brutalitě a genocidě: Zbraně budeme potřebovat ještě dlouho.  - Markéta Volfová, Lukáš Červený
Video se připravuje ...

Aktuální dění

 

Izraelsko-palestinský konflikt:

ONLINE dění v Izraeli Velitel Hamásu Iron Dome

Válka na Ukrajině:ONLINE dění na Ukrajině

Video se připravuje ...
Další videa