Neděle 4. června 2023
Svátek slaví Dalibor, zítra Dobroslav
Polojasno 21°C

Končící ukrajinský velvyslanec v Česku povýší? Perebyjnis má zamířit přímo k Zelenskému

Autor: ČTK - 
19. července 2022
08:50

Končící ukrajinský velvyslanec v Praze Jevhen Perebyjnis by se mohl po odchodu z Česka přesunout do kanceláře ukrajinského prezidenta Volodymyra Zelenského. S odvoláním na tři české diplomatické zdroje o tom informuje server Seznam Zprávy. Ukrajinský prezident odvolal Perebyjnise z funkce předminulý týden společně s velvyslanci z Německa, Maďarska, Norska a Indie. Rotaci ambasadorů označil za běžnou součást diplomatické praxe.

Perebyjnis v rozhovoru pro Blesk minulý týden řekl, že počítá s návratem do Kyjeva na ukrajinské ministerstvo zahraničí. Skončí v průběhu srpna, uvedl, více informací ale s odkazem na diplomatické zvyklosti odmítl sdělit.

Podle informací Seznam Zpráv Perebyjnis míří do úřadu prezidenta Zelenského. „Dostane dobrou funkci v Kyjevě, není to trest, je to povýšení,“ řekl serveru jeden z nejmenovaných českých diplomatických zdrojů. Podobně se vyjádřil i poradce premiéra Petra Fialy (ODS) pro bezpečnost a zahraniční vztahy Tomáš Pojar. „Velvyslanec Perebyjnis má prý v Kyjevě získat dobrou pozici,“ sdělil Seznam Zprávám.

Ukrajinské velvyslanectví v Praze se nechtělo k informaci o možném působení Perebyjnise v úřadu prezidenta Zelenského vyjadřovat. „Zatím další působení pana velvyslance nekomentujeme,“ řekla serveru mluvčí ambasády Tetiana Okopna.

Vyjádření se nerozporují

Perebyjnis řekl minulý týden, že o svém konci v Praze hovořil se Zelenským už před oznámením odvolání. Důvodem jsou podle něj diplomatické zvyklosti, kdy se velvyslanci obyčejně střídají po čtyřech letech. Perebyjnis je v Česku pět a půl roku.

Přesný termín návratu do Kyjeva Perebyjnis ještě nezná, počítá ovšem s tím, že by měl nastat v srpnu. Následně by se měl vrátit na ukrajinské ministerstvo zahraničí, do budoucna ovšem nevyloučil pokračování diplomatické kariéry v jiné zemi. „V diplomatické službě působím přes 30 let. Byl jsem v různých zemích a doufám, že ještě nějaká možnost bude,“ dodal třiapadesátiletý diplomat.

Podle webu Seznam Zprávy ale není Perebyjnisovo vyjádření v rozporu s informací o jeho angažmá v kanceláři prezidenta Zelenského. Diplomaté totiž často zůstávají zaměstnanci svého mateřského úřadu, i když působí v jiných institucích.

Perebyjnis je velvyslancem v České republice od roku 2017. Dříve stál v čele zastupitelského úřadu v Lotyšsku, působil také jako mluvčí ukrajinské diplomacie. V 90. letech a na počátku tisíciletí působil rovněž na velvyslanectví v Praze postupně v roli druhého tajemníka, prvního tajemníka a rady.

Video  Expert pro Blesk o ukrajinském protiútoku na jihu: Gesto Zelenského a válečné PR?  - Markéta Volfová, Lukáš Červený
Video se připravuje ...

11:50
Dnes

Hasiči zasahují v Dnipru, kde ruská raketa těžce zasáhla obytný dům.

11:32
Dnes

Celková pomoc Ukrajině se pohybuje v nižších desítkách miliard, do konce roku to bude zhruba 30 až 40 miliard korun, uvedl premiér Petr Fiala v pořadu Partie Terezie Tománkové v televizi CNN Prima News.

10:49
Dnes

Ruská strana ve válce na Ukrajině ztratila za poslední den 470 vojáků, osm tanků, deset obrněných vozidel aj. Alespoň to tvrdí generální štáb Ozbrojených sil Ukrajiny.

 

Zobrazit celý online

Video se připravuje ...
Další videa