Středa 22. května 2024
Svátek slaví Emil, zítra Vladimír
Oblačno, déšť 22°C

Docházejí Putinovi generálové? Na Ukrajinu měl poslat i otylého veterána Pavla (67)

Autor: Mii - 
26. června 2022
16:19

Už nejméně deset ruských generálů padlo podle ukrajinských médií během současné invaze Ukrajiny. Další vrcholné představitele armády měl podle britských tajných služeb ruský prezident Vladimir Putin odvolat sám. Pomalu, ale jistě se řítí do personální krize. A tak začíná sahat i po lidech, kteří minimálně na první pohled jako agilní velitelé nepůsobí. Podle serveru The Daily Star poslal na Ukrajinu například vysloužilého generála Pavla, který je na prahu důchodu, váží 127 kilogramů a utápí se ve vodce.

Celé jméno armádního příslušníka zdroje neuvádí, je známý jen jako generál Pavel (nezaměňovat s českým generálem Petrem Pavlem). O jeho nasazení informovala server osoba ze zpravodajské komunity. „Putin už nemá kde brát. Většina jeho nejlepších a zkušených seniorních velitelů byla během bojů na Ukrajině zabita nebo zraněna, takže na frontu posílá druhořadé důstojníky, kteří nevydrží dlouho,“ popsal zdroj.

Podle něj tak ruský prezident sahá po vysloužilých generálech, kteří už byli v důchodu, a jedním z nich je právě generál Pavel. Bitevní zkušenosti má, v armádě sloužil více než 40 let. Je veteránem sovětské éry, naposledy byl nasazen před pěti lety v Sýrii, načež aktivní službu ukončil. Aktuálně mu je 67 let.

Na papíře generál Pavel zní dobře, jenže… od té doby, co se uchýlil k odpočinku, šel z kopce jeho životní styl. Veterán nyní váží 127 kilogramů a podle fotografií trpí obezitou. Sever DailyMail dokonce uvádí, že Pavel denně jí pět jídel a vypije litr vodky. Aby se vůbec natěsnal do uniformy, museli pro něj vytvořit speciálně zvětšenou.

„Putin je jako šéf mafie, kterému nikdo nemůže říct ne. Pokud vysloužilý generál dostane zprávu, že ho Matička Rus volá, aby bojoval na Ukrajině, moc s tím neudělá. Z Ruska navíc kvůli sankcím není úniku,“ vysvětluje zdroj ze zpravodajské komunity.

Dvornikov také údajně moc pil

Zprávy o tom, kolik ruských generálů už bylo na Ukrajině zabito, se liší, obvykle ukrajinská média uvádějí 10 až 11 můžu a 30 seniorních velitelů. Podle generálního štábu ukrajinské armády bylo zabito také přes 30 tisíc ruských vojáků a až 100 tisíc bylo zraněno. Počty nelze nezávisle ověřit.

Další vrcholné představitele armády má Putin pravidelně odvolávat kvůli jejich nedostatečným výsledkům na frontě. Poslední obětí tohoto rozhodnutí je podle britského deníku The Telegraph Alexandr Dvornikov, kterého do čela operací invazivních sil na Ukrajině ruský prezident jmenoval teprve začátkem dubna.

Dvornikov byl znám jako „řezník z Aleppa“ kvůli jeho činům ze Sýrie. Mezi svými veliteli na Ukrajině si ale nezískal důvěru, navíc se množily podle deníku zprávy, že je často opilý. Hlavním problémem ale zřejmě bylo, že se mu nepodařilo dobýt Donbas dostatečně rychle.

5:06
Dnes

Dobré ráno, vážení čtenáři. 

Za krajně obtížnou označil včera ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj situaci na bojišti v Doněcké oblasti na východě země. Armádní velení uvedlo, že v některých místech musejí ukrajinské jednotky v důsledku ruských útoků manévrovat.

Nejprudší boje vedou ukrajinští obránci momentálně na kramatorském, kurachovském a pokrovském frontovém úseku, uvedl podle agentury Interfax-Ukrajina Zelenskyj ve svém večerním videoposelství.

Ukrajinský generální štáb uvedl, že boje u Pokrovska jsou z celé fronty v současnosti nejprudší, ruské síly tu jen za včerejšek provedly na 37 útoků.

22:05
21. 5. 2024

Vážení čtenáři, pro dnešek se loučíme. Čerstvé zprávy přineseme ve středu ráno, dobrou noc.

21:56
21. 5. 2024

Rusko dnes v reakci na to, že státy EU potvrdily shodu na tom, že výnosy z ruských aktiv zmrazených v Evropě budou využity k nákupu zbraní pro Ukrajinu a na rekonstrukci země, podle Reuters opakovaně varovalo Západ před důsledky. Jeho chargé d'affaires při EU Kirill Logvinov podle agentury TASS dnes varoval před nepředvídatelnými následky. „Jediná předvídatelná věc je, že v EU budou muset dříve či později vrátit naší zemi to, co bylo ukradeno,“ dodal.

Zobrazit celý online

Video  Putinův ministr Šojgu navštívil ruské jednotky na Ukrajině  - Reuters
Video se připravuje ...

Video se připravuje ...
Další videa