Pondělí 29. května 2023
Svátek slaví Maxmilián, zítra Ferdinand
Polojasno 23°C

Docházejí Putinovi generálové? Na Ukrajinu měl poslat i otylého veterána Pavla (67)

Autor: Mii - 
26. června 2022
16:19

Už nejméně deset ruských generálů padlo podle ukrajinských médií během současné invaze Ukrajiny. Další vrcholné představitele armády měl podle britských tajných služeb ruský prezident Vladimir Putin odvolat sám. Pomalu, ale jistě se řítí do personální krize. A tak začíná sahat i po lidech, kteří minimálně na první pohled jako agilní velitelé nepůsobí. Podle serveru The Daily Star poslal na Ukrajinu například vysloužilého generála Pavla, který je na prahu důchodu, váží 127 kilogramů a utápí se ve vodce.

Celé jméno armádního příslušníka zdroje neuvádí, je známý jen jako generál Pavel (nezaměňovat s českým generálem Petrem Pavlem). O jeho nasazení informovala server osoba ze zpravodajské komunity. „Putin už nemá kde brát. Většina jeho nejlepších a zkušených seniorních velitelů byla během bojů na Ukrajině zabita nebo zraněna, takže na frontu posílá druhořadé důstojníky, kteří nevydrží dlouho,“ popsal zdroj.

Podle něj tak ruský prezident sahá po vysloužilých generálech, kteří už byli v důchodu, a jedním z nich je právě generál Pavel. Bitevní zkušenosti má, v armádě sloužil více než 40 let. Je veteránem sovětské éry, naposledy byl nasazen před pěti lety v Sýrii, načež aktivní službu ukončil. Aktuálně mu je 67 let.

Na papíře generál Pavel zní dobře, jenže… od té doby, co se uchýlil k odpočinku, šel z kopce jeho životní styl. Veterán nyní váží 127 kilogramů a podle fotografií trpí obezitou. Sever DailyMail dokonce uvádí, že Pavel denně jí pět jídel a vypije litr vodky. Aby se vůbec natěsnal do uniformy, museli pro něj vytvořit speciálně zvětšenou.

„Putin je jako šéf mafie, kterému nikdo nemůže říct ne. Pokud vysloužilý generál dostane zprávu, že ho Matička Rus volá, aby bojoval na Ukrajině, moc s tím neudělá. Z Ruska navíc kvůli sankcím není úniku,“ vysvětluje zdroj ze zpravodajské komunity.

Dvornikov také údajně moc pil

Zprávy o tom, kolik ruských generálů už bylo na Ukrajině zabito, se liší, obvykle ukrajinská média uvádějí 10 až 11 můžu a 30 seniorních velitelů. Podle generálního štábu ukrajinské armády bylo zabito také přes 30 tisíc ruských vojáků a až 100 tisíc bylo zraněno. Počty nelze nezávisle ověřit.

Další vrcholné představitele armády má Putin pravidelně odvolávat kvůli jejich nedostatečným výsledkům na frontě. Poslední obětí tohoto rozhodnutí je podle britského deníku The Telegraph Alexandr Dvornikov, kterého do čela operací invazivních sil na Ukrajině ruský prezident jmenoval teprve začátkem dubna.

Dvornikov byl znám jako „řezník z Aleppa“ kvůli jeho činům ze Sýrie. Mezi svými veliteli na Ukrajině si ale nezískal důvěru, navíc se množily podle deníku zprávy, že je často opilý. Hlavním problémem ale zřejmě bylo, že se mu nepodařilo dobýt Donbas dostatečně rychle.

19:54
Dnes

Dva lidé zahynuli a osm dalších bylo zraněno poté, co ruské síly ostřelovaly město Toretsk v Doněcké oblasti, informovala 29. května generální prokuratura. Palba údajně zasáhla tamní čerpací stanici. V Doněcké oblasti pokračují tvrdé boje.

19:28
Dnes

Běloruský vůdce Alexandr Lukašenko nebude disponovat ruskými jadernými zbraněmi rozmístěnými v Bělorusku, jakkoli veřejně tvrdil opak, a tyto jaderné zbraně se přes veřejná prohlášení do Běloruska ve skutečnosti nejspíš vůbec nedostanou. Tvrdí to expert Pavel Podvig z Ústavu OSN pro výzkum odzbrojení (UNIDIR), kterého dnes citoval běloruský opoziční server Zerkalo.

Expert Podvig, který je autorem knihy o ruských jaderných zbraních a svého času působil na Stanfordské univerzitě ve Spojených státech, míní, že zbraně zůstanou výlučně v ruských rukou. „Ruská praxe je taková, že veškerá jaderná munice je pod ustavičnou kontrolou jednotek 12. hlavní správy ruského ministerstva obrany. Jedinou výjimkou jsou hlavice rozmístěné na mezikontinentálních raketách či na raketách na ponorkách,“ řekl.

Uvedené typy zbraní se ale v Bělorusku rozmisťovat nebudou. „Znamená to, že i v případě, že jaderná munice se ocitne v Bělorusku, tak její ochranu a obranu budou zajišťovat ruské jednotky. Žádná jiná varianta neexistuje,“ dodal Podvig.

19:10
Dnes

Polsko zavádí nové omezení na hranicích s Běloruskem a od 1. června zakáže vjezd kamionům s běloruskou a ruskou poznávací značkou, oznámil dnes ministr vnitra Mariusz Kamiňski. Příslušné nařízení již vyšlo v úředním věstníku a 30. května vstoupí v platnost, uvedl polský rozhlas. Zákaz bude platit do odvolání.

Ministerstvo krok odůvodnilo starostí o veřejnou bezpečnost, ale v médiích se objevilo, že jde o reakci na výzvu ruských poslanců ruské vládě, aby zakázala polským kamionům vjezd do Ruska v odvetě za sankce Evropské unie.

Zobrazit celý online

Video  Putinův ministr Šojgu navštívil ruské jednotky na Ukrajině  - Reuters
Video se připravuje ...

Video se připravuje ...
Další videa