Pátek 12. srpna 2022
Svátek slaví Klára, zítra Alena
Oblačno, déšť 25°C

Setkání světových lídrů na bavorském zámku. Dorazil i Biden, státy G7 zakážou ruské zlato

Aktualizováno -
26. června 2022
18:22
Autor: ČTK, Mii - 
26. června 2022
08:19

Summit sedmi velkých světových ekonomik G7 oficiálně začal, německý kancléř Olaf Scholz krátce po poledni v bavorském alpském zámku Elmau přivítal amerického prezidenta Joea Bidena, britského premiéra Borise Johnsona, francouzského prezidenta Emmanuela Macrona, italského premiéra Maria Draghiho, japonského premiéra Fumia Kišidu a kanadského ministerského předsedu Justina Trudeaua. Vrcholná schůzka potrvá tři dny a skončí v úterý kolem poledne. Už nyní se lídři dohodli, že zakážou dovoz zlata z Ruska.

Jednání G7 se také tradičně účastní představitelé Evropské unie. Tématy dnešních jednání budou světové hospodářství, investice, infrastruktura a zahraniční a bezpečnostní politika. V pondělí bude jádrem debat ruská invaze na Ukrajinu, k summitu se digitálně připojí ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj.

Scholz chce, aby summit vyslal signál jednoty a rozhodnosti silných demokracií, proto jako hosty pozval zástupce Indonésie, Indie, Jihoafrické republiky, Argentiny a Senegalu.

Biden po jednání se Scholzem: Putin nás nerozdělí

Společnou schůzku už za sebou má Scholz s Bidenem. „Musíme zůstat jednotní a pokračovat ve zvládání hospodářských výzev, kterým čelíme. Překonáme to,“ řekl americký prezident kancléři. Scholz mu odpověděl, že signálem, který summit G7 musí vyslat, je jednota. Ruský prezident Vladimir Putin se podle Bidena domníval, že se mu po invazi na Ukrajinu podaří Západ a Severoatlantickou alianci rozdělit. „Nepodařilo se mu to a nepodaří,“ zdůraznil americký prezident.

Americký prezident Joe Biden a německý kancléř Olaf Scholz na summitu G7 (26.6.2022) Americký prezident Joe Biden a německý kancléř Olaf Scholz na summitu G7 (26.6.2022) | Reuters

Na tiskové konferenci vystoupil také předseda Evropské rady Charles Michel. „Od prvního dne jsme se postavili na stranu Ukrajiny,“ řekl a připomněl, že Evropská unie vůči Rusku přijala šest balíků masivních sankcí. „EU bude pokračovat ve finanční, hospodářské, humanitární a politické podpoře Ukrajiny,“ ujistil Michel.

„Také jsme vyčlenili dvě miliardy eur (49,5 miliardy Kč) na vojenské vybavení, ale Ukrajina potřebuje více. A my jsme připraveni jí více poskytnout. Více vojenské podpory, více finanční pomoci, více politické podpory. Jsme také připraveni podpořit obnovu Ukrajiny,“ prohlásil Michel.

Johnson varoval Macrona, ať nejde Putinovi na ruku

Jednali spolu také britský premiér Boris Johnson a francouzský prezident Emmanuel Macron. „Shodli se, že konflikt je v kritickém okamžiku a že je možné zvrátit průběh války,“ uvedl v prohlášení mluvčí britské vlády. Británie dnes oznámila, že chce Kyjevu v rámci finanční pomoci zaručit dalších 429 milionů liber (12,3 miliardy Kč). „To bude znamenat celkových 1,3 miliardy liber (37,4 miliardy Kč) v britských úvěrových zárukách,“ uvedl Johnsonův úřad.

Francouzská média s odvoláním na úřad britského premiéra uvedla, že Johnson varoval Macrona před pokušením v nynější situaci vyjednat řešení konfliktu. Podle Johnsona by to vedlo ke světové nestabilitě a k tomu, že by ruský prezident Vladimir Putin získal pocit, že může v budoucnu opět manipulovat nezávislými zeměmi.

Ruské zlato dostane utrum

„Skupina G7 společně oznámí, že zakáže dovoz ruského zlata. Tento export přináší Rusku desítky miliard dolarů (stovky miliard Kč),“ uvedl Biden. Jeden z amerických činitelů v telefonickém rozhovoru s novináři řekl, že zákaz dovozu by měl být oficiálně vyhlášen v úterý na závěr summitu. Na úterý jsou naplánovány tiskové konference účastníků vrcholné schůzky.

Michel na tiskové konferenci krátce před začátkem summitu řekl, že EU by měla dovoz zlata z Ruska rovněž zakázat a že tento návrh mezi unijními členy podpoří. „Chceme se zaměřit na ruské financování války,“ řekl.

Zákaz dovozu se bude týkat nově vytěženého, případně upraveného zlata. Sankce naopak nepostihne zlato, které již Rusko dříve vyvezlo.

Miliardové investice do infrastruktury

Na závěr nedělního dne Biden sdělil, že skupina velkých světových ekonomik G7 investuje v příštích pěti letech do infrastruktury ve světě 600 miliard dolarů (14,85 bilionu Kč). 

Program nazvaný Partnerství pro světovou infrastrukturu je vnímán jako protiváha čínskému megaprojektu označovanému jako Nová hedvábná stezka.

„Spojené státy do roku 2027 mobilizují do podpory infrastruktury ve světě 200 miliard dolarů,“ řekl Biden. „Země G7 pak společně vyčlení do roku 2027 celkem 600 miliard dolarů,“ řekl. Šéfka Evropské komise Ursula von der Leyenová poznamenala, že Evropa do projektu vloží polovinu částky.

Investice do infrastruktury jsou podle Bidena klíčové, neboť moderní technologie vzdálenosti ve světě zmenšily a svět úzce propojily. „Budeme podporovat rozvojové a rozvíjející se země,“ řekl Biden.

11:52
Dnes

Mnozí obyvatelé východních částí Ukrajiny neposlouchají důrazné výzvy úřadů, aby se z oblasti evakuovali, zjistila stanice CNN. Dostatečnou motivací k odjezdu pro ně nejsou přibližující se boje ani vyhlídky, že si v zimě nezatopí.

Někteří lidé, kteří se evakuovali, se dokonce vrací do nebezpečné oblasti zpět. „Utratila jsem všechny peníze za nájem, jsem na mizině,“ vysvětluje novinářům CNN paní Valentyna své pohnutky k návratu. „Musela jsem se vrátit, i když nám říkali, že tuhle zimu tady nebude voda ani vytápění,“ dodává.

11:41
Dnes

Litva žádá spojence, aby nahradili zbraně, které předává Ukrajině. Náměstek litevského ministra obrany Argiris Butkevičius tvrdí, že proces předávání zbraní Ukrajině by byl rychlejší, kdyby spojenci souhlasili s předáním nových zbraní Litvě, aby se zvýšila obranyschopnost země.

11:29
Dnes

Ukrajinské ministerstvo obrany tweetuje slogan „Svoboda je naším náboženstvím!“ společně s trailerem k dokumentárnímu filmu „Against All Odds: Fail of Russian Blitzkrieg“. Tento film by měl být uveden na podzim tohoto roku.

Zobrazit celý online

Video  Student Vasyl o pomoci na frontě a strachu o blízké: Na Ukrajinu vozí auta i sanitku!  - Markéta Volfová, Lukáš Červený
Video se připravuje ...

Video se připravuje ...
Další videa