Neděle 7. srpna 2022
Svátek slaví Lada, zítra Soběslav
Polojasno 23°C

Ženy v ukrajinské armádě: Oksana se vzdala postu na Akademii věd a šla bránit vlast

Autor: štt - 
2. července 2022
11:19

Nejen Ukrajinci, ale i Ukrajinky brání svou zem před ruskou armádou. Vyměnily práci a kariéru v kanceláři za uniformu a službu v ukrajinské armádě. Jednou z takových je i Oksana Čorná.

Vystudovaná ekonomka pracovala v Ekonomickém a prognostickém ústavu Akademie věd. Jelikož její manžel je voják, rozhodla se v roce 2014 také vstoupit do armády. Nejdříve pracovala jako řidička u záchranářů, než byla po anexi Krymu mobilizována. Na frontě sloužila až do roku 2017, řekla serveru life.nv.ua.

Oksaninou hlavní motivací vstupu do armády bylo obsazení Krymu a hluboký pocit nespravedlnosti. „Nechápala jsem, jak je to možné. V 21. století je v Evropě válka, a nikdo na ni nereaguje,“ říká žena, která po vypuknutí konfliktu neváhala ani minutu a začala jednat. Zažádala o dovolenou a ihned se s manželem přidala k bývalému vojenskému pluku.

Od přátel sehnala zhruba tři čtvrtě milionu korun, za které pořídila potřebné vybavení. Kromě léků to byly například i termokamery. Později se Oksaně podařilo sehnat další zdroje k zaplacení sanitek. Přestože se jedná o drahou techniku, na frontě nemá dlouhou životnost. „Neustále jste pod palbou: ať se jedná o náboje či miny,“ popisuje.

Odvážná a schopná žena některá vozidla sama předělává k záchranným účelům. „Od přátele jsem nyní dostala džíp, ale bude potřeba vyměnit startér,“ vysvětluje a dále dodává, že hlavním problémem jsou i zničené silnice. Urazit osmdesátikilometrovou vzdálenost může trvat až tři hodiny.

Většina bojových mediků nejsou lékaři z povolání. Pouze prošli zaškolovacím kurzem, což ve většině případů nestačí. „Nedokážu správně diagnostikovat zranění, přestože mám již mnoho zkušeností,“ říká Oksana, která si ve většině případů musí poradit s jednoduchými postupy a pomůckami.

Oksana je po několika měsících války na hraně vyčerpání. Přiznává, že se situace po anexi Krymu se současností nedá srovnat. „Musíme udělat, co je v našich silách: věřit, že vyhrajeme, a i když je to složitá situace, ale bojovat,“ dodává kuráž všem Ukrajincům, kteří musí žít v krutých válečných podmínkách.

21:55
Dnes

Drazí čtenáři, pro dnešek opět s online přenosem o válce na Ukrajině končíme, pokračovat budeme zítra ráno. Přejeme dobrou noc.

21:53
Dnes

Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj uvedl, že potenciální vyjednávání mezi Ruskem a Ukrajinou se konat nebudou, pokud budou okupanti v okupovaných oblastech schvalovat protiprávní referenda.

21:30
Dnes

Ukrajina hlásí exploze v hned několika regionech země. Tři výbuchy zaznamenali například lidé ve Vinnycké oblasti, informoval list The Kyiv Independent.

Zobrazit celý online

Video  Hlubuček se zbavuje majetku. Uzel posmrtně ordinuje. A plánuje Putin mobilizaci?  - Bára Horáková, Lukáš Červený, Reuters, aktu.cz
Video se připravuje ...

Video se připravuje ...
Další videa