Úterý 21. března 2023
Svátek slaví Radek, zítra Leona
Oblačno 13°C

Putin a Rusko už válku na Ukrajině strategicky prohráli, tvrdí britský admirál

Autor: tsv - 
17. června 2022
09:03

Rusko již válku prohrálo, uvedl šéf britské armády admirál Tony Radakin. Ruské ozbrojené jednotky získávají minimum ukrajinského území za vysokou cenu, federace dosud vyčerpala asi čtvrtinu své vojenské síly a navzdory původnímu dobývacímu plánu se soustředí jen na východ země. Invaze byla podle Radakina „strašnou chybou“ a Ruská federace nemá šanci si okupovanou Ukrajinu podrobit.

Admirál tento týden poukázal na těžké ztráty ruské armády, která ani po necelých čtyřech měsících bojů nezískala významnou část území. „Tohle byla strašná chyba Ruska,“ prohlásil Radakin. „Rusko nikdy nepřevezme kontrolu nad Ukrajinou.“ Upozornil, že ruský vůdce Vladimir Putin od propuknutí invaze přišel o čtvrtinu armády.

„Prezident Putin vyčerpal asi 25 procent své vojenské síly, aby získal malinké množství území, má 50 tisíc mrtvých nebo zraněných,“ uvedl. Radakinova tvrzení potvrdily zprávy od britské rozvědky, píše server The Guardian. Podle agentů se známá praporová úkolová uskupení (BTG) v těchto dnech skládají z pouhých třiceti vojáků, obvykle přitom k jednomu batalionu patří i 600 až 800 lidí.

„S přihlédnutím k původnímu plánu Ruska nebyly dosaženy žádné ze strategických cílů,“ píše ve zprávě rozvědka. „Aby Rusko dosáhlo jakékoli formy úspěchu, bude třeba dalších enormních investic, pracovní síly a vybavení, a pravděpodobně to zabere velmi dlouhou dobu.“

Posílení NATO Putinovi nepomůže

Okupace Ukrajiny podle Radakina vedla k posílení Severoatlantické aliance (NATO) a semknutí Západu. „Rusko již strategicky prohrálo. NATO je silnější, Finsko a Švédsko se chtějí přidat. A my podporujeme Ukrajinu, která ukázala, jakou má kuráž,“ konstatoval a odkázal na oficiální žádosti o vstup do společenství, které nedávno podaly obě skandinávské země.

„Ruský stroj dře a získává jen několik kilometrů denně, tak dva, tři, pět,“ dodal admirál. „A Rusko má slabá místa, jelikož mu dochází lidi, dochází mu moderní střely.“

Federace bude v blízké budoucnosti potenciálně slavit další malé úspěchy, v porovnání se ztrátami armády půjde ale o naprosto minimální a dočasné výhry. „Rusko selhává. Možná bude v průběhu příštích týdnů dosahovat nějakých taktických úspěchů a tak to může pár týdnů pokračovat, ale Rusko strategicky prohrává,“ vysvětlil Radakin.

17:40
Dnes
!

Čínský mírový plán by mohl být základem urovnání konfliktu na Ukrajině, řekl ruský prezident Vladimir Putin po dnešním jednání s čínským vůdcem Si Ťin-pchingem v Moskvě. Šéf Kremlu ale současně dodal, že dosud nevidí ochotu Západu a Kyjeva jednat v tomto směru. Západ chce podle něj bojovat „až do posledního Ukrajince“.

Si označil čínský postoj za nestranný. „Chtěl bych zdůraznit ohledně ukrajinského urovnání, že se trvale řídíme principy Charty OSN a zastáváme objektivní a nestranný postoj,“ prohlásil čínský prezident. Čína se podle něj snaží aktivně pomáhat tomu, aby obě znepřátelené strany uzavřely příměří a začaly spolu jednat. Peking se zasazuje o „mír a dialog“, zdůraznil Si.

17:15
Dnes

Český prezident Petr Pavel dnes v Německé společnosti pro zahraniční politiku (DGAP) varoval před nejednotou Západu, a to nejen v postoji vůči Rusku, ale i ve vztahu k Číně. Další podporu Ukrajiny v obraně před ruskou invazí považuje za nutnost, protože rozhodující podle něj bude letošní rok.

„Před dvaceti roky jsme si mysleli, že nás čeká zářivá budoucnost,“ řekl Pavel na úvod projevu v DGAP. Západní státy podle českého prezidenta očekávaly usmíření někdejších nepřátel z dob studené války, a podcenily mocenské ambice ruského prezidenta Vladimira Putina. První známky tohoto podcenění vidí Pavel mimo jiné na Mnichovské bezpečnostní konferenci v roce 2007, kdy Putin v projevu ohlásil záměr mocenského návratu Ruska.

16:45
Dnes

Generální tajemník NATO Jens Stoltenberg dnes varoval Čínu před dodávkami smrtících zbraní do Ruska. Podpořilo by to podle něj nezákonnou válku, napsala agentura Reuters. Stoltenberg, který dnes představil výroční zprávu Severoatlantické aliance za loňský rok, své prohlášení učinil ve chvíli, kdy v Moskvě jednají ruský prezident Vladimir Putin a jeho čínský protějšek Si Ťin-pching.

„Neviděli jsme žádný důkaz o tom, že Čína dodává Rusku smrtící zbraně, ale zaznamenali jsme určité známky toho, že to byla ruská žádost a že se jedná o záležitost, kterou Peking zvažují,“ řekl Stoltenberg novinářům v Bruselu.

Zobrazit celý online

Video  Student Vasyl o pomoci na frontě a strachu o blízké: Na Ukrajinu vozí auta i sanitku!  - Markéta Volfová, Lukáš Červený
Video se připravuje ...

Video se připravuje ...
Další videa