Neděle 14. dubna 2024
Svátek slaví Vincenc, zítra Anastázie
Oblačno 23°C

Putin a Rusko už válku na Ukrajině strategicky prohráli, tvrdí britský admirál

Autor: tsv - 
17. června 2022
09:03

Rusko již válku prohrálo, uvedl šéf britské armády admirál Tony Radakin. Ruské ozbrojené jednotky získávají minimum ukrajinského území za vysokou cenu, federace dosud vyčerpala asi čtvrtinu své vojenské síly a navzdory původnímu dobývacímu plánu se soustředí jen na východ země. Invaze byla podle Radakina „strašnou chybou“ a Ruská federace nemá šanci si okupovanou Ukrajinu podrobit.

Admirál tento týden poukázal na těžké ztráty ruské armády, která ani po necelých čtyřech měsících bojů nezískala významnou část území. „Tohle byla strašná chyba Ruska,“ prohlásil Radakin. „Rusko nikdy nepřevezme kontrolu nad Ukrajinou.“ Upozornil, že ruský vůdce Vladimir Putin od propuknutí invaze přišel o čtvrtinu armády.

„Prezident Putin vyčerpal asi 25 procent své vojenské síly, aby získal malinké množství území, má 50 tisíc mrtvých nebo zraněných,“ uvedl. Radakinova tvrzení potvrdily zprávy od britské rozvědky, píše server The Guardian. Podle agentů se známá praporová úkolová uskupení (BTG) v těchto dnech skládají z pouhých třiceti vojáků, obvykle přitom k jednomu batalionu patří i 600 až 800 lidí.

„S přihlédnutím k původnímu plánu Ruska nebyly dosaženy žádné ze strategických cílů,“ píše ve zprávě rozvědka. „Aby Rusko dosáhlo jakékoli formy úspěchu, bude třeba dalších enormních investic, pracovní síly a vybavení, a pravděpodobně to zabere velmi dlouhou dobu.“

Posílení NATO Putinovi nepomůže

Okupace Ukrajiny podle Radakina vedla k posílení Severoatlantické aliance (NATO) a semknutí Západu. „Rusko již strategicky prohrálo. NATO je silnější, Finsko a Švédsko se chtějí přidat. A my podporujeme Ukrajinu, která ukázala, jakou má kuráž,“ konstatoval a odkázal na oficiální žádosti o vstup do společenství, které nedávno podaly obě skandinávské země.

„Ruský stroj dře a získává jen několik kilometrů denně, tak dva, tři, pět,“ dodal admirál. „A Rusko má slabá místa, jelikož mu dochází lidi, dochází mu moderní střely.“

Federace bude v blízké budoucnosti potenciálně slavit další malé úspěchy, v porovnání se ztrátami armády půjde ale o naprosto minimální a dočasné výhry. „Rusko selhává. Možná bude v průběhu příštích týdnů dosahovat nějakých taktických úspěchů a tak to může pár týdnů pokračovat, ale Rusko strategicky prohrává,“ vysvětlil Radakin.

08:56
Dnes

Ruská armáda dnes ráno sestřelila v Krasnodarském kraji deset bezpilotních letounů ukrajinských ozbrojených sil. Podle agentury RIA Novosti o tom informovalo ruské ministerstvo obrany, aniž by uvedlo, zda útok způsobil škody. Rusko také krátce předtím, kolem 06:30 moskevského času (05:30 SELČ), zlikvidovalo pět ukrajinských dronů nad Černým mořem. Během noci na dnešek byly zničeny i dva drony nad Kurskou oblastí u hranic s Ukrajinou, píše agentura Interfax.

08:08
Dnes

Americký Institut pro studium války si podle listu The Times of Israel (ToI) všiml, že noční íránský útok měl společné rysy s tím, jakým způsobem nyní Rusko při své agresi na Ukrajině používá drony a střely. "Rusko na Ukrajině experimentovalo s kombinacemi balistických střel a střel s plochou dráhou letu společně s íránskými drony," podotkl institut.

07:00
Dnes

 Ukrajinská protivzdušná obrana v noci na dnešek zneškodnila všech deset dronů typu Šáhed, kterými proti Ukrajině zaútočilo Rusko. Informovalo o tom letectvo napadené země. Ruská armáda také k úderům proti cílům na Ukrajině použila čtyři rakety. Co se s nimi stalo, ovšem ukrajinské letectvo neuvedlo.

Zobrazit celý online

Video  Student Vasyl o pomoci na frontě a strachu o blízké: Na Ukrajinu vozí auta i sanitku!  - Markéta Volfová, Lukáš Červený
Video se připravuje ...

Aktuální dění

 

Izraelsko-palestinský konflikt:

ONLINE dění v Izraeli Velitel Hamásu Iron Dome

Válka na Ukrajině:ONLINE dění na Ukrajině

Video se připravuje ...
Další videa