Neděle 28. května 2023
Svátek slaví Vilém, zítra Maxmilián
Polojasno 20°C

Jak trestat kolaboranty? Ukrajina řeší palčivé téma zrádců, co napomáhali Rusům

Autor: Darina Jíchová - 
5. června 2022
15:05

Na Ukrajině se vyšetřuje neuvěřitelné množství případů válečných zločinů, kterých se dopouštěli a bohužel stále dopouštějí ruští vojáci. Vedle toho se však objevily také kauzy kolaborace s ruskou armádou. Ukrajinská generální prokurátorka Iryna Venediktová uvedla, že v květnu jen v Charkovské oblasti registrovali kolem 700 případů vlastizrady a 700 případů kolaborace. Otázkou je, jak je řešit. Téma je pro Ukrajinu velmi bolestivé a často je těžké určit, zda obvinění vůbec měli na výběr, podotýká deník The Guardian.

Hned třetí den ruské invaze na Ukrajinu starosta města Kupjansk obdržel telefonát od ruského velitele s tím, že by si měli promluvit. Rusové v tu chvíli stáli před hranicemi tohoto města v Charkovské oblasti. Starosta Hennadij Macehora následně zveřejnil video, kde řekl, že na ruskou výzvu přistoupil. „Učinil jsem rozhodnutí účastnit se vyjednávání. Udělal jsem to proto, abych zachránil životy,“ vysvětloval.

Kolaborovali i soudci, policisté a starostové

Macehora předal kontrolu nad městem Rusům, podle zpráv jim následně poskytl transport, ubytování, benzin a jídlo. Starosta je nyní jedním z několika set Ukrajincům, kteří kolaborovali s agresorem a kterým hrozí až 15 let vězení. Kupjansk je stále v držení Rusů, takže Macehora nebyl zatčen, nicméně z míst, kde se ruské síly podařilo vytlačit, už ukrajinské úřady kolaboranty zatýkaly.

Venediktová doplnila, že aktivně se teď šetří 50 kolaborací, mezi obviněnými je 7 policistů, 5 starostů a jeden soudce. „Z těchto 50 osob byla zadržena polovina, zbytek bohužel zůstává na okupovaných územích. Všichni čelí stejnému obvinění, byly to jejich akce, které vydláždily Moskvě cestu do okupovaných obcí a vedly ke smrti desítek lidí,“ uvedl hlavní prokurátor Charkovské oblasti Oleksandr Filčakov.

Formy kolaborace

Gubernátor regionu Oleh Syněhubov upozornil na to, že kolaborace má několik forem. „Může to zahrnovat poskytnutí informací Rusům o tom, kdo z místních je v armádě, nebo třeba kdo bojoval ve válce na Donbase,“ vypověděl Syněhubov. Filčakov navázal, že někdy kolaboranti předali Rusům seznam bohatých Ukrajinců v oblasti. „Řekli jim, kde žijí a jaký mají majetek, Rusové pak bohaté občany okradli,“ objasnil Filčakov.

Ve vesnici Pivdenne zadrželi předsedu místní rady. Prokurátoři mají důkazy, že byl ve spojení s ruskými agenty. „Podílel se na přípravě okupace, Rusové ale nikdy nedorazili a my ho zatknuli jen pár dní po začátku invaze,“ popsal Maksym Klymovec, oblastní prokurátor. Pro ukrajinské úřady je důležité ukázat, jaký trest čeká ty, kteří pomáhají Rusům. Zároveň jsou ale procesy plné palčivých otázek včetně toho, že ukrajinští soudci a prokurátoři už mnoho let čelí obviněním z korupce.

Zelenskému vadí i nedbalost

Prezident Volodymyr Zelenskyj rovněž odsoudil případy nedbalosti, což vedlo například k tomu, že propustil šéfa tajné služby SBU pro Charkovskou oblast, který oblastní metropoli podle něj dostatečně nebránil. „Myslel na sebe místo, aby bránil oblast,“ komentoval prezident.

Problémem kolaborace je také to, jak určit nuance závažnosti případů a příslušných trestů. „Jsou tu případy, kdy se lidé nemohli dočkat, aby pomohli nepříteli, ale také případy, kdy šlo o záchranu životů, nebo když byli ke kolaboraci donuceni pod pohrůžkou smrti,“ upozornil Ilko Božko z ukrajinské armády. Další problematickou skupinou jsou učitelé v okupovaných částech Ukrajiny, řada z nich se musela podřídit – v nějaké formě – ruskému diktátu, na což mohou ukrajinské úřady nahlížet jako na kolaboraci.

Co učitelé v okupovaných oblastech?

„Ano, je to bolestivé a opravdu nesmírně složité téma,“ uvedl ombudsman pro vzdělávání Serhij Horbačov, nejen on se domnívá, že v případech, kdy se učitelé podvolili novým „ruským“ osnovám, by prokuratura měla být shovívavá. „Je těžké určit, kde je hranice. Myslím, že nemůžete očekávat nebo snad žádat hrdinské činy od necvičených a neozbrojených civilistů. To nejdůležitější je dobrovolně nekolaborovat,“ navázal.

Poslanec Volodymyr Arijev navrhl, aby parlament přišel s novým zákonem týkajícím se kolaborace a trestů za ni. „Bude se to lišit případ od případu, potřebujeme zákon schopný rozlišovat stupeň kolaborace a udělit příhodný trest. Někteří lidé by měli skončit ve vězení, ale v některých případech postačí pokuta,“ zakončil Arijev.

22:00
27. 5. 2023

Vážení čtenáři, dnes už zpravodajství z války na Ukrajině končíme. Přihlásíme se znovu v neděli ráno, dobrou noc. 

21:50
27. 5. 2023

Melitopolem se v sobotu znovu ozvaly exploze, obyvatelé hlásili kouř stoupající směrem od vlakových kolejí, informuje ukrajinské radio Hromadske.

21:32
27. 5. 2023

Rusko opět varovalo, že dodávky západních zbraní na Ukrajinu hrozí eskalací války na dosud nevídanou úroveň. Ruský velvyslanec v Británii Andrej Kelin současně v rozhovoru na stanici BBC řekl, že ve válce, která trvá od konce loňského února, ještě Rusko ani nezačalo vážně jednat.

Zobrazit celý online

Video  Velvyslanec Ukrajiny v ČR pro Blesk o ruské brutalitě a genocidě: Zbraně budeme potřebovat ještě dlouho  - Markéta Volfová, Lukáš Červený
Video se připravuje ...

Video se připravuje ...
Další videa