Středa 4. října 2023
Svátek slaví František, zítra Eliška
Oblačno 18°C

Pokračují intenzivní boje o Severodoněck. A Kyjev má nové zprávy o obráncích z Azovstalu

Aktualizováno -
4. června 2022
21:52
Autor: ČTK - 
4. června 2022
09:36

Boje o získání kontroly nad Severodoněckem na východě Ukrajiny pokračují, uvedl dnes večer generální štáb ukrajinské armády. Ruský generál Michail Mizincev dnes zároveň podle agentury TASS prohlásil, že ukrajinské síly čelí ve městě drtivým ztrátám a stahují se. Šéf správy města Oleksandr Strjuk ale podle agentury Unian vyjádřil přesvědčení, že navzdory "určitým" minulým úspěchům ruské armády město zůstane v ukrajinských rukách.

Ztráty některých ukrajinských jednotek dosahují až 90 procent, prohlásil Mizincev. Ukrajinští vojáci se podle něj z tohoto důvodu stahují k Lysyčansku. Šéf severodoněcké městské správy Strjuk ale uvedl, že ukrajinským jednotkám se podařilo ve městě přeskupit a vytvořit obrannou linii. „Nyní se přijímají veškerá opatření, aby bylo město vráceno pod plnou kontrolu Ukrajiny. Severodoněck zůstane ukrajinským,“ citovala Strjuka agentura Unian.

Intenzivní boje o Severodoněck se podle dostupných informací odehrávaly i v pátek. Večer pak gubernátor Luhanské oblasti Serhij Hajdaj podle agentury Unian sdělil, že ukrajinské síly zaznamenávají v Severodoněcku úspěchy a dobyly zpět asi pětinu dříve ztraceného území. Ruští vojáci podle Hajdaje vyhazují do vzduchu mosty přes řeku Severní Doněc, aby zabránili Ukrajincům zajistit si posily a zároveň poskytovat pomoc civilistům v Severodoněcku.

V sobotu podle Hajdaje zahynuli při ruských útocích v regionu čtyři lidé, včetně matky s dítětem. V jihoukrajinské Oděse pak raketa ráno zasáhla sklad a zranila dvě osoby, uvedli místní představitelé. Nejméně tři oběti na životech mezi civilisty si vyžádalo dnešní ostřelování rezidenčních oblastí v Mykolajivu, uvedl na sociálních sítích starosta města Oleksandr Sjenkevič. Stále více lidí opouští Slovjansk na východě země, upozornil starosta tohoto města.

Podle dnešní zprávy britské vojenské zpravodajské služby Rusové v oblasti Donbasu kombinují letecké údery a dělostřeleckou palbu. Právě to hrálo klíčovou roli při jejich nedávných taktických úspěších v regionu. „Aktivita Rusů ve vzduchu nad oblastí Donbasu je velmi vysoká. Provádějí tam údery s použitím řízených i neřízených střel,“ uvádějí britští zpravodajci. Používání neřízených střel podle nich vedlo k rozsáhlému zničení zastavěných oblastí Donbasu a „téměř jistě způsobilo značné vedlejší škody a civilní oběti“.

Podle Eduarda Basurina, zástupce proruských separatistů v samozvané Doněcké lidové republiky (DNR), vypálila ukrajinská armáda v regionu za uplynulý den více než 460 střel. Jeden civilista přišel o život a 14 lidí utrpělo zranění, citovala Basurina ruská tisková agentura TASS. Ivan Filiponěnko z proruské separatistické Luhanské lidové republiky (LNR) zase na telegramovém kanálu uvedl, že při nedávných bojích v oblasti přišli Ukrajinci o 27 vojáků a tři obrněné transportéry. Kyjev se k tomu zatím nevyjádřil.

Co se stalo s obránci z Azovstalu?

Ukrajinský ministr vnitra Denys Monastyrskyj v noci na dnešek oznámil, že ukrajinské zpravodajské služby mají informace o zadržených bojovnících z ocelárny Azovstal v ukrajinském Mariupolu. Dělají rovněž všechno pro to, aby zajistily jejich propuštění. „Prostřednictvím zpravodajských služeb se dozvídáme o podmínkách, ve kterých je drží, o tom, co dostávají k jídlu, i o možnostech jejich propuštění,“ uvedl ministr vnitra v ukrajinské televizi.

Téměř 2000 bojovníků, kteří se ukrývali v komplexu obléhaném ruskými silami, opustilo ocelárny 20. května. Velitel ukrajinského pluku Azov tehdy uvedl, že jeho muži splnili svou misi a že je chce udržet naživu. Poté byl jejich osud dlouho nejasný, poznamenala agentura Reuters. Kyjev by chtěl bojovníky s Moskvou vyměnit v rámci výměny vězňů. Někteří ruští zákonodárci nicméně trvají na tom, že by někteří z vojáků měli být v Rusku souzeni.

V pátek uplynulo sto dnů od začátku ruské invaze na Ukrajinu. Ukrajinská záchranná služba v této souvislosti oznámila, že od 24. února, tedy od prvního dne války, evakuovala 1,8 milionu lidí. Zlikvidováno bylo 9300 požárů, zachráněno 1397 osob a zneškodněno 128.424 kusů munice, včetně 1983 bomb. Mezi evakuovanými bylo přes 504.000 dětí a 32.000 osob se zdravotním postižením, napsal deník The Kyiv Independent.

12:11
Dnes

Petr Pavel vystoupil s projevem na plénu Evropského parlamentu (EP) ve Štrasburku. Varoval mimo jiné před vlivem Ruska v evropských zemích. „Síla Evropy spočívá v naší jednotě a zároveň rozmanitosti, to je klíčové směrem k míru a prosperitě. Není překvapení, že naši nepřátelé tohle vědí. Právě proto se neustále snaží podkopávat naše morální a demokratické hodnoty. Proto, aby nás oslabili. Volební kampaň v příštím roce prověří naše demokracie a já doufám, že bude soužit jako příležitost, abychom ukázali, že evropský demokratický duch je skutečně živý,“ uvedl Pavel a sklidil potlesk. Více čtěte zde

11:14
Dnes

Ruské ministerstvo vnitra zařadilo šéfa Gruzínské legie Mamuku Mamulašviliho na seznam hledaných osob. Mamulašvili od začátku ruské invaze bojuje na straně Ukrajiny. 

10:48
Dnes

Britská rozvědka ve svém denním přehledu píše, že Rusko 28. září v Záporoží pravděpodobně sestřelilo jeden ze svých vlastních víceúčelových bojových letounů Su-35S FLANKER M. Ruské ministerstvo obrany se k prohlášení nevyjádřilo. 

Zobrazit celý online

Boje o Slovjansk

Další město, na jehož ovládnutí se v poslední době zaměřuje ruská armáda, je Slovjansk v Doněcké oblasti. Podle dnešního oznámení šéfa tamní vojenské správy Vadyma Ljacha město denně opouštějí stovky lidí a počet evakuovaných se tento týden zdvojnásobil. Ve městě, které mělo před válkou 110.000 obyvatel, jich nyní zůstalo asi 22.000. Obyvatele k odjezdu podle Ljacha přiměl mimo jiné raketový útok, který v úterý zabil tři lidi, uvedla CNN.

V Mykolajivu na jihu země při dnešním ostřelování přišli o život dva lidé, třetí zemřel při převozu do nemocnice. Další čtyři osoby utrpěly zranění, uvedl na sociální síti telegram starosta města. V jihoukrajinské Oděse pak raketa dnes ráno zasáhla sklad a zranila dvě osoby, uvedli místní představitelé. V pátek zahynuli v Luhanské oblasti podle místního gubernátora při ruských útocích čtyři lidé, včetně matky s dítětem. Ruské síly dnes kromě toho ostřelovaly balistickými raketami krátkého dosahu vypálenými z komplexu Točka-U obce Bachmut, Kramatorsk, Lysyčansk a Kosťantynivku na Donbase, uvedl generální štáb ukrajinské armády.

Video se připravuje ...
Další videa
Články odjinud