Pondělí 29. května 2023
Svátek slaví Maxmilián, zítra Ferdinand
Polojasno 23°C

Ruské krasavice pláčou kvůli sankcím: Klinikám dochází botox! Pomůže domácí náhražka?

Autor: pma - 
3. června 2022
18:00

Ruské estetické kliniky se připravují na nedostatek látky botulotoxin, všeobecně známého jako botox. Ten se využívá hlavně ve farmacii k vyhlazení vrásek. Mezi ženami, které chtějí vypadat stále mladě, je botox hojně využívaným, i když jeho aplikace není zrovna nejpříjemnějším zážitkem. Kvůli válce na Ukrajině se ale ruské zásoby tohoto přípravku rychle ztenčují.

Vrásky na čele ruským ženám zřejmě přibudou po zjištění, že se zásoby přípravku, který dokáže vyhladit projevy stárnutí, ztenčují. Podle deníku The Moscow Times se dovoz botoxu do Ruska mezi lednem až březnem letošního roku třikrát snížil oproti roku 2021. To potvrdil i ruský deník Kommersant s odvoláním na tamní farmaceutické firmy.

„Ztenčující se nabídka botoxu již vyvolává mezi klinikami obavy,“ sdělila Julia Frangulová, spoluzakladatelka ruské asociace klinik estetické medicíny NAKEM. Kromě klinik se z nedostatku oblíbeného "elixíru mládí" strachují i ruské ženy. Podle Kommersantu zásoby látky vystačí zhruba na tři měsíce.

Největší ránou bylo oznámení jednoho z největších výrobců botoxu, americké biofarmaceutické společnosti AbbVie, že kvůli válce na Ukrajině pozastavuje firma dovoz látky do Ruska. V loňském roce přípravky od společnosti AbbVie tvořily čtvrtinu z veškerého dovozu do Ruska.

Jenže poptávka po botoxu je stále velká. Tamní kliniky se nyní snaží vyrobit vlastní látky podobné botoxu, aby udržely krok s poptávkou nedočkavých zájemkyň o vyhlazení vrásek. Podle Kommersantu ruské kliniky zvýšili výrobu „ruského botoxu“ téměř 70 % na zhruba 100 tisíc kusů.

12:45
Dnes

Zasedání zástupců parlamentů zemí NATO, které se uskuteční v pátek ve Vilniusu, se zúčastní šéfové obou komor českého zákonodárného sboru. ČTK o tom dnes informovala senátní tisková tajemnice Lada Faldynová. Předseda Senátu Miloš Vystrčil (ODS) a předsedkyně Sněmovny Markéta Pekarová Adamová (TOP 09) už před třemi týdny uvedli, že k jejich tématům bude patřit členství Švédska v Severoatlantické alianci a také podmínky přičlenění Ukrajiny.

12:24
Dnes

Kyjevská správa hlásí likvidaci všech ruských střel mířících dopoledne na Kyjev, média informují o dopadech trosek raket a jednom zraněném. Lidé se schovávají v metru.

12:23
Dnes

Náměstek policejního prezidenta Tomáš Kubík na konferenci řekl, že bezpečnostní situace v Česku je dlouhodobě velmi stabilní. Bezpečnostní rizika související s uprchlickou vlnou z Ukrajiny jsou podle něho zatím nízká, byť v Česku pobývá kolem 530.000 Ukrajinců. „Před ukrajinskou válkou jsme měli úroveň trestné činnosti Ukrajinců někde kolem 2,1 procenta, dneska máme 4,2 procenta,“ uvedl náměstek. Policie posílila podle něho sběr informací z komunity. „Zatím jsme nezachytili žádné zásadnější bezpečnostní hrozby,“ podotkl Kubík.

Zobrazit celý online

Video se připravuje ...
Další videa