Čtvrtek 7. července 2022
Svátek slaví Bohuslava, zítra Nora
Zataženo, déšť 19°C

Ukrajina před měsíci odpálila přehradu, aby zbrzdila Rusy. Nedaleká vesnice je stále pod vodou

Autor: ČTK - 
29. května 2022
10:13

Asi padesát domů v ukrajinské vesnici Demydiv, kterou zaplavila voda ze zničené přehrady, je stále částečně zatopených. Hráz na řece Irpiň v únoru vyhodila do povětří ukrajinská armáda ve snaze zastavit postup ruských invazních jednotek na Kyjev.

Voda zalila území o rozloze několika kilometrů čtverečních, včetně lidských obydlí a polí, a znemožnila tak Rusům v tancích dojet do Kyjeva.

„V současné době zůstává zaplavených asi 50 domů v Demydivu. Lidé situaci chápou a my se na oplátku snažíme dělat vše, co je v našich silách, abychom ten problém vyřešili,“ napsal na telegramu Oleksij Kuleba, guvernér Kyjevské oblasti.

Agentura Reuters uvádí, že Demydiv, vesnice s tisíciletou historií, byl po začátku ruské invaze částečně evakuován. Někteří obyvatelé se do něj vrátili poté, co se ruská vojska od Kyjeva stáhla. Nyní se tvrdé boje odehrávají v oblasti Donbasu na východě Ukrajiny.

Rusko Ukrajinu napadlo 24. února. Jeho vedení tvrdí, že cílem takzvané zvláštní vojenské operace je sousední zemi denacifikovat a zbavit nacistů.

Video  Velvyslanec Ukrajiny v ČR pro Blesk o ruské brutalitě a genocidě: Zbraně budeme potřebovat ještě dlouho  - Markéta Volfová, Lukáš Červený
Video se připravuje ...

9:17
Dnes

Rusko se snaží plně pod kontrolu dostat Luhanskou oblast, v Doněcké oblasti pokračuje v útocích ve směru na Slovjansk, uvedla ukrajinská armáda.

9:15
Dnes

Ve středu, kdy byl státní svátek, vydalo Česko uprchlíkům 24 víz dočasné ochrany. Před týdnem jich bylo 645. Celkem vydala ČR 388.020 víz.

9:02
Dnes

Snímky z Lysyčansku. 

Zobrazit celý online

Video se připravuje ...
Další videa