Sobota 9. prosince 2023
Svátek slaví Vratislav, zítra Julie
Zataženo, déšť se sněhem 0°C

Olga utekla se synem (3) z Oděsy do Česka: Při bombardování ztratila mnoho kamarádů

Autor: rc - 
29. května 2022
05:00

V Česku je tři měsíce, a přestože si váží pomoci Čechů, doufá, že se vrátí domů ke své rodině. Olga uprchla z ukrajinské Oděsy v začátcích války na Ukrajině. Do Česka přijela se svým tříletým synem, zatímco její rodiče zůstali v rodné zemi. V komunitním centru na Praze 11 promluvila o strastiplné cestě do Prahy a o životě v cizí zemi.

Poté, co Rusko zahájilo invazi na Ukrajinu, 24. února, se rozhodla Olga opustit rodnou Oděsu a utéci do bezpečí. Na dlouhou cestu se vydala pouze se svým tříletým synem. Její rodiče zůstali na Ukrajině. Maminka je lékařka a její tatínek dobrovolník.

„Nejhorší byla cesta přes Moldavsko, která trvala pět dní,“ řekla pro server Novinky.cz Olga, která našla útočiště v Česku. Olga se rozhodla jít ve šlépějích své maminky a studuje medicínu. Učí se na závěrečné zkoušky a s hlídáním malého synka, který si v cizí zemi těžce zvyká, jí pomáhá komunitní centrum na Praze 11, kde se rozhodla vystoupit a říct svůj příběh. Při bombardování prý přišla už o několik kamarádů, a ačkoliv se jí v Praze líbí a váží si veškeré pomoci, doufá, že se vrátí domů a shledá se znovu se svými rodiči. Komunitní centrum vzniklo ve spolupráci s nadačním fondem Help Ukraine, který pomáhá ukrajinským uprchlíkům od roku 2014.

Ubytováváte doma uprchlíky, nebo jinak pomáháte Ukrajincům v ČR?

Blesk spustil web ProUkrainu, kde najdou praktické rady i zpravodajství v ukrajinštině, psaný lidmi, kteří si stejným procesem již prošli.

7:44
Dnes

Ruské jednotky jsou na frontě nejaktivnější v oblasti východoukrajinských měst Avdijivka a Marjinka, uvedl ráno podle listu Ukrajinska pravda generální štáb ukrajinské armády. Rusové za posledních 24 hodin podle něj na ukrajinské území v celkem 28 případech zaútočili raketami, skoro v 60 případech použili raketomety a provedli 27 leteckých úderů. Podobné informace nelze bezprostředně ověřit z dalších zdrojů.

Ruský postup v blízkosti Avdijivky, o kterou se tvrdě bojuje už delší dobu, potvrzuje také americký Institut pro studium války (ISW). Ten s odkazem na ruské proválečné internetové blogery uvádí, že okupační síly se dokázaly posunout kupředu v oblasti vsi Krasnohorivka na severozápad od Avdijivky a také byla zaznamenána jejich přítomnost v okolí obce Novokalynove, tedy severovýchodně od města.

6:30
Dnes

Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj včera pozdě večer podepsal tři protikorupční zákony, jen krátce poté, co je schválil ukrajinský parlament. Jde o právní normy, které mají naplnit doporučení Evropské unie, uvedl server Ukrajinska pravda.

Schválené zákony se týkají Národního protikorupčního úřadu, Národní agentury pro prevenci korupce a Speciální protikorupční prokuratury.

21:40
8. 12. 2023

Ukrajina přechází do defenzivy. Její ozbrojené síly se možná budou delší dobu pouze snažit zastavit ruský postup. Západní diplomaté a vojenští stratégové tvrdí, že vyčerpaná země potřebuje čas na obnovu a možná nebude schopna podniknout další významnou protiofenzivu do roku 2025. Na svém webu to dnes napsal americký list The Wall Street Journal (WSJ).

Deník připomíná, že nákladná několikaměsíční ukrajinská protiofenziva, jejímž cílem bylo vytlačit ruské invazní jednotky, vyvrcholila malým posunem na frontové linii. U další ekonomické a vojenské podpory ze strany Spojených států i Evropy se objevily otazníky, na Ukrajině se prohlubují vnitropolitické spory a morálka národa klesá, píše list.

Prezident Zelenskyj podle něj minulý týden nařídil vybudování rozsáhlé sítě bojových opevnění, která mají vojákům pomoci udržet linie. Ve středu - na Den ozbrojených sil - potvrdil obtíže v boji a vyzval k vytrvalosti. „Existuje skutečně nějaká alternativa? Ne,“ řekl. To je výrazný posun v náladě oproti dřívějšku, kdy se Kyjev - povzbuzen předchozími úspěchy při odvracení ruských postupů a přílivem západních zbraní - rozhodl vypudit invazní jednotky z téměř 20 procent ukrajinského území, které okupují, píše WSJ.

Ukrajinská vojenská operace ztroskotala na ruských obranných opevněních, politická jednota USA ohledně Ukrajiny se rozpadá uprostřed stranických sporů a pozornost světa si přitáhla válka mezi Izraelem a Hamásem. Putin mezitím přeorientovává ekonomiku země na válečnou, konstatuje list, podle něhož Rusko nejeví známky toho, že by se vzdalo svého původního cíle sousední zemi ovládnout.

Zobrazit celý online

Video  Členové pluku Azov pomáhají evakuovat civilisty z ocelárny Azovstal v Mariupolu  - Blesk TV, reuters
Video se připravuje ...

Video se připravuje ...
Další videa
Články odjinud