Čtvrtek 7. července 2022
Svátek slaví Bohuslava, zítra Nora
Zataženo, déšť 19°C

Olga utekla se synem (3) z Oděsy do Česka: Při bombardování ztratila mnoho kamarádů

Autor: rc - 
29. května 2022
05:00

V Česku je tři měsíce, a přestože si váží pomoci Čechů, doufá, že se vrátí domů ke své rodině. Olga uprchla z ukrajinské Oděsy v začátcích války na Ukrajině. Do Česka přijela se svým tříletým synem, zatímco její rodiče zůstali v rodné zemi. V komunitním centru na Praze 11 promluvila o strastiplné cestě do Prahy a o životě v cizí zemi.

Poté, co Rusko zahájilo invazi na Ukrajinu, 24. února, se rozhodla Olga opustit rodnou Oděsu a utéci do bezpečí. Na dlouhou cestu se vydala pouze se svým tříletým synem. Její rodiče zůstali na Ukrajině. Maminka je lékařka a její tatínek dobrovolník.

„Nejhorší byla cesta přes Moldavsko, která trvala pět dní,“ řekla pro server Novinky.cz Olga, která našla útočiště v Česku. Olga se rozhodla jít ve šlépějích své maminky a studuje medicínu. Učí se na závěrečné zkoušky a s hlídáním malého synka, který si v cizí zemi těžce zvyká, jí pomáhá komunitní centrum na Praze 11, kde se rozhodla vystoupit a říct svůj příběh. Při bombardování prý přišla už o několik kamarádů, a ačkoliv se jí v Praze líbí a váží si veškeré pomoci, doufá, že se vrátí domů a shledá se znovu se svými rodiči. Komunitní centrum vzniklo ve spolupráci s nadačním fondem Help Ukraine, který pomáhá ukrajinským uprchlíkům od roku 2014.

Ubytováváte doma uprchlíky, nebo jinak pomáháte Ukrajincům v ČR?

Blesk spustil web ProUkrainu, kde najdou praktické rady i zpravodajství v ukrajinštině, psaný lidmi, kteří si stejným procesem již prošli.

10:40
Dnes

Ukrajinská armáda dnes nainstalovala velkou ukrajinskou vlajku na Hadí ostrov. Rusové toto strategicky důležité místo zabrali v první den invaze 24. února. Ukrajina Hadí ostrov získala zpátky 30. června.

10:28
Dnes

Rusové se snaží naverbovat residenty z Lysyčanska, města Severodoněcka, aby se přidali k jejich armádě. Podle guvernéra Luhanské oblasti Serhiye Haidaie se Rusové snaží doplnit svou armádu z okupovaného území pomocí pracovních inzerátů. 

10:15
Dnes
!

Aktuální video z okupovaného Doněcka. 

Zobrazit celý online

Video  Členové pluku Azov pomáhají evakuovat civilisty z ocelárny Azovstal v Mariupolu  - Blesk TV, reuters
Video se připravuje ...

Video se připravuje ...
Další videa