Čtvrtek 7. července 2022
Svátek slaví Bohuslava, zítra Nora
Zataženo, déšť 19°C

Ne všichni Čečenci jsou na Ukrajině dobrovolně: Unášejí je a nutí bojovat! Kadyrov mlží

Autor: amb - 
28. května 2022
18:31

Zapojení čečenských bojovníků do války na Ukrajině nemusí být vždy dobrovolné. Objevily se zprávy o tom, že jsou Čečenci pod pohrůžkou nuceni se „dobrovolně“ hlásit do boje. Často nejde o příslušníky bezpečnostních složek, a tak posléze umírají mezi prvními.

Stovky čečenských občanů jsou unášeni a „jako dobrovolníci“ nuceni bojovat v ruské armádě. Informovala o tom lidsko-právní skupina 1Adat, která vystupuje proti korupci a ruské propagandě v Čečensku.

„Unesení musí podepsat papír, že se hlásí jako dobrovolníci na Ukrajinu, jinak jim hrozí vykonstruování trestních případů,“ uvedla organizace v prohlášení. A dodala: „Každého, kdo takhle odjede na Ukrajinu, použijí na frontové linii jako potravu pro děla.“

O problematice informovala podle The Daily Beast i další skupina hájící lidská práva - Vayfond. Ta prý dostala desítky zpráv od Čečenců, kteří byli donuceni připravovat se na odjezd do války. A to i přesto, že nepatří mezi armádu či jiné bezpečnostní složky. Putinův věrný stoupenec Ramzan Kadyrov také navrhoval 300 000 rublů pro ty, kteří se „dobrovolně“ připojí k jednotkám.

Nucený nábor lidí z Čečenska může naznačovat slábnoucí ruské síly, kvůli kterým Moskva hledá alternativní bojovníky. Podle ukrajinské armády už Rusko ztratilo desítky tisíc lidí a muselo přehodnotit své cíle. Kreml tak hledá posily například ve Wagnerově skupině a další zdroje například žoldnéřů.

I Kadyrov během vystoupení v Moskvě přiznal, že je teď pro Rusko těžké válčit. Přestože to Kreml popírá, čečenští bojovníci na Ukrajině zasahovali například v Mariupolu. „Houževnatý ukrajinský odpor zpozdil schopnost Ruska získat plnou kontrolu nad městem,“ uvedlo britské ministerstvo obrany.

Kvůli ukrajinskému odporu tak Rusko hledalo posily, které přišly právě z Čečenska. Několik tisíc čečenských bojovníků má působit především na východní Ukrajině, hlavně v Luhanské oblasti.

Mezi nimi se údajně vyskytují vojáci i dobrovolníci, kteří spadají pod kontrolu Kadyrova a jeho bratrance Adama Delimchanova. Nesourodost nasazených žoldáků však vede spíš k nejednotnému velení a dalším problémům.

Hlavní zpravodajské ředitelství ministerstva obrany Ukrajiny sdílelo na začátku tohoto měsíce seznam se jmény 2425 čečenských bojovníků, kteří se zapojili do bojů. První z nich měli překročit ukrajinské hranice hned po začátku ruské invaze.

9:02
Dnes

Snímky z Lysyčansku. 

9:01
Dnes

Ruští vojáci za poslední den ostřelovali sedm regionů Ukrajiny.

Zaútočili například na obce v Sumy, ale i na Dněpropetrovskou oblast. U Pokrovsku byli zraněni tři lidé, jeden je ve vážném stavu. V Charkově Rusové v noci zaútočili na internátní školu, rozbila se okna. V Charkovské oblasti 2 lidé zemřeli. 

8:53
Dnes

V Severodoněcku představili okupanti už třetího „starostu“, tentokrát Mykolu Morgunova, který za Viktora Janukovyče starostoval ve městě Brjanka. 

Zobrazit celý online

Video  Expert o zajatých Ukrajincích z Azovstalu: V rukách Rusů je čekají zvěrstva!  - Markéta Volfová, Lukáš Červený
Video se připravuje ...

Video se připravuje ...
Další videa