Pondělí 4. července 2022
Oblačno, déšť 29°C

Putin v bílém plášti poprvé navštívil zraněné ruské vojáky. Nikdo neležel, všichni stáli

Autor: ČTK - 
25. května 2022
17:41

Ruský prezident Vladimir Putin dnes poprvé od začátku nynější války na Ukrajině navštívil ruské vojáky zraněné při „speciální operaci“, jak Moskva invazi do sousední země označuje. Hlavu státu v ústřední vojenské nemocnici Mandryk v moskevské oblasti doprovázel ministr obrany Sergej Šojgu. O návštěvě informovala ruská média.

Novinář Pavel Zarubin zveřejnil video, na kterém si Putin oděný do bílého pláště podává ruku se zraněným vojákem a ptá se ho na jeho rodinu. Voják odpovídá, že má malého syna, a Putin říká, že syn na něj bude hrdý.

Putin se setkal s několika vojáky, všichni při setkání s prezidentem stáli a u žádného z nich nebylo viditelné zranění, poznamenává AFP. Putin se na veřejnosti od začátku války neobjevuje příliš často.

Video  Putinovy válečné zločiny. Bude za ně skutečně odsouzen?  - Videohub
Video se připravuje ...

Rusko ztráty nepřiznává?

Od zahájení invaze 24. února Rusko informuje o vlastních ztrátách jen sporadicky. Naposledy 25. března Moskva uvedla, že bylo zabito 1351 ruských vojáků a 3825 jich bylo raněno.

Podle Kyjeva má Rusko ale téměř desetkrát vyšší ztráty, než přiznává. Podle serveru Ukrajinska pravda ruská armáda přišla o 29.450 mužů a dalších více než 1000 padlo do zajetí.

Na rozdíl od Putina ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj navštívil raněné již v první polovině března, krátce po začátku konfliktu. S muži ležícími na postelích s viditelnými zraněními žertoval a nechal se s nimi fotografovat.

13:48
Dnes

Média: 70 vyhoštěných ruských diplomatů opustilo Bulharsko. Dvě ruská vládní letadla převezla diplomaty a jejich rodinné příslušníky do Moskvy poté, co je Bulharsko 30. června prohlásilo za personu non grata za „vměšování do bulharských domácích záležitostí“, uvedla bulharská média.

13:38
Dnes

V Rusy okupovaném Lysyčansku zůstává více než 10 000 civilistů. Z města odešlo asi 90 % obyvatel, poškozeno je 90 % infrastruktury, chybí voda a plyn, také problémy s elektřinou.

13:33
Dnes

Bezpečnostní služba zatkla ruské agenty, kteří prozrazovali polohu ukrajinských jednotek. SBU oznámila zatčení tří lidí v Mykolajivské oblasti, kteří údajně prováděli průzkum bojových pozic a pohybů ozbrojených sil. Také lokalizovali kritickou infrastrukturu, uvádí SBU.

Zobrazit celý online

Video se připravuje ...
Další videa