Pondělí 4. července 2022
Oblačno, déšť 29°C

Druhý případ opičích neštovic v Česku: Předběžně potvrzeno! Byl v kontaktu s prvním nakaženým

Aktualizováno -
25. května 2022
16:10
Autor: ČTK - 
25. května 2022
11:46

Státní zdravotní ústav (SZÚ) předběžně potvrdil druhý případ opičích neštovic v ČR. Jde o blízký kontakt prvního nakaženého, který byl potvrzen v úterý, uvedla mluvčí SZÚ Štěpánka Čechová. Podle mluvčího pražských hygieniků Zbyňka Boublíka se příznaky objevily celkem u tří lidí, jejichž vzorky laboratoře vyhodnocují. Pět osob, které bydlely na dovolené ve stejném ubytování jako první nakažený muž, má nařízenou karanténu, řekl ČTK. K definitivnímu potvrzení nákazy je třeba dalších vyšetření, která budou příští týden.

„Kontakty tohoto druhého infikovaného dále epidemiologicky šetří opět Hygienická stanice hlavního města Prahy,“ uvedla mluvčí SZÚ Čechová. Karanténa v případě opičích neštovic podle mluvčího hygieniků Boublíka trvá 21 dní od posledního kontaktu. Osoby, jimž je nařízena, nesmějí opustit své bydliště a mají sledovat svůj zdravotní stav.

„V případě výskytu zdravotních obtíží musí daná osoba vyhledat ošetření na spádové infekční klinice. Tyto osoby nesmějí darovat krev, měly by se vyvarovat sexuálních kontaktů. Dále také by se měly vyhnout kontaktu s malými dětmi, těhotnými ženami a osobami s oslabenou imunitou,“ uvedl Boublík.

Oba pozitivní vzorky byly vyšetřeny elektronovou mikroskopií, k definitivnímu potvrzení nákazy v ČR je potřeba podle pravidel Evropského centra pro kontrolu a prevenci nemocí (ECDC) a Světové zdravotnické organizace (WHO) ještě další vyšetření vzorků.

„Pro definitivní potvrzení či vyvrácení nákazy orthopoxvirem, který způsobuje onemocnění opičími neštovicemi, je (...) ještě nutné potvrdit metodou PCR nebo celogenomovou sekvenací. Definitivní výsledky tedy budou známy zřejmě příští týden,“ uvedla v tiskové zprávě SZÚ vedoucí Národní referenční laboratoře pro chřipku a nechřipková virová onemocnění Helena Jiřincová.

Šíří se celým světem

Případy takzvaných opičích neštovic, které se obvykle vyskytují v zemích střední a západní Afriky, se v Evropě, USA a dalších zemích začaly šířit od začátku května. Potvrzených případů v těchto zemích bylo v úterý zhruba 130, zejména z komunity mužů majících sex s muži.

Onemocnění se šíří blízkým či dlouhodobým kontaktem, může se přenášet i z povlečení či oblečení nakaženého s pupínky. Nákaza při běžném kontaktu není podle odborníků pravděpodobná. Opičí neštovice jsou příbuzné s pravými neštovicemi, proti kterým se v ČR do roku 1980 očkovalo. Podle odborníků sice vakcíny aplikované před tímto rokem už proti nákaze zřejmě nechrání, mohou ale zmírňovat průběh.

Česká lékařská komora upozornila na to, že prodělání planých neštovic před nákazou nechrání, protože jde o jinou nemoc. „Opičí neštovice nemají virologicky nic společného s planými neštovicemi, tedy varicelou, které jsou vyvolány herpetickým virem varicella zoster,“ uvedla na webu.

Podle afrických studií citovaných ve stanovisku Společností infekčního lékařství České lékařské společnosti Jana Evangelisty Purkyně je smrtnost opičích neštovic asi 3,7 procenta. Při jejich výskytu v USA v roce 2003 se nakazilo 50 pacientů, žádný ale nezemřel.

Video  Virolog Černý o opičích neštovicích: O pacientovi nula, šíření nemoci i očkování  - Pavlína Horáková
Video se připravuje ...

krapotkin ( 25. května 2022 19:43 )

Opravdu vtip není vtipem, ale prašule potečou dál. Jakoupak asi dostanou naši papaláši provizi za strašení lidí ?

Anifa ( 25. května 2022 18:37 )

Strašení lidí. Proč nenapíší po pravdě, že se zatím všichni nakažení účastnili gay orgií na Kanárech a v Belgii? Raději zde budou debatovat" odborníci", v Německu začnou očkovat a už do takhle vystresovaných lidí to budou media denně cpát.

e.lesanova ( 25. května 2022 18:16 )

Copak, copak?? Hledá se další farmako byznys jako byl covid?? Opakovaný "vtip" není vtipem, na další vykutálenost už vám lidi neskočí, bando prolhaná...Novináři by už zasloužili dát přes kušnu , nejspíš slíbené provize, co??

panda82 ( 25. května 2022 17:42 )

no a až se tady přitáhne lepra z Řecka, to bude mela, hnus

barracuda.sro ( 25. května 2022 17:05 )

Několik kuřbuřtů z ČR si nechalo protáhnout čokovoko v cizině a problém je na světě.

Zobrazit celou diskusi
Video se připravuje ...
Další videa