Neděle 26. června 2022
Svátek slaví Adriana, zítra Ladislav
Oblačno, bouřka 24°C

Konec stopky pro sedm z osmi webů. Blokovali je kvůli šíření ruských konspirací o válce na Ukrajině

Autor: ČTK - 
25. května 2022
12:41

Internetové sdružení CZ.NIC dnes odblokovalo sedm dezinformačních webů, jejichž domény s koncovkou .cz znepřístupnilo 25. února v souvislosti s válkou na Ukrajině. Weby už podle sdružení nepředstavují hrozbu. Osmý web Aeronet.cz zůstal nepřístupný, protože nemá v registru uvedené správné údaje o držiteli. ČTK to sdělil mluvčí CZ.NIC Vilém Sládek.

Hlavním cílem tohoto opatření v době zahájení agrese Ruské federace bylo podle Sládka omezit šíření nepravdivých a zavádějících informací v on-line prostoru, které se snažily relativizovat, ospravedlňovat či schvalovat agresi. V současnosti již tyto weby podle něho nepředstavují z tohoto pohledu hrozbu.

Sdružení by weby dále blokovalo jen v případě, že by k tomu dostalo příkaz soudu, Policie ČR nebo jiného kompetentního orgánu státu. „Protože žádné takové rozhodnutí zmíněných orgánů sdružení CZ.NIC neobdrželo, bylo dnes do zóny vráceno sedm jmen domén dezinformačních webů. Osmé jméno domény, konkrétně Aeronet.cz, nesplňuje pravidla registrace jmen domén, a to v tom smyslu, že nemá v registru uvedené správné údaje o držiteli,“ uvedl mluvčí.

Sdružení zároveň vyzvalo držitele jména domény Aeronet.cz k opravě údajů, a protože se tak dosud nestalo a držitel se sdružením nekomunikuje, je podle Sládka posledním nástrojem, jak jej upozornit, že se jménem domény není vše v pořádku, její vyřazení ze zóny na jeden měsíc. Pokud údaje opraví, bude doména neprodleně zprovozněna. V opačném případě bude zrušena a uvolněna k registraci.

CZ.NIC zablokoval weby Aeronet.cz, Protiproud.cz ,Ceskobezcenzury.cz, Voxpopuliblog.cz, Prvnizpravy.cz, Czechfreepress.cz, Exanpro.cz a Skrytapravda.cz.

7:49
Dnes

Starosta Kyjeva Kličko uvedl, že po ranním ruském útoku na obytný dům v tamní čtvrti Ševšenkivskij zůstalo v troskách několik lidí. Raketa zasáhla horní patra 9patrového bytového domu. "Několik lidí bylo evakuvováno, dva lidé jsou v nemocnici," uvedl. "Záchanné práce stále probíhají," dodal na svém telegramovém účtu. 

Poradce ministra vnitra Geraščenko podle agentury Nexta uvedl, že jedna raketa zasáhla školku.

7:44
Dnes

Rusové spálili vzácné knihy přímo na nádvoří kostela v Mariupolu. Uvedl to náměstek tamního primátora. „Náboženská pomsta. Po návštěvě moskevských agentů FSB v talárech vyšlo najevo, že celá velká knihovna shromážděná dobrovolníky a filantropy byla zabavena a spálena na nádvoří kostela Ruské pravoslavné církve v Mariupolu. Knihovna obsahovala několik unikátních kopií tisků v ukrajinském jazyce, které jsou nyní navždy ztraceny. Kostel Petra Velikého byl postaven s podporou obyvatel města a zapsán do Guinessovy knihy rekordů Ukrajiny, jelikož se v něm nachází největší ornamentální malba vzoru Petrykivka. Nyní se okupanti rozhodují, zda jej zbourají nebo přebudují podle kánonů Ruské federace,“ uvedl na Telegramu.

7:34
Dnes

Šéf vojenské administrativy Kyjevského regionu Oleksij Kuleba uvedl, že ráno byla protiraketovou obranou sestřelena ruská raketa, která na hlavní město. „Zbytky střely dopadly na okraj jedné z vesnic v oblasti. Žádná zranění ani škody nebyly zaznamenány,“ uvedl na telegramovém kanálu.

Zobrazit celý online

Video se připravuje ...
Další videa