Ruští vojáci opět terčem vtipů: V bitevním vrtulníku vezli ukradenou pračku?
Polemiky na sociálních sítích vyvolal snímek torza domácího spotřebiče v troskách ruského vrtulníku sestřeleného na Ukrajině. Někteří uživatelé se divili výskytu pračky na palubě bitevní helikoptéry, cožpak nejsou v Rusku k dostání? Anebo snad přepínání pracích programů slouží ke změně otáček a nastavení rotoru? A co „máchání a ždímání“ asi udělá s helikoptérou?
Seriózněji naladění komentátoři snímek dávali do souvislosti s informacemi, že vzhledem k nedostatku počítačových čipů začaly ruské zbrojovky do svých sofistikovanějších výrobků montovat čipy, které původně byly určeny pro chladničky. Možná by ke stejnému účelu mohly posloužit i čipy z praček. Vzápětí však následovalo upozornění, že asi nejde o pračku, ale o sušičku.
Na palubě bitevních vrtulníků Mi-24, zvaných v modernizované verzi Mi-35, je i prostor pro převoz malého výsadku, a tak se lze dohadovat, zda jej posádka nevyužila i k přepravě kořisti. Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj již dříve v narážce na zprávy o rabování, jehož se dopouštějí ruští okupanti, prohlásil, že jejich snem je nejspíše ukořistit záchodovou mísu - a samým štěstím zemřít.
Tato myšlenka inspirovala polské tvůrce kresleného filmu ke svérázné verzi potopení ruského křižníku Moskva: Pozornost ruských námořníků odláká ukrajinský dron nesoucí zcela novou toaletní mísu, čehož ukrajinští vojáci využijí k odpálení protilodní střely a potopení ruské vlajkové lodi.
Děkujeme za pozornost, se kterou sledujete náš online přenos věnovaný konfliktu na Ukrajině a událostem s ním souvisejícím. Další čerstvé zprávy můžete očekávat opět zítra ráno. Do té doby přejeme dobrou noc.
Do španělských přístavů bylo letos za dva měsíce dovezeno z Maroka více nafty než za čtyři roky, napsal dnes deník El País s odvoláním na oficiální údaje. Podle španělského deníku tak existuje podezření, že se touto cestou dostala do Evropy ruská nafta, navzdory tomu, že na její dovoz do Evropské unie platí sankce kvůli invazi ruské armády na Ukrajinu. Maroko sankce na dovoz ruské nafty nezavedlo.
Od března do dubna letošního roku dorazilo do španělských přístavů z Maroka 123 000 tun nafty, vyplývá z údajů sdružení pro strategické rezervy ropných produktů (CORES), na které dohlíží španělské ministerstvo pro ekologickou transformaci. Přitom za předchozí čtyři roky se do španělských přístavů z Maroka dovezlo jen 90 000 tun nafty.
Úřad vysokého komisaře OSN pro lidská práva (OHCHR) píše, že od začátku celoplošné ruské invaze na Ukrajinu eviduje důvěryhodná obvinění, že Rusko využívá ukrajinské děti na území kontrolovaném Kyjevem mimo jiné k sabotážím. Některé děti při nich zahynuly, jiné byly zadrženy a čelí závažným obviněním, uvádí Úřad vysokého komisaře OSN pro lidská práva. Obsah a kontext zpráv, které děti od zadavatelů dostaly, podle něj naznačují, že odpovědné osoby jsou spojeny s Ruskou federací.
„Většina případů se odehrála podobným způsobem: jednotlivci kontaktovali chlapce a dívky prostřednictvím sociálních médií a nařídili jim, aby zapálili předměty, jako jsou vozy patřící vojákům nebo železniční zařízení. Slíbili, že jim zaplatí poté, co obdrží video potvrzující žhářství,“ uvádí OHCHR.
Zobrazit celý online