Úterý 17. května 2022
Svátek slaví Aneta, zítra Nataša
Polojasno 25°C

Kyjev odstartoval první soud s okupantem. Vadim (21) měl zavraždit bezbranného seniora (†62)

Autor: ČTK - 
13. května 2022
12:29

V Kyjevě dnes začal soud s ruským vojákem obviněným ze zabití 62letého civilisty. Jde o první takový proces od začátku ruské invaze na Ukrajinu.

Jedenadvacetiletý zajatý příslušník tankové jednotky Vadim Šišimarin čelí obvinění, že v prvním týdnu války zabil výstřelem do hlavy muže ve vesnici Čupachivka na severovýchodě země.

Ruský voják s oholenými vlasy a oblečený v šedomodré kombinéze je v soudní místnosti umístěný v prosklené buňce. Proces, který sleduje mnoho novinářů, má pro Ukrajinu obrovský symbolický význam, píše agentura Reuters. Vláda v Kyjevě obviňuje Rusko, že se k ukrajinským civilistům chová brutálně. Eviduje více než 10 000 možných válečných zločinů, jichž se ruští vojáci od 24. února podle ní dopustili.

Podle ukrajinské generální prokuratury Šišimarin porušil „válečná pravidla“ a hrozí mu doživotí. Jde o člena kantemirovské tankové divize z Moskevské oblasti. Poslední den února údajně ukradl auto, aby společně s dalšími čtyřmi ruskými vojáky prchl poté, co na jejich kolonu zaútočily ukrajinské síly. Dojeli do Čupachivky, kde uviděli neozbrojeného civilistu, který jel na kole a telefonoval.

Prokuratura uvádí, že Šišimarin dostal příkaz civilistu zabít, aby ukrajinskou armádu neinformoval o přítomnosti Rusů. Několikrát na muže vystřelil z okénka automobilu, muž zemřel na místě. Okolnosti toho, jak se Šišimarin dostal do zajetí, prokuratura nezveřejnila, neuvedla ani podrobnosti o důkazech, které vedly k jeho obvinění ze spáchání válečných zločinů, píše agentura Reuters. Případ vyšetřovala ukrajinská rozvědka SBU.

0:15
17. 5. 2022

Děkujeme, že jste sledovali naše online zpravodajství k ruské invazi na Ukrajině. Situaci pro vás nadále monitorujeme, prozatím ale přejeme poklidnou noc. 

0:05
17. 5. 2022

Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskij ve svém videoprojevu rovněž prohlásil, že Severodoněck a další města Donbasu stále zůstávají hlavními cíli okupantů.

23:55
17. 5. 2022

Generální štáb ozbrojených sil Ukrajiny potvrdil, že posádka v Azovstalu v Mariupolu splnila svůj bojový úkol.

Kompletní online

Video  Biden v obavách, Putin nemá jak zastavit válku! Inflace zrychluje, ceny stoupají.  - Bára Horáková, Lukáš Červený, Reuters
Video se připravuje ...

Video se připravuje ...
Další videa