Sankce proti Rusku ohrožují i konání svateb. Na trhu bude nedostatek diamantů
Sankce, které na ruského těžaře diamantů Alrosa uvalily Spojené státy, vyvolávají paniku na trhu s těmito drahými kameny. Alrosa totiž dodává asi třetinu světové produkce. Obchodníci tak hledají možnosti, jak nadále využívat jeden z hlavních zdrojů diamantů na světě, píše agentura Bloomberg.
Výrobci luxusních šperků, jako je Tiffany & Co nebo Signet Jewelers, plánují přerušit prodej ruských diamantů. V USA se ale blíží sezona svateb a zoufalí zástupci firem hledají východisko v Indii, která je největším vývozcem diamantů. Vybrousí a vyleští se tam devět z deseti kamenů.
Spojné státy odeberou z Indie zhruba polovinu diamantů. Narušení obchodu by tak mohlo omezit dodávky v celé Severní Americe a stát Indii v tomto čtvrtletí 2,5 miliardy USD (60 miliard Kč), což je téměř deset procent ročních tržeb. Vzhledem k tomu, že pandemická omezení se zmírnila, Signet a další klenotnictví v USA letos očekávají 2,5 milionu svateb, což by bylo nejvíce za posledních 40 let.
V indickém městě Surat ve státě Gudžarát, jednom z největších světových center zpracování diamantů, je v posledních týdnech klid. Dovoz kamenů klesl, ceny klesly, dělníci nemají práci a téměř všichni si stěžují na totéž – sankce dostaly vývozce do těžké situace.
Při ruských nočních útocích na Kyjev zahynulo nejméně 14 lidí, uvedl podle agentury AFP šéf kyjevské vojenské správy Tymur Tkačenko s tím, že po dalších obětech se nadále pátrá v sutinách. Kyjevský starosta Vitalij Kličko již dříve uvedl, že při jednom z útoků zahynul americký občan. Ruská armáda podle Klička na město útočila ze tří směrů, píše agentura Reuters. Podle Tkačenka ruská armáda na Kyjev udeřila kombinovaným útokem dronů a raket. Jeden z prvních dronových útoků zasáhl vrchní patro obytné budovy v Solomjanské čtvrti a podle prvotních informací zranil nejméně 11 lidí. Podle ministra vnitra Ihora Klymenka bylo při útocích v Kyjevě zraněno nejméně 44 lidí a v Oděse dalších šest, píše AFP. V Kyjevě bylo zasaženo 27 objektů včetně obytných budov, vzdělávacích zařízení a kritické infrastruktury, dodal ministr Klymenko. Dobré ráno, vážení čtenáři. Při nočních ruských útocích na Kyjev zahynul americký občan a dalších 16 lidí bylo zraněno, uvedl podle agentury AFP kyjevský starosta Vitalij Kličko. Většina zraněných je hlášena v Solomjanské čtvrti, kde dron zasáhl vícepatrovou obytnou budovu. Šéf kyjevské vojenské správy Tymur Tkačenko podle agentury uvedl, že ruská armáda na Kyjev udeřila kombinovaným útokem dronů a raket. Dronový útok zasáhl vrchní patro obytné budovy v Solomjanské čtvrti a zranil nejméně 11 lidí. Záchranné týmy zasahovaly v dalších třech kyjevských čtvrtích. Ruská armáda podle Klička na město útočila ze tří směrů, píše agentura Reuters. Vážení čtenáři, děkujeme za pozornost. Čerstvé zprávy přineseme zítra ráno, dobrou noc.
Sankce zatím umožňují dovoz ruských kamenů, pokud jsou výrazně upraveny v zemích, jako je právě Indie. Indičtí zpracovatelé ale tvrdí, že klienti začali odmítat kameny z Ruska a označují je za konfliktní. Připravují se proto na označování původu každého kamene a ruské kameny pak chtějí přesměrovávat na přátelštější trhy v Číně, jihovýchodní Asii nebo Spojených arabských emirátech.
Druhým největším producentem diamantů na světě je společnost De Beers. Její možnosti dodávek jsou však omezené a její doly jedou na plný výkon. Existuje pouze velmi malá pravděpodobnost, že se jí podaří výrazněji zvýšit dodávky před rokem 2024, kdy má být dokončeno rozšíření jejího hlavního dolu v Jihoafrické republice.
Alrosa zrušila prodej svých kamenů v dubnu a podle informovaných zdrojů není pravděpodobné, že by tento měsíc prodala nějaké velké objemy. Cena malého surového diamantu, který se hodí do snubního prstenu, od začátku března vzrostla asi o 20 procent.
Analytici upozorňují, že ztráta přístupu k ruským diamantům v dlouhodobém horizontu může zničit odvětví, ohrožuje tisíce pracovních míst v Indii a zasáhne hlavní obchodní centra po celém světě. Diamanty nejsou jako ropa, u které může výpadek nahradit jiná země. Nové doly teď nikde nevznikají.
Drahokamy a šperky jsou třetím největším zdrojem vývozních příjmů Indie. V uplynulém finančním roce do konce března vynesly přibližně 39 miliard USD (936 miliard Kč).