Čtvrtek 18. dubna 2024
Svátek slaví Valérie, zítra Rostislav
Oblačno, déšť 9°C

Ruská zvěrstva na Ukrajině: Znásilňování a mučení bylo součástí strategie, šokuje žalobkyně

Autor: tsv - 
24. dubna 2022
18:35

Rusko plánovalo masové znásilňování a mučení civilistů hned od začátku, prohlásila ukrajinská státní zástupkyně, podle ní se jedná o válečnou strategii. Okupanti navíc zabíjejí vyděšené občany jen proto, že se jim na nich něco nelíbí. Jako příklad uvedla smrt ženy, kterou vojáci údajně usmrtili kvůli tomu, že na sobě měla černé oblečení. Státní obžaloba v tuto chvíli vyšetřuje 8 000 válečných zločinů, mezi které kromě mučení a znásilňování patří i deportace ukrajinských občanů do Ruska. Hlavním cílem Ukrajiny je teď poslat ruského diktátora za mříže.

Ukrajinská státní zástupkyně Iryna Venediktovová v tuto chvíli sbírá důkazy o genocidě a vyšetřuje přes osm tisíc případů potenciálních válečných zločinů. Vyšetřování se týká hlavně okupovaného Mariupolu a dalších těžce zasažených měst. „Dodám vám důkazy hned, jakmile budu mít přístup na tato území,“ řekla pro server Sky News Venediktovová. Podobných důkazů o těžkých zločinech denně přibývají desítky i stovky.

„Jakožto občanka Ukrajiny moc dobře chápu, proč naši politici a vůdci mluví o genocidě. Je to opravdová a obrovská, příšerná agrese proti ukrajinskému státu a ukrajinskému lidu,“ pokračovala. „Ale jakožto státní zástupkyně potřebuji přístup do Mariupolu. Měla bych mít všechny důkazy a potom až budu moct říct, že tyto odporné zločiny lze označit za genocidu.“

K nejzávažnějším zločinům podle ní dochází ve městech pod dočasnou nadvládou Rusů, v těchto oblastech zatím ale vyšetřování vést nelze. Na základě hrůz, které ukrajinské jednotky odhalily ve městech po odchodu Rusů, lze odhadnout, že situace v déle okupovaných regionech bude ještě tisíckrát horší. Například jen v Kyjevě vyšetřuje tým státní obžaloby přes tisíc případů zabitých a umučených civilistů.

Plánovali to od začátku

Zabíjení občanů bylo podle ní od začátku součástí ruského válečného plánu. „Myslím si, že je to strategie jejich velitelů, protože stejnou strategii vidíme i v jiných státech,“ vysvětlila. „Mají plán A: města by měla kapitulovat. Když nekapitulují, znamená to plán B: vyděsit danou populaci na maximum, zabíjet, znásilňovat, mučit a další brutality. Je to strategie války.“

Okupanti podle ní zabíjejí z těch nejsměšnějších důvodů, k popravě stačí se vojákům jakkoli znelíbit. Jako příklad uvedla smrt 41leté ženy, která přišla o život kvůli volbě outfitu. „Měla na sobě černou. Prostě nemám rád černou,“ řekl k věci její vrah. „Tohle je důvod, proč zabili člověka. Máme obrovské množství takových případů, kdy zabili lidi kvůli podobnému důvodu, prostě se jim nelíbili,“ uvedla Venediktovová.

Hlavní prioritou pro státní obžalobu je nyní dostat k soudu ruského prezidenta Vladimira Putina. „Všichni víme, kdo je za tuhle válku zodpovědný, prezident Ruské federace,“ řekla na závěr státní zástupkyně. „Tohle je jeho plán na zničení ukrajinského národa. Jeho, nikoho jiného.“

20:30
18. 4. 2024

Za necelé dva dny od spuštění veřejné sbírky na podporu české iniciativy nákupu munice pro Ukrajinu vybrali její organizátoři na Slovensku více než 1,6 milionu eur (40,4 milionu korun). Původní cíl kampaně byl vysbírat milion eur. Vyplývá to z webu iniciativy Munice pro Ukrajinu.

Sbírka, kterou podpořily též různé osobnosti, pokračuje. „Svou podporou jste dokázali, že Slovensko není zbabělé, právě naopak je odvážné a ochotné pomáhat,“ vzkázali organizátoři všem, kteří na podporu české iniciativy nákupu munice pro Ukrajinu přispěli.

20:10
18. 4. 2024

Ukrajinský voják z 65. oddílu odkrývá kulomet na tanku při přípravě na další operaci k obraně jejich pozic na frontě v Záporoží na Ukrajině.

19:30
18. 4. 2024

Německá policie ve středu v Bavorsku zatkla dva muže s německým a ruským občanstvím, kteří podle vyšetřovatelů chystali sabotážní akce s cílem narušit německou podporu Ukrajině. Jsou podezřelí i ze špionáže a jeden z nich také ze členství v teroristické organizaci. O případu dnes informovalo německé nejvyšší státní zastupitelství, podle něhož oběma mužům hrozí trest odnětí svobody ve výši až deseti let. Německé ministerstvo zahraničí si kvůli případu předvolalo ruského velvyslance. Ruská ambasáda v Berlíně označila případ za zjevnou provokaci s cílem rozdmýchat protiruské nálady.

Kompletní online

Video  Válka rozděluje rodiny  - Úřad vlády ČR
Video se připravuje ...

Video se připravuje ...
Další videa