Neděle 28. května 2023
Svátek slaví Vilém, zítra Maxmilián
Jasno 22°C

Ruská zvěrstva na Ukrajině: Znásilňování a mučení bylo součástí strategie, šokuje žalobkyně

Autor: tsv - 
24. dubna 2022
18:35

Rusko plánovalo masové znásilňování a mučení civilistů hned od začátku, prohlásila ukrajinská státní zástupkyně, podle ní se jedná o válečnou strategii. Okupanti navíc zabíjejí vyděšené občany jen proto, že se jim na nich něco nelíbí. Jako příklad uvedla smrt ženy, kterou vojáci údajně usmrtili kvůli tomu, že na sobě měla černé oblečení. Státní obžaloba v tuto chvíli vyšetřuje 8 000 válečných zločinů, mezi které kromě mučení a znásilňování patří i deportace ukrajinských občanů do Ruska. Hlavním cílem Ukrajiny je teď poslat ruského diktátora za mříže.

Ukrajinská státní zástupkyně Iryna Venediktovová v tuto chvíli sbírá důkazy o genocidě a vyšetřuje přes osm tisíc případů potenciálních válečných zločinů. Vyšetřování se týká hlavně okupovaného Mariupolu a dalších těžce zasažených měst. „Dodám vám důkazy hned, jakmile budu mít přístup na tato území,“ řekla pro server Sky News Venediktovová. Podobných důkazů o těžkých zločinech denně přibývají desítky i stovky.

„Jakožto občanka Ukrajiny moc dobře chápu, proč naši politici a vůdci mluví o genocidě. Je to opravdová a obrovská, příšerná agrese proti ukrajinskému státu a ukrajinskému lidu,“ pokračovala. „Ale jakožto státní zástupkyně potřebuji přístup do Mariupolu. Měla bych mít všechny důkazy a potom až budu moct říct, že tyto odporné zločiny lze označit za genocidu.“

K nejzávažnějším zločinům podle ní dochází ve městech pod dočasnou nadvládou Rusů, v těchto oblastech zatím ale vyšetřování vést nelze. Na základě hrůz, které ukrajinské jednotky odhalily ve městech po odchodu Rusů, lze odhadnout, že situace v déle okupovaných regionech bude ještě tisíckrát horší. Například jen v Kyjevě vyšetřuje tým státní obžaloby přes tisíc případů zabitých a umučených civilistů.

Plánovali to od začátku

Zabíjení občanů bylo podle ní od začátku součástí ruského válečného plánu. „Myslím si, že je to strategie jejich velitelů, protože stejnou strategii vidíme i v jiných státech,“ vysvětlila. „Mají plán A: města by měla kapitulovat. Když nekapitulují, znamená to plán B: vyděsit danou populaci na maximum, zabíjet, znásilňovat, mučit a další brutality. Je to strategie války.“

Okupanti podle ní zabíjejí z těch nejsměšnějších důvodů, k popravě stačí se vojákům jakkoli znelíbit. Jako příklad uvedla smrt 41leté ženy, která přišla o život kvůli volbě outfitu. „Měla na sobě černou. Prostě nemám rád černou,“ řekl k věci její vrah. „Tohle je důvod, proč zabili člověka. Máme obrovské množství takových případů, kdy zabili lidi kvůli podobnému důvodu, prostě se jim nelíbili,“ uvedla Venediktovová.

Hlavní prioritou pro státní obžalobu je nyní dostat k soudu ruského prezidenta Vladimira Putina. „Všichni víme, kdo je za tuhle válku zodpovědný, prezident Ruské federace,“ řekla na závěr státní zástupkyně. „Tohle je jeho plán na zničení ukrajinského národa. Jeho, nikoho jiného.“

11:54
28. 5. 2023

Ukrajinská metropole si vždy o poslední neděli v květnu připomíná výročí založení, letos 1541. „Gratulujeme k tvému dni, Kyjeve! A všem lidem, v nichž bije tvé srdce,“ tweetuje první dáma Olena Zelenská.

„Po nocích pod palbou, po všech zkouškách a útrapách pracují, zachraňují a dobrovolně se zapojují stále více. V zájmu všech, kteří drží Ukrajinu pohromadě. Protože nezlomní lidé v nezlomném městě nemohou jinak.“

11:28
28. 5. 2023

Počet obětí pátečního ruského ostřelování nemocnice v ukrajinském Dnipru vzrostl na čtyři, informoval na telegramu šéf oblastní správy Serhij Lysak. Podle páteční bilance si útok vyžádal také více než dvě desítky zraněných.

„Smutné zprávy... Už známe osud tří lidí, kteří byli pohřešováni po raketovém úderu na Dnipro. Bohužel zahynuli,“ uvedl Lysak. Podle něj jsou mezi oběťmi 56letý lékař, 64letá zaměstnankyně nemocnice a 57letý zaměstnanec nedaleké veterinární kliniky. Už v pátek úřady informovaly o smrti 69letého kolemjdoucího.

Nemocnici v Dnipru zasáhla ruská střela při pátečním ranním útoku, který následoval po předchozím nočním ostřelování. Ruským vzdušným úderům tehdy čelila i metropole Kyjev, která se stala ruských střel i v noci na dnešek. V očekávání ukrajinské protiofenzívy Rusko v posledních týdnech zintenzivnilo své vzdušné útoky na Ukrajině, proti které vede válku už rok a čtvrt.

10:37
28. 5. 2023

„Ukrajinci dobře vědí, že bojují za Evropu, že jsou součástí evropské civilizace. Proto ty hrozné útrapy války stále snášejí, jsou si totiž vědomi jedné důležité pravdy: není to zbytečné,“ tweetovala šéfka Státního úřadu pro jadernou bezpečnost Dana Drábová se svým každodenním hlášením o radiační situaci na Ukrajině.

Kompletní online

Video  Válka rozděluje rodiny  - Úřad vlády ČR
Video se připravuje ...

Video se připravuje ...
Další videa