Středa 4. října 2023
Svátek slaví František, zítra Eliška
Polojasno, déšť 26°C

Ukrajinci do Česka nemoci nezatáhnou, ujišťoval Válek. A chce zaměstnat lékaře z řad uprchlíků

Autor: tsv - 
10. dubna 2022
13:59

Tisíce ukrajinských běženců v Česku způsobily další přehlcení zdravotnického systému. Ministr zdravotnictví Vlastimil Válek (TOP 09), poslankyně a členka sněmovního výboru pro zdravotnictví Iveta Štefanová (SPD) a předseda Sdružení praktických lékařů České republiky (SPL) Petr Šonka hovořili v pořadu Otázky Václava Moravce o problematice zdravotnictví v době uprchlické krize. Diskutovali o takzvaných UA pointech, nedostatku praktických a dětských lékařů a zjednodušení podmínek pro zařezení příchozích ukrajinských zdravotníků. A jak vysoké je s příchodem uprchlíků riziko přenosu nemocí?

Vlastimil Válek se v pořadu vyjádřil k takzvaným UA pointům, tedy nově zřízeným ambulancím pro děti a dospělé z Ukrajiny: „Problém pochopitelně jsou dětští lékaři a jejich nedostatek rozložení po republice. Já bych chtěl, aby ty UA pointy fungovaly několik měsíců, a ono se možná ukáže, že tohle je jeden ze způsobů, jak podpořit některé složky zdravotnictví, které byly dlouhodobě podfinancovány.“ Ministr dodal, že UA pointy mohou být v provozu až do konce roku, poslankyně Štefanová upozornila na omezené síly zdravotnického personálu.

Uprchlíky z Ukrajiny je třeba co nejdřív zařadit do zdravotního systému, uvedl předseda SPL, a postupně se tak odklonit od využívání právě UA pointů. „Nemám hlášeno, že by praktičtí lékaři nebrali Ukrajince, řekl bych, že je tam obrovská snaha všech. UA pointy ale nemohou nahradit primární péči, měly by sloužit pro první orientaci lidí ve zdravotním systému pro první kontakt a pak to musí převzít primární péče,“ upozornil Šonka. Dlouhodobě je podle něj nutné navýšit počty rezidentských míst pro budoucí praktické lékaře, zdravotníků je v Česku nadále nedostatek.

Ukrajinští lékaři v ČR

Ministr Válek hovořil o posílení českého personálu ukrajinskými lékaři. „Bude online kurz zdravotnické ukrajinštiny a češtiny, slovníček, tak, aby se mohli naučit odbornou terminologii,“ uvedl. Z řad ukrajinských běženců se zatím do tuzemského zdravotnictví tolik lékařů nepřihlásilo. „Zatím máme v systému registrované stovky. Musíme si uvědomit, že nemocnice na Ukrajině jedou na plno. Mají obrovské množství zraněných, mají naopak nedostatek zdravotníků a stahují svoje zdravotníky zpátky do těch nemocnic. To znamená, jestli někdo zůstává na Ukrajině a neodchází, tak jsou to především zdravotníci,“ vysvětlil.

Ministr chce nyní usnadnit proces integrace ukrajinských lékařů do českého zdravotnictví, aprobačními zkouškami by však nadále měli procházet jen ti nejschopnější zdravotníci, upozornila poslankyně. „Pojďme jim umožnit získat tu aprobační zkoušku a moci tady pracovat, ale musíme být opatrní v tom, abychom nesnížili kvalitu. Tak, abychom neohrozili právě uznávání našich diplomů, je potřeba myslet na to, že přístup by měl být takový, že ano, pojďme jim to nezhoršovat, ale nesnižujme laťku,“ řekla Štefanová. „Naše aprobační zkouška je pověstná tím, že je opravdu velmi těžká a není příliš vstřícná k těm ,“ souhlasil Šonka.

Některé české ordinace již přijímají ukrajinské lékařky, zatím je ale zaměstnávají jako asistentky a překladatelky.

Vakcín je dost, přenos nemocí nehrozí

Odborníci se v debatě dotkli i tematiky preventivního očkování ukrajinských dětí. Jejich proočkovanost je podle Válka srovnatelná se situací v Rakousku, ministr se zavlečení přenosných nemocí nebojí. „Ano, je tu o něco vyšší riziko tuberkulózy a AIDS, ale koordinátor pro drogově závislé nachystal jasnou metodiku, abychom zachytávali ty, kteří jsou HIV pozitivní. Tento problém bych viděl jako opravdu okrajový. Z pohledu WHO (Světové zdravotnické organizace) to není riziková země,“ vysvětlil. Děti ani mladé ženy nejsou rizikové, dodal.

Štefanová s nízkou rizikovostí přenosu nemocí souhlasí, doplnila však, že je třeba zajistit dostatek vakcín. To je podle Válka zajištěno. „Já jsem zažádal o navýšení kapacit. Řešíme to, že se redistribuují vakcíny z jiných zemí. Dokonce ministr zdravotnictví Německa mi to osobně nabídl, kdyby bylo potřeba, že není problém,“ ujišťoval. Dostatek vakcín by Česku měla zajistit Evropská unie a na Německo nebude třeba se s takovou žádostí obracet, dodal ministr.

Video  Češi podle analytika Havlíčka vsadili vše na ukrajinskou kartu. Putin navazuje na Hitlera a Stalina  - Markéta Volfová, Lukáš Červený
Video se připravuje ...

Video se připravuje ...
Další videa
Články odjinud