Pondělí 5. června 2023
Svátek slaví Dobroslav, zítra Norbert
Oblačno, déšť 21°C

Příští ruský cíl: Dobytí Mariupolu. Do bojů se zapojili Bělorusové, Lukašenko hledá „dobrovolníky“

Autor: ČTK - 
8. dubna 2022
09:00

Přípravy na ruskou ofenzivu na východě Ukrajiny vrcholí, uvedl dnes ráno generální štáb ukrajinských ozbrojených sil. Hlavním cílem ruských jednotek je podle štábu dobytí Mariupolu, ofenziva v oblasti města Izjum a prolomení ukrajinské linie u Doněcku. Podle ukrajinské armády Rusové dál ostřelují civilní cíle a infrastrukturu i za použití raketometů.

„Na území Doněcké a Luhanské oblasti (ukrajinské jednotky) za posledních 24 hodin odrazily sedm nepřátelských útoků, zničily čtyři tanky, dva dělostřelecké systémy, deset obrněných jednotek a jedenáct nepřátelských vozidel,“ uvádí armáda.

Ozbrojené síly Běloruska podle velení ukrajinské armády provádějí operační a bojovou přípravu na cvičištích po celé zemi, čtyři taktické skupiny se zapojily do úkolů, jež mají za cíl posílení ochrany ukrajinsko-běloruské hranice. Z běloruského území Ukrajině i nadále hrozí raketové a letecké údery, dodává štáb. Zpravodajské informace podle štábu naznačují, že v Bělorusku vznikají nové vojenské jednotky a soukromé skupiny složené z „dobrovolníků“. Ukrajinská armáda přiznává, že tato informace dosud nebyla ověřena. Rusko na konci února podniklo invazi na Ukrajinu mimo jiné právě z běloruského území.

23:04
Dnes

Výbuchy zaznamenali také lidé v Charkově. 

23:00
Dnes

V Belgorodu se ozvaly exploze, uvádí Nexta. 

22:12
Dnes

Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj ve svém večerním videoposelství pochválil své vojáky za úspěchy u Bachmutu. „Směr Bachmut – dobrá práce, vojáci! Vidíme, jak že Rusko tam hystericky reaguje na jakýkoli náš pohyb, jakoukoli naši pozici. Nepřítel ví, že Ukrajina zvítězí,“ řekl prezident.

Zobrazit celý online

Britské ministerstvo obrany s odkazem na zpravodajské informace ve své pravidelné ranní analýze uvedlo, že se ruské jednotky zcela stáhly ze severu Ukrajiny do Běloruska a do Ruska. Přinejmenším část těchto sil se přesouvá na východ Ukrajiny, aby se zapojila do bojů v Donbasu. Před plným bojovým nasazením bude velká část těchto jednotek potřebovat doplnit zásoby, což potrvá nejméně týden, uvedlo britské ministerstvo. „Strategicky významné město Izjum zůstává pod jejich (ruskou) kontrolou,“ píše se v analýze.

Podle středeční zprávy amerického Institutu pro studium války (ISW) Ukrajinci mají nadále pod kontrolou jihozápad Mariupolu. Ruské jednotky se podle ISW připravují na plánovaný centrální útok na Doněckou a Luhanskou oblast, který by měl přijít v nejbližších dnech.

„Ukrajinské síly odrazily pokračující ruské útoky z Izjumu na jihovýchod směrem na Slovjansk a Barvinkove. Ruské a běloruské síly se za pomoci demonstrativních akcí snaží udržet ukrajinské jednotky v okolí Kyjeva. Je však velmi nepravděpodobné, že by tyto jednotky zahájily nové útočné operace, a ukrajinské jednotky se z okolí Kyjeva pravděpodobně mohou bezpečně přemístit na východní Ukrajinu,“ píší analytici ISW.

Ubytováváte doma uprchlíky nebo jinak pomáháte Ukrajincům v ČR? Blesk spustil web ProUkrainu, kde najdou praktické rady i zpravodajství v ukrajinštině, psaný lidmi, kteří si stejným procesem již prošli.

Video  Zdevastovaný Mariupol  - Twitter Verkhovna Rada of Ukraine - Ukrainian Parliament
Video se připravuje ...

Video se připravuje ...
Další videa