Pátek 9. června 2023
Svátek slaví Stanislava, zítra Gita
Oblačno, bouřka 23°C

Přímo v Černobylu nejsou cizí osoby, Rusové zůstali v pásmu. Na inspekci dorazí šéf jaderné agentury

Aktualizováno -
1. dubna 2022
15:36
Autor: ČTK - 
1. dubna 2022
13:14

Odborníci z Mezinárodní agentury pro atomovou energii (MAAE) vyrazí na kontrolu Černobylské jaderné elektrárny na Ukrajině hned, jak to bude možné. Na twitteru to dnes napsal šéf MAAE Rafael Grossi, který misi povede. Ruské jednotky se ve čtvrtek po několika týdnech z černobylské elektrárny stáhly. Radiace je na místě i nadále v normě.

„Co nejdříve povedu asistenční a podpůrnou misi (MAAE) do Černobylu. Bude to první z řady takových misí v oblasti jaderné bezpečnosti a zabezpečení na Ukrajině,“ uvedl Grossi. Na tom, kam přesně další mise budou směřovat, se MAAE podle Grossiho vyjádření na odpolední tiskové konferenci bude domlouvat s Kyjevem.

Část akcí týkajících se pomoci Ukrajině chce MAAE zahájit už příští týden. Do Černobylu by se její pracovníci podle Grossiho měli dostat „velmi, velmi brzy“. Musí být ale zajištěna jejich bezpečnost.

„Podle pracovníků Černobylské jaderné elektrárny se v současné době v areálu jaderné elektrárny nenacházejí žádné cizí osoby,“ uvedla ve čtvrtek ukrajinská státní společnost Enerhoatom. Ruská strana podle ní formálně souhlasila s tím, že Ukrajině předá zpět odpovědnost za ochranu elektrárny. Grossi to dnes označil za krok správným směrem. Proč přesně Rusové elektrárnu opustili, ale neví.

Ruští vojáci ale podle dnešního vyjádření jednoho z místních činitelů jsou nadále ve 30kilometrové ochranné zóně kolem Černobylu. Mají pod kontrolou také některé další jaderné provozy na Ukrajině, především Záporožskou jadernou elektrárnu.

9:00
Dnes

Ruská pravoslavná církev ve čtvrtek předala Maďarsku skupinu ukrajinských válečných zajatců, kteří pocházejí ze Zakarpatí. Informoval o tom portál RBK-Ukrajina s odvoláním na tiskovou zprávu ruské pravoslavné církve. O vydání těchto zajatců požádala Rusko maďarská strana.

„S požehnáním Kirilla, patriarchy moskevského a celé Rusi, za zprostředkování ruské pravoslavné církve v rámci mezicírkevní spolupráce, byla 8. června na žádost maďarské strany převezena do Maďarska skupina válečných zajatců původem ze Zakarpatí, kteří se účastnili bojů,“ píše se na internetových stránkách ruské pravoslavné církve. V ukrajinské Zakarpatské oblasti žije maďarská menšina, tvoří asi osminu tamních obyvatel.

8:46
Dnes

Ukrajinská protivzdušná obrana sestřelila přes noc 9. června čtyři ze šesti řízených střel a deset ze 16 dronů, které Rusko použilo k útokům na vojenská zařízení a kritickou infrastrukturu, uvedlo letectvo ukrajinských ozbrojených sil.

8:14
Dnes

Vjačeslav Gladkov, gubernátor ruské Belgorodské oblasti sousedící s Ukrajinou, dnes ráno na telegramu informoval, že v noci v tomto regionu pracovala protiletecká obrana. V městečku Razumnoje na jihovýchod od Belgorodu byl poničen panelový dům a několik dalších staveb. Gladkov také uvedl, že „se střílelo“ v Šebekinu ležícím jen několik kilometrů od hranice s Ukrajinou a že kvůli pokračujícímu ostřelování není zatím možné zjistit přesné škody, které tam nově vznikly. Ruské úřady za noc na dnešek evidují tři zraněné, dva z nich skončili v nemocnici.

Zobrazit celý online

Elektrárna v Černobylu, kde se v roce 1986 odehrála největší jaderná katastrofa v dějinách, v současné době neslouží k výrobě energie. V černobylském areálu se nicméně stále chladí jaderné palivo.

Video  Válka na Ukrajině: Ruský útok zasáhl jeden z bloků Záporožské elektrárny, začalo v ní hořet!  - Reuters
Video se připravuje ...

Video se připravuje ...
Další videa