Neděle 11. června 2023
Svátek slaví Bruno, zítra Antonie
Oblačno, bouřka 24°C

Otrava radiací u ruských vojáků, kteří obsadili Černobyl? Jaderná fyzička Drábová má jasno

Autor: jel - 
1. dubna 2022
15:36

Hned na počátku invaze na Ukrajinu vstoupili ruští vojáci do oblasti kolem jaderné elektrárny Černobyl. Podle tamních pracovníků Rusové neměli při vstupu na nebezpečné území žádné ochranné obleky a o jaderné katastrofě z roku 1986 vůbec netušili. Nakonec prý ruští vojáci vyrabovali Černobyl a z místa odešli. Šíří se také informace o tom, že desítky okupantů trpí akutním radiačním syndromem a byly převezeny do Běloruska. Podle jaderné fyzičky Dany Drábové je to ovšem nepravděpodobné.

Ohledně ruských vojáků v oblasti Černobylu se šíří velké množství podivných zpráv. Agentura Reuters informovala, že hovořila s dvěma pracovníky jaderné elektrárny, kteří byli u toho, když okupanti přišli. 

Podle jednoho z nich Rusové projížděli v obrněných vozech přes vysoce toxickou zónu v těsné blízkosti elektrárny, které se říká Rudý les, bez jakékoli ochrany proti radiaci. V okolí se do vzduchu přitom zvedala oblaka radioaktivního prachu.

Druhý pracovník doplnil, že jednání vojáků bylo podle něj sebevražedné, protože neměli antiradiační obleky a vdechovali radioaktivní prach, takže mají zřejmě radiaci uvnitř svých těl.

Ukradli příbory i rychlovarné konvice

Pracovníci také tvrdí, že vojáci, s nimiž mluvili, nikdy o jaderné katastrofě, která se odehrála v Černobylu v roce 1986, neslyšeli. Oblast zvaná Rudý les je přitom považována za natolik kontaminovanou, že do ní mají zakázaný vstup i pracovníci elektrárny. 

Valery Seida, úřadující generální ředitel černobylské elektrárny, sdělil agentuře, že pracovníci Černobylu upozornili ruské vojáky, aby si dávali pozor na radiaci. Nicméně nemá žádné zprávy o tom, že by tomu okupanti věnovali jakoukoliv pozornost.

Kromě oblasti elektrárny ruští vojáci obsadili také město Slavutyč, kde žije většina zaměstnanců Černobylu. Koncem března okupanti údajně oblast opustili, nicméně ji předtím zcela vyrabovali. Podle informací serveru Ukrajinskaja Pravda vojáci ukradli především elektroniku, zejména počítače, ale také varné konvice a kávovary. Vyrabovali prý také hotel poblíž jaderné elektrárny, kde odcizili kuchyňské náčiní a příbory.

Akutní radiační syndrom u desítek lidí?

Objevily se také zprávy o tom, že se u desítek Rusů, kteří byli v Černobylu, objevil akutní radiační syndrom a sedm autobusů převezlo vojáky do nemocnice v Bělorusku. 

Podle Dany Drábové je ovšem tato zpráva spíše nepravdivá, což uvedla na sociální síti Twitter. „Neúcta k lidskému životu je pro Rusko typická. Nicméně téhle zprávě spíš nevěřím,“ napsala fyzička. „Dovedla bych si vymyslet scénáře, které by i po 36 letech od havárie mohly vést k vysokým dávkám u jednotlivce. Ale akutní radiační syndrom u desítek lidí? To nejspíš někdo přehání,“ dodala.

21:00
10. 6. 2023

Děkujeme za pozornost, kterou našemu online přenosu věnujete. Vše, co se týká ruské agrese na Ukrajině, budeme sledvat zase od nedělního rána.

20:59
10. 6. 2023

Ruské síly zabily hasiče a dalšího zranily v Charkovské oblasti, když se oba muži snažili uhasit požár způsobený předchozím ruským ostřelováním.

20:50
10. 6. 2023

Zelenskyj ve videoposelství poděkoval Kanadě za podporu v boji proti ruské invazi a uvedl, že důležité jsou především dodávky dělostřeleckých granátů ráže 155 milimetrů. Ocenil také ochotu Ottawy podílet se na výcviku ukrajinských pilotů na moderních stíhačkách. Ukrajina je podle Zelenského naopak připravena pomoci s hašením rozsáhlých požárů, které vypukly v kanadské provincii Québec.

Zobrazit celý online
Video  Ozáření ruští vojáci míří do Běloruska. Utne Rusko plyn? A Mynářova záhadná cesta do Kataru  - Bára Horáková, Lukáš Červený, Reuters
Video se připravuje ...

Video se připravuje ...
Další videa