Čtvrtek 28. září 2023
Polojasno 24°C

Zelenskyj věří v budoucnost Ukrajiny po válce: Situace na jihu je podle něj ale složitá

Autor: ČTK - 
1. dubna 2022
00:23

Situace na jihu Ukrajiny a v oblasti Donbasu zůstává mimořádně obtížná, prohlásil dnes ve videoprojevu ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj. Dodal, že Rusko posiluje své pozice u obléhaného přístavního města Mariupol.

„Čekají nás bitvy. Stále musíme ujít velmi obtížnou cestu, abychom získali vše, co chceme,“ uvedl Zelenskyj. „Ať se stane cokoli, všichni musíme myslet na budoucnost, na to, jaká bude Ukrajina po této válce, jaké budou naše životy, protože je to boj o naši budoucnost,“ dodal podle serveru Kyiv Independent prezident.

Moskva v úterý oznámila, že výrazně omezí své vojenské aktivity v okolí Kyjeva a také Černihivu na severu země. Ruské ministerstvo obrany zároveň určilo za nový cíl „osvobození“ Donbasu na východě. Generální tajemník NATO Jens Stoltenberg dnes prohlásil, že ruské ozbrojené síly se nyní pokoušejí přeskupit, doplnit zásoby a posílit svou ofenzivu v oblasti Donbasu.

Do strategicky položeného Mariupolu míří konvoj 45 autobusů s humanitární pomocí, které mají následně z obléhaného města evakuovat civilisty. Jihoukrajinské město na začátku tohoto měsíce obklíčily ruské jednotky, které jej od té doby těžce ostřelují.

23:35
27. 9. 2023

Vážení čtenáři, přejeme dobrou noc a děkujeme za sledování zpravodajství kolem Ukrajiny, jež pokračuje zase od rána.

23:15
27. 9. 2023

„Ať se ve světě děje cokoli, ať jsou vnější okolnosti jakékoli, my na Ukrajině musíme mít na paměti, že jen naše vlastní podmínky, náš vlastní vnitřní postoj k Ukrajině, k naší svobodě a k našim cílům určují, kdy dosáhneme svého cíle. Hlavní cíl: Vítězství Ukrajiny,“ hlásí prezident Volodymyr Zelenskyj.

22:21
27. 9. 2023

USA uvalily sankce na pět firem a dva lidi v Číně, Turecku, Spojených arabských emirátech a Íránu za to, že se podílejí na výrobě a dodávkách kamikaze dronů Šáhid z Íránu pro Rusko.

„Bezpilotní letouny íránské výroby jsou i nadále klíčovým nástrojem Ruska při jeho útocích na Ukrajině, včetně těch, které terorizují ukrajinské občany a útočí na její kritickou infrastrukturu,“ uvedl náměstek ministra financí pro terorismus a finanční zpravodajství Brian E. Nelson.

Zobrazit celý online

Video  Ozáření ruští vojáci míří do Běloruska. Utne Rusko plyn? A Mynářova záhadná cesta do Kataru  - Bára Horáková, Lukáš Červený, Reuters
Video se připravuje ...

Video se připravuje ...
Další videa
Články odjinud