Pondělí 2. října 2023
Svátek slaví Olívie, zítra Bohumil
Polojasno 20°C

Anděl Mariupolu na záchranné misi: Máma (30) dvou dětí vyvedla z města přes sto lidí

Autor: tsv - 
27. března 2022
15:38

Odvážná matka dvou dětí spolu se svými přáteli vytáhla více než sto lidí z bombardovaných sklepů Mariupolu. Rodiny s dětmi se jí podařilo dostat do Dnipra, na sociálních sítích ženě dál přichází stovky zpráv s prosbami o pomoc. Kristina Chorošilovová (30) sama strávila 20 dní pod zemí, jídlo si vařila na otevřeném ohni a pila roztátý sníh. Do Mariupolu už se vracet nehodlá.

Kristině, jejímu manželovi Alexanderovi (36) a dalšímu páru se podařilo zachránit více než sto lidí, které vypátrali v mariupolských sklepích. Žádosti o pomoc přicházely ženě na sociálních sítích, kde sdílela příběhy osvobozených civilistů. Denně ji kontaktovali zoufalí příbuzní nezvěstných v naději, že se jí podaří jejich milované najít. „Pomohli jsme jen tolika lidem, kolika jsme mohli,“ řekla pro server DailyMail. „Chtěla jsem jim ukázat, že by se neměli bát.“

22:00
1. 10. 2023

Naše zpravodajství z války na Ukrajině je pro dnešek u konce. Budeme zpět v pondělí ráno, dobrou noc.

21:45
1. 10. 2023

Ukrajinský ministr obrany Rustem Umerov si dnes volal se svým americkým protějškem Lloydem Austinem, projednávali pokračování pomoci pro Ukrajinu. Umerov o tom informoval na síti X. 

21:33
1. 10. 2023

Polský premiér Mateusz Morawiecki vzkázal Ukrajině, ať je vděčná za přijetí milionů ukrajinských uprchlíků. Varoval navíc před paktováním se s Německem, protože „Německo se vždycky s Ruskem dohodne“. Vyjádření premiéra přinesl deník Dziennik Gazeta Prawna.

Zobrazit celý online

Kristina se s rodinou a přáteli po 20 dnech pod zemí dostala z Mariupolu jen pouhou náhodou, rozhodla se zariskovat a připojit se do kolony aut opouštějících město. „Bylo to, jako bychom utekli v posledním vlaku,“ popisovala. Hned v tu chvíli ale věděla, že za sebou nemůže nechat své sousedy, skupinka proto v nedaleké Jurievce seskupila malý záchranný tým mužů, kteří se pravidelně vraceli do okupovaného města a odváželi pryč vyděšené civilisty. Na cestě se museli ostražitě vyhýbat nepřátelským jednotkám, explozím a všudypřítomným šrapnelům.

„Ulice jsou pokryté sklem a šrapnely. Bál jsem se, že píchnu,“ řekl člen Kristinina týmu a bývalý taxikář Jurij (50), který denně podnikal i čtyři cesty do Mariupolu a zpět. „Celé město je zničené. Na krajích silnic leží mrtvá těla a všude se bojuje.“

Jeden z přátel, jenž záchranné cesty pomáhal organizovat, byl během jízdy v sovětském „žigulíku“ zadržen nepřátelskými jednotkami. Jaký osud muže potkal, netuší ani jeho těhotná manželka. „Pořád nevíme, co se s ním stalo. Je to smutný příběh, to auto pomohlo mnoha lidem utéct,“ uvedla Kristina.

Opakování minulosti

Není to poprvé, co musela Kristina kvůli ruské agresi opustit svůj domov. V roce 2014 s manželem Alexanderem utekla z rodného Doněcku. „Přišli jsme o práci, o náš byt. Začali jsme nanovo. A teď si tím musíme procházet znovu,“ konstatovala. Původně si myslela, že se bude invaze svým rozsahem podobat tehdejší krizi, z omylu ji vyvedlo až ustavičné ostřelování centra Mariupolu.

„Bylo příšerné sledovat ty ztracené životy, sledovat, jak ničí všechno, co jsme milovali. Bylo devastující sledovat zraněné děti, které přišly o rodiče,“ popisovala. Její záchranný tým dostal do bezpečí bezmála 25 dětí. „Snažili jsme se je ochránit před tím terorem venku, jelikož i pro nás dospělé je těžké pochopit, čím si procházíme.“

Kristina se nyní s rodinou a přáteli dočasně skrývá v Dnipru. „Do Mariupolu jet zpátky neplánujeme.“

Video  „Nepodceňujte Bělorusko,“ varuje bezpečnostní analytik. A popsal první „TikTokovou“ válku  - Pavlína Horáková
Video se připravuje ...

Video se připravuje ...
Další videa
Články odjinud