Utržené končetiny a strach o děti: Světlana popsala otřesnou situaci v Mariupolu

Autor: rix - 
19. března 2022
05:00

Světlana Zlenková už se z Rusy obléhaného Mariupolu evakuovala. Nikdy ale nezapomene na hrůzy, které ji tam potkaly. Zdrcená maminka naturalisticky popsala, co se ve městě hrůzy děje. 

„Každý, kdo zůstal v Mariupolu, potřebuje pomoc. Toto není město hrdinů, toto je město strachu, smrti a hrůzy,“ popsala Světlana šílenou situaci v okupovaném městě. Evakuovat z Mariupolu se rozhodla na vlastní pěst. Svého syna cpala do auta, mezitímco okolo hřměla dělostřelba. Vůz alespoň opatřila nápisem „děti“. O její příběh se na Twitteru podělil Roman Sheremeta.

„Ve městě není přípojka, voda, plyn, sanitka, na dvorcích krvácejí lidé s utrženými končetinami a bez pomoci,“ vysvětlovala zoufalá žena, s tím, proč se rozhodla o riskantní evakuaci. Situace na místě byla naprosto zoufalá.

„Moje rodina byla v útočišti střední školy číslo dvě, před třemi dny tam spadla bomba,“ vzpomínala s tím, že útok zranil jednu z žen, která pak v hrůze prosila o jed. Chtěla se tak zbavit nesnesitelné bolesti. „Nebyl tam nikdo, kdo by ji mohl odvézt do nemocnice,“ popsala.

Jídlo si lidé ukrytí v domech vařili pomocí vody rozehřáté ze sněhu. „Ve městě nejsou skoro žádné úkryty. Je jich málo, žádné bunkry s větráním, v lepším případě přízemí,“ popsala Světlana místo a apelovala, aby se co nejvíce lidí podařilo evakuovat pomocí humanitárních koridorů. „Nepřítel k nám přišel a nedal nám na výběr, ale není nic cennějšího než lidský život. Musí to skončit,“ upozornila do té doby šťastná Ukrajinka.

Jak uvedla, válka je naprosto zbytečná. „Nerozumím válečným strategiím, z celého srdce se modlím za Ukrajinu, ale nechápu, proč zabíjí mé blízké a ničí mé město. Nevím, co bude dál, ale modlím se, aby se to už neopakovalo v žádném z měst Ukrajiny a světa,“ dodala zdrcená maminka.

9:58
Dnes

Ukrajinská armáda popřela zprávy, že by se Rusům podařil průlom fronty u měst Pokrovsk a Dobropillja v Doněcké oblasti, upozornila agentura DPA s odvoláním na vyjádření uskupení ukrajinských sil, podle kterého se Rusové ustavičně snaží proniknout do ukrajinských pozic malými skupinami, které jsou vzápětí ničeny. Situace ale zůstává obtížná a boje v tomto úseku fronty jsou nejintenzivnější.

9:59
Dnes

Pokračující ruská agrese proti Ukrajině přinesla nesmírné lidské utrpení a závažná porušení mezinárodního humanitárního práva. Na konferenci k mezinárodnímu právu a 76. výročí přijetí Ženevských úmluv v Kyjevě to dnes řekl český ministr zahraničí Jan Lipavský. Od svého ukrajinského protějšku Andrije Sybihy obdržel medaili za podporu Ukrajiny a diplomatické úsilí.

8:14
Dnes

Ukrajinské síly osvobodily další dvě vesnice v Sumské oblasti na severovýchodě země. Vyhnání okupantů ze vsí Stepne a Novokosťantynivka oznámil v noci ukrajinský generální štáb, jehož sdělení dnes citovala média. Jde o další z malých územních zisků u hranic s Ruskem, které ukrajinská armáda oznámila před schůzkou amerického prezidenta Donalda Trumpa s ruským protějškem Vladimirem Putinem naplánovanou na pátek, poznamenala agentura Reuters.

Připomněla, že o den dříve ukrajinská armáda oznámila dobytí vsi Bezsalivka, rovněž v Sumské oblasti, zatímco ruské síly již měsíce postupují na západ podél 1000 kilometrů dlouhé frontové linie a téměř denně dobývají nové vesnice, zejména v Doněcké oblasti na východě Ukrajiny. Agentura dodala, že nemohla zprávy z bojiště ověřit.

„Je to těžké. Ale brzdíme (postup) nepřítele,“ uvedl hlavní velitel ukrajinských sil Oleksandr Syrskyj po setkání s prezidentem Volodymyrem Zelenským a nejvyššími představiteli Ukrajiny. „Na sumském směru vedeme aktivní operace a dosahujeme určitého úspěchu v postupu vpřed, osvobozujeme ukrajinskou zem,“ dodal podle Reuters.

Zobrazit celý online

Video  Zvěrstva vykonaná Rusy: Emotivní video ukazuje napáchané škody  - FB Volodymyr Zelenskyj
Video se připravuje ...

 

Video se připravuje ...
Další videa