Sobota 18. května 2024
Svátek slaví Nataša, zítra Ivo
Oblačno, déšť 19°C

Pomoc míří i k rodícím ženám: Ukrajinu vykrvácet nenecháme, zní z porodnice U Apolináře

Autor: bar - 
18. března 2022
07:43

Nad hlavami jim létají bomby a ony v těžkých podmínkách přivádějí na svět nové životy. Díky pražské porodnici U Apolináře získají ukrajinské ženy unikátní lék.

Zdravotníci z Gynekologicko-porodnické kliniky 1. lékařské fakulty UK a VFN v Praze vyjednali s farmaceutickou společností Ferring Pharmaceuticals a nadačním fondem Vita et Futura dva tisíce balení léku pro prevenci a léčbu nadměrného krvácení žen po porodu.

„Je vysoce účinný a nevyžaduje uchování v chladu, a tak je možné jej použít i v polních podmínkách,“ řekl vedoucí lékař Perinatologického centra Antonín Pařízek s tím, že dar pro 10 tisíc porodů byl v hodnotě 250 tisíc eur, tedy v přepočtu přes 6 milionů korun .

Medikament dopraví Český červený kříž na místa, kde ženy nyní rodí, tedy do sklepů, vlaků či metra. „Jedná se o neuvěřitelný dar a velkou symboliku, protože život na Ukrajině musí pokračovat,“ dodal ukrajinský velvyslanec Jevhen Perebyjnis.

08:05
Dnes

Podle Zelenského Rusko nemá prostředky na zahájení nového rozsáhlého útoku na Kyjev. „Nemají síly na rozsáhlou ofenzivu na hlavní město, jakou provedli na začátku invaze,“ řekl Zelenskyj. Hlavními cíli Kremlu jsou nyní podle něj Donbas a Charkov na východě a severovýchodě Ukrajiny.

Prezident země, která čelí ruské invazi od února 2022, v rozhovoru přiznal, že jeho zemi chybí muži, což ovlivňuje morálku vojáků. V pátek přitom Zelenskyj podepsal zákon, který umožňuje vstoupit do ozbrojených sil některým odsouzeným. Ukrajinská armáda by tímto způsobem mohla mobilizovat 10.000 až 20.000 vězňů. „Je třeba naplnit rezervy, máme značný počet brigád, které jsou prázdné. Musíme to udělat tak, aby chlapci měli normální rotaci. Pak se zlepší morálka,“ je přesvědčen ukrajinský prezident.

6:56
Dnes

Ukrajinský prezident si rovněž postěžoval, že Západ Ukrajině zakazuje používat zbraně dodané Evropou a Spojenými státy k úderům na ruské území. „Oni na nás mohou útočit ze svého území, to je největší výhoda, jakou Rusko má, a my nemůžeme se západními zbraněmi podniknout nic proti jejich systémům umístěným na ruském území. Nemáme na to právo,“ kritizoval Zelenskyj a dodal, že si na tuto skutečnost tento týden stěžoval americkému ministrovi zahraničí Antonymu Blinkenovi.

Podle listu Wall Street Journal Ukrajina požádala administrativu Joea Bidena o povolení používat americké zbraně na ruském území. Institut pro studium války uvedl, že tento zákaz zásadně podkopává ukrajinskou schopnost úspěšně se bránit ruské agresi. 

6:00
Dnes

Dobré ráno, vážení čtenáři. 

Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj v pátek v rozhovoru s agenturou AFP řekl, že Západ se bojí porážky Ruska stejně jako porážky Ukrajiny, což je absurdní. „Nacházíme se v absurdní situaci, kdy má Západ strach, že Rusko válku prohraje. A nechce, aby ji prohrála Ukrajina. Protože konečné vítězství Ukrajiny povede k porážce Ruska. A konečné vítězství Ruska povede k porážce Ukrajiny,“ prohlásil. 

Zobrazit celý online
Video  Rekordní částky na pomoc Ukrajině. Kam se obrátit, když chcete pomoci?  - Videohub
Video se připravuje ...

Video se připravuje ...
Další videa