Rakušan: Česko registrovalo 180 tisíc Ukrajinců. „Musíme je adaptovat,“ urguje ministr
V České republice je registrováno již 180 tisíc uprchlíků z Ukrajiny. Uvedl to ministr vnitra Vít Rakušan (STAN) po jednání Ústředního krizového štábu. Vedle toho informoval o vzniku stragického týmu, který bude problematiku ubytovávání a financování řešit, první schůzku budou mít již zítra. Řešit budou mj. i zvýšení příspěvku z nynějších 180 korun na 250 korun. Na stole bude také vznik nového dotačního titulu, který by mohly obce využít na vytvoření obytných prostor.
Podle ministra vnitra Víta Rakušana (STAN) nadále platí, že nejvíce uprchlíků je žen a dětí – dětí je kolem 50 % celkové populace. „Dostáváme se do situace, kdy máme v ČR registrovaných 180 tisíc lidí. To číslo je úžasné i v tom smyslu, že žádné jiné zemi se nepovedlo dospět tak rychle k takovému počtu registrovaných osob,“ uvedl s tím, že největším problémem a výzvou je samozřejmě ubytovávání běženců.
Kraje se dostávají na svůj limit, jak dále podotkl Rakušan. Podle něj se již musí nabízet humanitární ubytování, čemuž se chtějí kraje i obce vyhýbat. „To je ubytování v tělocvičnách,“ upřesnil šéf vnitra.
Denně až 300 korun na uprchlíka
Po jednání Ústředního krizového štábu Rakušan představil také první plány na navýšení příspěvku na uprchlíka pro kraje. Podle něj by se mohl příspěvek zvýšit z aktuálních 180 korun na až 250 korun. Kraje by mohly také přispívat, takže by se podle Rakušana mohla částka vyšplhat na až 300 korun. O tom nicméně rozhodne vláda ve spolupráci s hejtmany ve středu.

Ruské velvyslanectví v Česku se ohradilo proti srovnávání Ruska s nacistickým Německem, podle něj vyznívají taková prohlášení v době oslav konce druhé světové války cynicky. Uvedlo to na síti X. Ambasáda tak reagovala na čtvrteční výrok prezidenta Petra Pavla před zahájením koncertu k 80. výročí konce druhé světové války.
„Kategoricky odmítáme jakékoli srovnávání dnešního Ruska s nacistickým Německem. Taková prohlášení vyznívají obzvláště cynicky na pozadí oslav 80. výročí vítězství nad Hitlerovou říší, k němuž naše země rozhodujícím způsobem přispěla, včetně osvobození Československa,“ uvedlo velvyslanectví.

Mezinárodní gymnastická federace (FIG) udělila 43 sportovcům z Ruska neutrální status, který jim umožňuje účast na mezinárodních soutěžích. Závodit ale nebudou, protože to kolektivně odmítli jako vyjádření solidarity s krajany, jejichž žádost byla zamítnuta. Informuje o tom server insidethegames.
Agentura TASS zveřejnila, že povolení závodit dostalo sedmnáct moderních gymnastek, čtrnáct sportovních gymnastek a gymnastů a dvanáct závodníků ve skocích na trampolíně. Celkem ruský svaz podle dřívějších informací žádal o povolení přibližně pro stovku sportovců.
Na mezinárodních závodech v gymnastických sportech Rusové pod neutrální vlajkou ale k vidění nebudou. „Všichni ruští sportovci, kteří dostali neutrální status, se rozhodli rezignovat na účast v nadcházejících soutěžích pod hlavičkou FIG,“ uvedla ruská gymnastická federace.
Podobně jako v jiných sportech FIG při posuzování žádostí o neutrální status mimo jiné prověřovala, jestli sportovci veřejně nepodpořili ruskou agresi na Ukrajině. Podle ruského svazu byly některé žádosti zamítnuty bezdůvodně a předpojatě.

Přes 2000 lidí podepsalo do dnešního poledne na internetu petici za přejmenování Moskevské ulice v Karlových Varech po Jiřím Bartoškovi. Herec a prezident Mezinárodního filmového festivalu Karlovy Vary zemřel ve čtvrtek. Podle primátorky Andrey Pfeffer Ferklové (ANO) se návrhem bude zabývat vedení města. Přejmenování jedné z nejrušnějších ulic ve městě by ale bylo komplikované pro tisíce lidí a firem, kteří tam sídlí.
„Každou peticí se zabývat musíme. U Moskevské ulice by ale přejmenování bylo administrativně velmi náročné, je zde spousta popisných čísel, bydlí zde hodně lidí a sídlí hodně firem,“ řekla Pfeffer Ferklová.
O přejmenování Moskevské ulice se hovořilo i před několika lety, když Rusko napadlo Ukrajinu. Tehdy aktivisté symbolicky přelepili uliční tabule na Kyjevskou ulici.
Rakušan uvedl i to, že by dnes, tedy v pondělí, mohl ministr práce a sociálních věcí Marian Jurečka (KDU-ČSL) představit první návrhy na příspěvek lidem, kteří u sebe doma ubytovávají uprchlíky. To vše budou podle Rakušana řešit zítra strategické týmy, které byly speciálně vytvořeny kvůli krizi na Ukrajině.
Podle Rakušana by měla být částka i motivační pro rodiny, které by rády ubytovaly uprchlíky, ale nemají na to finance. „Pokud máte doma ukrajinskou maminku s dítětem, tak si s nimi i povídáte a dáte jim nejlepší rady a tím se k nim dostávají i tím nejpřirozenějším způsobem,“ konstatoval Rakušan, který si myslí, že by se tím i Ukrajinci nejlépe mohli adaptovat na život v Česku.
Na podnět hejtmana Jihočeského kraje Martina Kuby (ODS) se možná vypíše speciální dotační program na ministerstvu pro místní rozvoj. Ten by byl určen obcím a krajům a měl by sloužit k přetvoření prostor na ubytovací místa. Podle Rakušana je navíc skvělé, že by takové prostory Česku zůstaly i do budoucna a tedy by mohly být využívány například jako obecní byty poté, co válka na Ukrajině skončí.
Nové vládní nařízení?
Rakušan také uvedl, že se chystá vládní nařízení, aby státní instituce znovu prošly své ubytovací prostory a uvedly, zdali je možné je uvolnit pro uprchlíky z Ukrajiny. „To vše slouží, abychom vykázali ubytovací kapacity v důstojných podmínkách,“ uvedl ministr. Vysvětlil, že jen důstojné podmínky povedou k tomu, aby si zde Ukrajinci hledali práci a zapojovali se do české společnosti jak nejlépe umí.
Rakušan (STAN) dodal, že je potřeba ukrajinskou komunitu informovat, že v okolí Prahy a Středočeského kraje bude problém sehnat místo pro dítě do školy. Rakušan zdůraznil, že tento problém mají ostatně i samotní Češi.
Rakušan zdůraznil, že stát nebude tlačit na školy, aby přijímaly do tříd ukrajinské děti, zmínil ale, jak je i tato integrace důležitá.