Rakušan: Česko registrovalo 180 tisíc Ukrajinců. „Musíme je adaptovat,“ urguje ministr
V České republice je registrováno již 180 tisíc uprchlíků z Ukrajiny. Uvedl to ministr vnitra Vít Rakušan (STAN) po jednání Ústředního krizového štábu. Vedle toho informoval o vzniku stragického týmu, který bude problematiku ubytovávání a financování řešit, první schůzku budou mít již zítra. Řešit budou mj. i zvýšení příspěvku z nynějších 180 korun na 250 korun. Na stole bude také vznik nového dotačního titulu, který by mohly obce využít na vytvoření obytných prostor.
Podle ministra vnitra Víta Rakušana (STAN) nadále platí, že nejvíce uprchlíků je žen a dětí – dětí je kolem 50 % celkové populace. „Dostáváme se do situace, kdy máme v ČR registrovaných 180 tisíc lidí. To číslo je úžasné i v tom smyslu, že žádné jiné zemi se nepovedlo dospět tak rychle k takovému počtu registrovaných osob,“ uvedl s tím, že největším problémem a výzvou je samozřejmě ubytovávání běženců.
Kraje se dostávají na svůj limit, jak dále podotkl Rakušan. Podle něj se již musí nabízet humanitární ubytování, čemuž se chtějí kraje i obce vyhýbat. „To je ubytování v tělocvičnách,“ upřesnil šéf vnitra.
Denně až 300 korun na uprchlíka
Po jednání Ústředního krizového štábu Rakušan představil také první plány na navýšení příspěvku na uprchlíka pro kraje. Podle něj by se mohl příspěvek zvýšit z aktuálních 180 korun na až 250 korun. Kraje by mohly také přispívat, takže by se podle Rakušana mohla částka vyšplhat na až 300 korun. O tom nicméně rozhodne vláda ve spolupráci s hejtmany ve středu.

Zahraniční řidiči taxislužby, kteří pracují v Česku, budou muset zřejmě mít oprávnění vydané v ČR nebo jiné zemi EU. Příslušnou novelu zákona dnes přijal Senát. Nyní ji musí podepsat prezident. Novinka se do zákona dostala ve Sněmovně na návrh skupiny pražských poslanců. Cílem jejich návrhu je hlavně zvýšit bezpečnost na silnicích. Týkat se to má hlavně lidí pocházejících z nečlenských států EU. Průkaz řidiče taxislužby by měl získat nově pouze držitel řidičského oprávnění vydaného v tuzemsku nebo v jiném členském státu EU.
Podle důvodové zprávy bylo ze 14 808 vydaných oprávnění řidiče taxislužby 55 procent vydáno řidičům z Česka. Občanům Ukrajiny vydaly úřady přes 6000 těchto oprávnění, občanům Uzbekistánu 1153 oprávnění a například občané Nigérie jich získali 117. „Množí se přitom stížnosti, že řidiči vozidel taxislužby mají v hustém provozu problémy s řízením vozidla a pravidly silničního provozu, a je tak ohrožována nejenom bezpečnost přepravovaných cestujících, ale i bezpečnost ostatních účastníků silničního provozu,“ stojí v důvodové zprávě.

Proti Ukrajině bojuje nejméně 155 čínských občanů, uvedl prezident Zelenskyj. Rusko podle něj rekrutuje Číňany na sociálních sítích a Peking to ví.

Čínský občan, který nedávno padl do ukrajinského zajetí, uvedl, že se k ruské armádě připojil přes prostředníka ve své vlasti a zaplatil za to 300.000 rublů (asi 80.000 korun). Napsal to dnes server Ukrajinska pravda s odvoláním na ukrajinskou armádu. Muže prý motivoval přislib ruského občanství. Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj o den dříve uvedl, že vojáci jeho země zajali dva čínské občany bojující v řadách ruské invazní armády na ukrajinském území.
Číňan, o kterém dnes píše Ukrajinska pravda, padl podle informací tohoto serveru do zajetí v bojích u obce Bilohorivka, která se nachází v Luhanské oblasti, těsně u hranice s oblastí Doněckou. Skupina vojáků ruské armády se tam podle serveru dostala pod palbu ukrajinských ozbrojených sil a rozhodla se vzdát. Vojáci ukrajinské 81. samostatné mechanizované brigády zajali tři vojáky, mezi nimi i občana Čínské lidové republiky, píše portál, podle něhož tento muž v současné době spolupracuje s ukrajinskými úřady.
Rakušan uvedl i to, že by dnes, tedy v pondělí, mohl ministr práce a sociálních věcí Marian Jurečka (KDU-ČSL) představit první návrhy na příspěvek lidem, kteří u sebe doma ubytovávají uprchlíky. To vše budou podle Rakušana řešit zítra strategické týmy, které byly speciálně vytvořeny kvůli krizi na Ukrajině.
Podle Rakušana by měla být částka i motivační pro rodiny, které by rády ubytovaly uprchlíky, ale nemají na to finance. „Pokud máte doma ukrajinskou maminku s dítětem, tak si s nimi i povídáte a dáte jim nejlepší rady a tím se k nim dostávají i tím nejpřirozenějším způsobem,“ konstatoval Rakušan, který si myslí, že by se tím i Ukrajinci nejlépe mohli adaptovat na život v Česku.
Na podnět hejtmana Jihočeského kraje Martina Kuby (ODS) se možná vypíše speciální dotační program na ministerstvu pro místní rozvoj. Ten by byl určen obcím a krajům a měl by sloužit k přetvoření prostor na ubytovací místa. Podle Rakušana je navíc skvělé, že by takové prostory Česku zůstaly i do budoucna a tedy by mohly být využívány například jako obecní byty poté, co válka na Ukrajině skončí.
Nové vládní nařízení?
Rakušan také uvedl, že se chystá vládní nařízení, aby státní instituce znovu prošly své ubytovací prostory a uvedly, zdali je možné je uvolnit pro uprchlíky z Ukrajiny. „To vše slouží, abychom vykázali ubytovací kapacity v důstojných podmínkách,“ uvedl ministr. Vysvětlil, že jen důstojné podmínky povedou k tomu, aby si zde Ukrajinci hledali práci a zapojovali se do české společnosti jak nejlépe umí.
Rakušan (STAN) dodal, že je potřeba ukrajinskou komunitu informovat, že v okolí Prahy a Středočeského kraje bude problém sehnat místo pro dítě do školy. Rakušan zdůraznil, že tento problém mají ostatně i samotní Češi.
Rakušan zdůraznil, že stát nebude tlačit na školy, aby přijímaly do tříd ukrajinské děti, zmínil ale, jak je i tato integrace důležitá.