Rakušan: Česko registrovalo 180 tisíc Ukrajinců. „Musíme je adaptovat,“ urguje ministr
V České republice je registrováno již 180 tisíc uprchlíků z Ukrajiny. Uvedl to ministr vnitra Vít Rakušan (STAN) po jednání Ústředního krizového štábu. Vedle toho informoval o vzniku stragického týmu, který bude problematiku ubytovávání a financování řešit, první schůzku budou mít již zítra. Řešit budou mj. i zvýšení příspěvku z nynějších 180 korun na 250 korun. Na stole bude také vznik nového dotačního titulu, který by mohly obce využít na vytvoření obytných prostor.
Podle ministra vnitra Víta Rakušana (STAN) nadále platí, že nejvíce uprchlíků je žen a dětí – dětí je kolem 50 % celkové populace. „Dostáváme se do situace, kdy máme v ČR registrovaných 180 tisíc lidí. To číslo je úžasné i v tom smyslu, že žádné jiné zemi se nepovedlo dospět tak rychle k takovému počtu registrovaných osob,“ uvedl s tím, že největším problémem a výzvou je samozřejmě ubytovávání běženců.
Kraje se dostávají na svůj limit, jak dále podotkl Rakušan. Podle něj se již musí nabízet humanitární ubytování, čemuž se chtějí kraje i obce vyhýbat. „To je ubytování v tělocvičnách,“ upřesnil šéf vnitra.
Denně až 300 korun na uprchlíka
Po jednání Ústředního krizového štábu Rakušan představil také první plány na navýšení příspěvku na uprchlíka pro kraje. Podle něj by se mohl příspěvek zvýšit z aktuálních 180 korun na až 250 korun. Kraje by mohly také přispívat, takže by se podle Rakušana mohla částka vyšplhat na až 300 korun. O tom nicméně rozhodne vláda ve spolupráci s hejtmany ve středu.

Mezinárodní společenství musí udělat vše pro dosažení spravedlivého a trvalého míru na Ukrajině. Prohlásil to dnes generální tajemník Organizace spojených národů António Guterres, podle něhož je cílem ukončit válku v souladu s mezinárodním právem a chartou OSN.
„Musíme vyvinout veškeré úsilí k ukončení tohoto konfliktu a dosažení spravedlivého a trvalého míru v souladu s chartou OSN, mezinárodním právem a rezolucemi Valného shromáždění,“ řekl podle agentury Reuters Guterres v projevu v Radě OSN pro lidská práva v den třetího výročí ruské invaze na Ukrajinu.

„O co se na Ukrajině bojuje? Není to jen o Ukrajině, jen o lidech, kteří na Ukrajině žijí, o její suverenitě, nezávislosti a svobodě. Je to o nás, o našich hodnotách, naší svobodě, naší nezávislosti, naší suverenitě. Válka Ukrajinců proti agresorovi je naše válka,“ prohlásil předseda Senátu Miloš Vystrčil. „My si to buď uvědomíme, a šance na výhru bude větší, nebo si to neuvědomíme, Ukrajince v tom necháme a jednou na to doplatíme,“ řekl začátkem konference Ruská agrese proti Evropě, která se koná v Senátu ke třetímu výročí Putinovy invaze.
„Můj dojem je, že jsme na morální a hodnotové křižovatce. V Evropě žijeme, někdy se říká evropský sen – založený na úctě ke svobodě, k demokracii, k úctě k právnímu řádu, k pravidlům, k lidské důstojnosti. Tyto hodnoty musíme hájit, nesmíme si je nechat relativizovat. Jinak jsme z té křižovatky odbočili špatným směrem. Jsme připraveni hájit ten náš evropský sen? Odříci si část našeho pohodlí? Nasadit i své vlastní síly k hájení svobody, demokracie, lidské důstojnosti, právního státu, řádu a pořádku? Nebo necháme zvítězit ty, kteří chtějí dělat zejména byznys, chtějí se strategicky domlouvat, zemi si rozdělovat na základě úplně jiných pravidel?“ ptá se předseda Senátu.

Ukrajinští vojáci dokázali osvobodit více než polovinu území, které zprvu okupovalo Rusko po své invazi před třemi lety, uvedl velitel ukrajinských ozbrojených sil, generál Oleksandr Syrskyj u příležitosti výročí rozpoutání války Ruska proti Ukrajině. Syrského předchůdce ve velitelské funkci Valerij Zalužnyj, který je nyní ukrajinským velvyslancem v Británii, připomněl, že ruská armáda byla pokládána za jednu z nejsilnějších na světě, ale Ukrajina jí odolala.
Rakušan uvedl i to, že by dnes, tedy v pondělí, mohl ministr práce a sociálních věcí Marian Jurečka (KDU-ČSL) představit první návrhy na příspěvek lidem, kteří u sebe doma ubytovávají uprchlíky. To vše budou podle Rakušana řešit zítra strategické týmy, které byly speciálně vytvořeny kvůli krizi na Ukrajině.
Podle Rakušana by měla být částka i motivační pro rodiny, které by rády ubytovaly uprchlíky, ale nemají na to finance. „Pokud máte doma ukrajinskou maminku s dítětem, tak si s nimi i povídáte a dáte jim nejlepší rady a tím se k nim dostávají i tím nejpřirozenějším způsobem,“ konstatoval Rakušan, který si myslí, že by se tím i Ukrajinci nejlépe mohli adaptovat na život v Česku.
Na podnět hejtmana Jihočeského kraje Martina Kuby (ODS) se možná vypíše speciální dotační program na ministerstvu pro místní rozvoj. Ten by byl určen obcím a krajům a měl by sloužit k přetvoření prostor na ubytovací místa. Podle Rakušana je navíc skvělé, že by takové prostory Česku zůstaly i do budoucna a tedy by mohly být využívány například jako obecní byty poté, co válka na Ukrajině skončí.
Nové vládní nařízení?
Rakušan také uvedl, že se chystá vládní nařízení, aby státní instituce znovu prošly své ubytovací prostory a uvedly, zdali je možné je uvolnit pro uprchlíky z Ukrajiny. „To vše slouží, abychom vykázali ubytovací kapacity v důstojných podmínkách,“ uvedl ministr. Vysvětlil, že jen důstojné podmínky povedou k tomu, aby si zde Ukrajinci hledali práci a zapojovali se do české společnosti jak nejlépe umí.
Rakušan (STAN) dodal, že je potřeba ukrajinskou komunitu informovat, že v okolí Prahy a Středočeského kraje bude problém sehnat místo pro dítě do školy. Rakušan zdůraznil, že tento problém mají ostatně i samotní Češi.
Rakušan zdůraznil, že stát nebude tlačit na školy, aby přijímaly do tříd ukrajinské děti, zmínil ale, jak je i tato integrace důležitá.