Rakušan: Česko registrovalo 180 tisíc Ukrajinců. „Musíme je adaptovat,“ urguje ministr
V České republice je registrováno již 180 tisíc uprchlíků z Ukrajiny. Uvedl to ministr vnitra Vít Rakušan (STAN) po jednání Ústředního krizového štábu. Vedle toho informoval o vzniku stragického týmu, který bude problematiku ubytovávání a financování řešit, první schůzku budou mít již zítra. Řešit budou mj. i zvýšení příspěvku z nynějších 180 korun na 250 korun. Na stole bude také vznik nového dotačního titulu, který by mohly obce využít na vytvoření obytných prostor.
Podle ministra vnitra Víta Rakušana (STAN) nadále platí, že nejvíce uprchlíků je žen a dětí – dětí je kolem 50 % celkové populace. „Dostáváme se do situace, kdy máme v ČR registrovaných 180 tisíc lidí. To číslo je úžasné i v tom smyslu, že žádné jiné zemi se nepovedlo dospět tak rychle k takovému počtu registrovaných osob,“ uvedl s tím, že největším problémem a výzvou je samozřejmě ubytovávání běženců.
Kraje se dostávají na svůj limit, jak dále podotkl Rakušan. Podle něj se již musí nabízet humanitární ubytování, čemuž se chtějí kraje i obce vyhýbat. „To je ubytování v tělocvičnách,“ upřesnil šéf vnitra.
Denně až 300 korun na uprchlíka
Po jednání Ústředního krizového štábu Rakušan představil také první plány na navýšení příspěvku na uprchlíka pro kraje. Podle něj by se mohl příspěvek zvýšit z aktuálních 180 korun na až 250 korun. Kraje by mohly také přispívat, takže by se podle Rakušana mohla částka vyšplhat na až 300 korun. O tom nicméně rozhodne vláda ve spolupráci s hejtmany ve středu.

Mise OSN pro monitorování lidských práv na Ukrajině (HRMMU) vyjádřila znepokojení nad prudkým nárůstem hlášených případů zabití ukrajinských vojáků zajatých ruskými invazními silami. Od konce srpna loňského roku mise zaznamenala 79 takových případů během 24 různých incidentů, uvedla dnes OSN. Mise bez podrobností dodala, že zdokumentovala i zabití zraněného ruského vojáka ukrajinskou armádou v roce 2024.
„Mnoho ukrajinských vojáků, kteří se vzdali nebo je fyzicky zadržovaly ruské ozbrojené síly, bylo na místě zastřeleno. Svědci také popsali zabíjení neozbrojených a zraněných ukrajinských vojáků,“ stojí ve zprávě OSN. Její mise u 24 incidentů analyzovala videa nebo fotografie zveřejněné ukrajinskými i ruskými zdroji, které zachycovaly tento způsob zabití nebo už mrtvá těla. Vyzpovídala také svědky.

„Naše ukrajinské zbraně pomáhají chránit životy našich bojovníků a dosahovat výsledků na bojišti. Naše obranná výroba - jak vybavení, tak munice - rozšiřuje naši bezpečnostní zónu a arzenál schopností. Důsledné každoroční posilování tohoto potenciálu je pro Ukrajinu zřejmou strategickou perspektivou. Děkuji všem, díky nimž je naše armáda technologicky vyspělá: všem ukrajinským výrobcům, celému našemu veřejnému sektoru a všem partnerům, kteří investují do obranné výroby na Ukrajině,“ napsal na sociální síť X ukrajinský prezident Volodymyr Zelenský.

Slovenský premiér Robert Fico ztratil kontakt s realitou a má paranoidní bludy, řekl dnes šéf nejsilnějšího opozičního hnutí Progresivní Slovensko (PS) Michal Šimečka k obviněním premiéra o hrozícím převratu v zemi, ze kterého Fico obvinil občanský sektor a opozici. Podle Šimečky výpady premiéra jsou rizikem pro případ, že zemi bude hrozit skutečný bezpečnostní problém. Fico o uplynulém víkendu řekl, že ve věci údajného státního převratu bylo na Slovensku zahájeno trestní stíhání.
Nynější vlna občanských manifestací na Slovensku začala v reakci na prosincovou schůzku Fica s ruským prezidentem Vladimirem Putinem v Moskvě. Organizátoři shromáždění naposledy vybídli Fica, aby odstoupil z funkce. Ten to odmítl, když uvedl, že o složení vlády nerozhoduje ulice.
Rakušan uvedl i to, že by dnes, tedy v pondělí, mohl ministr práce a sociálních věcí Marian Jurečka (KDU-ČSL) představit první návrhy na příspěvek lidem, kteří u sebe doma ubytovávají uprchlíky. To vše budou podle Rakušana řešit zítra strategické týmy, které byly speciálně vytvořeny kvůli krizi na Ukrajině.
Podle Rakušana by měla být částka i motivační pro rodiny, které by rády ubytovaly uprchlíky, ale nemají na to finance. „Pokud máte doma ukrajinskou maminku s dítětem, tak si s nimi i povídáte a dáte jim nejlepší rady a tím se k nim dostávají i tím nejpřirozenějším způsobem,“ konstatoval Rakušan, který si myslí, že by se tím i Ukrajinci nejlépe mohli adaptovat na život v Česku.
Na podnět hejtmana Jihočeského kraje Martina Kuby (ODS) se možná vypíše speciální dotační program na ministerstvu pro místní rozvoj. Ten by byl určen obcím a krajům a měl by sloužit k přetvoření prostor na ubytovací místa. Podle Rakušana je navíc skvělé, že by takové prostory Česku zůstaly i do budoucna a tedy by mohly být využívány například jako obecní byty poté, co válka na Ukrajině skončí.
Nové vládní nařízení?
Rakušan také uvedl, že se chystá vládní nařízení, aby státní instituce znovu prošly své ubytovací prostory a uvedly, zdali je možné je uvolnit pro uprchlíky z Ukrajiny. „To vše slouží, abychom vykázali ubytovací kapacity v důstojných podmínkách,“ uvedl ministr. Vysvětlil, že jen důstojné podmínky povedou k tomu, aby si zde Ukrajinci hledali práci a zapojovali se do české společnosti jak nejlépe umí.
Rakušan (STAN) dodal, že je potřeba ukrajinskou komunitu informovat, že v okolí Prahy a Středočeského kraje bude problém sehnat místo pro dítě do školy. Rakušan zdůraznil, že tento problém mají ostatně i samotní Češi.
Rakušan zdůraznil, že stát nebude tlačit na školy, aby přijímaly do tříd ukrajinské děti, zmínil ale, jak je i tato integrace důležitá.