Rakušan: Česko registrovalo 180 tisíc Ukrajinců. „Musíme je adaptovat,“ urguje ministr
V České republice je registrováno již 180 tisíc uprchlíků z Ukrajiny. Uvedl to ministr vnitra Vít Rakušan (STAN) po jednání Ústředního krizového štábu. Vedle toho informoval o vzniku stragického týmu, který bude problematiku ubytovávání a financování řešit, první schůzku budou mít již zítra. Řešit budou mj. i zvýšení příspěvku z nynějších 180 korun na 250 korun. Na stole bude také vznik nového dotačního titulu, který by mohly obce využít na vytvoření obytných prostor.
Podle ministra vnitra Víta Rakušana (STAN) nadále platí, že nejvíce uprchlíků je žen a dětí – dětí je kolem 50 % celkové populace. „Dostáváme se do situace, kdy máme v ČR registrovaných 180 tisíc lidí. To číslo je úžasné i v tom smyslu, že žádné jiné zemi se nepovedlo dospět tak rychle k takovému počtu registrovaných osob,“ uvedl s tím, že největším problémem a výzvou je samozřejmě ubytovávání běženců.
Kraje se dostávají na svůj limit, jak dále podotkl Rakušan. Podle něj se již musí nabízet humanitární ubytování, čemuž se chtějí kraje i obce vyhýbat. „To je ubytování v tělocvičnách,“ upřesnil šéf vnitra.
Denně až 300 korun na uprchlíka
Po jednání Ústředního krizového štábu Rakušan představil také první plány na navýšení příspěvku na uprchlíka pro kraje. Podle něj by se mohl příspěvek zvýšit z aktuálních 180 korun na až 250 korun. Kraje by mohly také přispívat, takže by se podle Rakušana mohla částka vyšplhat na až 300 korun. O tom nicméně rozhodne vláda ve spolupráci s hejtmany ve středu.

Předseda senátního výboru pro zahraniční věci, obranu a bezpečnost Pavel Fischer (za TOP 09) dnes ČTK sdělil, že pokud Blanár skutečně vyhlásil, že podporuje jakékoli mírové iniciativy, pak by nemělo uniknout, že válku zahájilo Rusko. „Jsem obezřetný ke každému, kdo po návratu z Moskvy začne navrhovat mír nebo koho v Kremlu dokonce pochválili za to, že zastává 'neutrální' postoj,“ podotkl bývalý velvyslanec ve Francii.
„Tváří v tvář ruským raketám, které zabíjely a ničily dětské nemocnice, se člověk nemůže tvářit neutrálně. V tomto s panem ministrem Blanárem nelze souhlasit, je mi líto,“ dodal Fischer. Rusko se podle něj stalo nejvážnější přímou hrozbou pro všechny státy Severoatlantické aliance (NATO).

Ruský prezident Vladimir Putin zatím všechny návrhy míru odmítl. Místo toho denně posílá na Ukrajinu další útoky. Ve vyjádření pro ČTK to odpoledne uvedl ministr zahraničí Jan Lipavský (nestr.) poté, co jeho slovenský protějšek Juraj Blanár dnes potvrdil, že Slovensko je připraveno hostit jednání o míru na Ukrajině. S návrhem o den dříve vyjádřil souhlas i Putin. Ukrajina, která se třetím rokem brání ruské agresi, kritizovala cestu slovenského premiéra Roberta Fica do Moskvy, kde minulou neděli jednal s ruským prezidentem.
„Putin zatím všechny návrhy míru odmítl a místo toho každý den posílá další útoky. Neřešme ruské lži, ale jak zajistit bezpečnost pro naše lidi,“ uvedl dnes na dotaz ČTK Lipavský.

Soud v ruském městě Samara odsoudil na 5,5 roku do vězení zpěváka Eduarda Šarlota. Oznámila to dnes ruská média. Důvodem pro zpěvákovo trestní stíhání se stalo několik videí, která natočil loni v zahraničí. Zachycovala jej, jak roztrhal svatojiřskou stužku, vnímanou v současném Rusku jako symbol vlastenectví a vojenského tažení proti Ukrajině. Šarlot na videích také spálil ruský pas a parodoval vlasteneckou píseň oslavující válečné vítězství.
Rakušan uvedl i to, že by dnes, tedy v pondělí, mohl ministr práce a sociálních věcí Marian Jurečka (KDU-ČSL) představit první návrhy na příspěvek lidem, kteří u sebe doma ubytovávají uprchlíky. To vše budou podle Rakušana řešit zítra strategické týmy, které byly speciálně vytvořeny kvůli krizi na Ukrajině.
Podle Rakušana by měla být částka i motivační pro rodiny, které by rády ubytovaly uprchlíky, ale nemají na to finance. „Pokud máte doma ukrajinskou maminku s dítětem, tak si s nimi i povídáte a dáte jim nejlepší rady a tím se k nim dostávají i tím nejpřirozenějším způsobem,“ konstatoval Rakušan, který si myslí, že by se tím i Ukrajinci nejlépe mohli adaptovat na život v Česku.
Na podnět hejtmana Jihočeského kraje Martina Kuby (ODS) se možná vypíše speciální dotační program na ministerstvu pro místní rozvoj. Ten by byl určen obcím a krajům a měl by sloužit k přetvoření prostor na ubytovací místa. Podle Rakušana je navíc skvělé, že by takové prostory Česku zůstaly i do budoucna a tedy by mohly být využívány například jako obecní byty poté, co válka na Ukrajině skončí.
Nové vládní nařízení?
Rakušan také uvedl, že se chystá vládní nařízení, aby státní instituce znovu prošly své ubytovací prostory a uvedly, zdali je možné je uvolnit pro uprchlíky z Ukrajiny. „To vše slouží, abychom vykázali ubytovací kapacity v důstojných podmínkách,“ uvedl ministr. Vysvětlil, že jen důstojné podmínky povedou k tomu, aby si zde Ukrajinci hledali práci a zapojovali se do české společnosti jak nejlépe umí.
Rakušan (STAN) dodal, že je potřeba ukrajinskou komunitu informovat, že v okolí Prahy a Středočeského kraje bude problém sehnat místo pro dítě do školy. Rakušan zdůraznil, že tento problém mají ostatně i samotní Češi.
Rakušan zdůraznil, že stát nebude tlačit na školy, aby přijímaly do tříd ukrajinské děti, zmínil ale, jak je i tato integrace důležitá.