Rakušan: Česko registrovalo 180 tisíc Ukrajinců. „Musíme je adaptovat,“ urguje ministr
V České republice je registrováno již 180 tisíc uprchlíků z Ukrajiny. Uvedl to ministr vnitra Vít Rakušan (STAN) po jednání Ústředního krizového štábu. Vedle toho informoval o vzniku stragického týmu, který bude problematiku ubytovávání a financování řešit, první schůzku budou mít již zítra. Řešit budou mj. i zvýšení příspěvku z nynějších 180 korun na 250 korun. Na stole bude také vznik nového dotačního titulu, který by mohly obce využít na vytvoření obytných prostor.
Podle ministra vnitra Víta Rakušana (STAN) nadále platí, že nejvíce uprchlíků je žen a dětí – dětí je kolem 50 % celkové populace. „Dostáváme se do situace, kdy máme v ČR registrovaných 180 tisíc lidí. To číslo je úžasné i v tom smyslu, že žádné jiné zemi se nepovedlo dospět tak rychle k takovému počtu registrovaných osob,“ uvedl s tím, že největším problémem a výzvou je samozřejmě ubytovávání běženců.
Kraje se dostávají na svůj limit, jak dále podotkl Rakušan. Podle něj se již musí nabízet humanitární ubytování, čemuž se chtějí kraje i obce vyhýbat. „To je ubytování v tělocvičnách,“ upřesnil šéf vnitra.
Denně až 300 korun na uprchlíka
Po jednání Ústředního krizového štábu Rakušan představil také první plány na navýšení příspěvku na uprchlíka pro kraje. Podle něj by se mohl příspěvek zvýšit z aktuálních 180 korun na až 250 korun. Kraje by mohly také přispívat, takže by se podle Rakušana mohla částka vyšplhat na až 300 korun. O tom nicméně rozhodne vláda ve spolupráci s hejtmany ve středu.

Ukrajinský vzdušný úder v noci na dnešek zřejmě zasáhl ropné zařízení v ruské Brjanské oblasti. Vyplývá to z vyjádření ukrajinské armády a také telegramového portálu Astra, podle něhož vzplála přečerpávací stanice ropovodu Družba v obci Sven. Tu zmiňuje také ukrajinský generální štáb. Útok podle zdroje z ukrajinského energetického odvětví neovlivnil tranzit ropy dál do zemí Evropské unie přes Ukrajinu, napsala agentura Reuters.
„Útok se netýká tranzitu ropy, protože jde o zařízení, které pracuje na zajištění dodávek motorové nafty a ropných produktů. Co se týká tranzitu, vše pokračuje podle plánu,“ řekl agentuře Reuters nejmenovaný ukrajinský zdroj. Družba prochází Brjanskou oblastí, podobně jako ropovod BPS, jenž míří k Baltskému moři. Reuters nebyl schopen ověřit, zda byla nějaká ropná infrastruktura zasažena.

Ruské ministerstvo obrany podle státní agentury TASS oznámilo, že nad Brjanskou oblastí v Rusku bylo sestřeleno 14 dronů, o škodách se nezmiňuje. Tamní gubernátor Alexandr Bogomaz podle serveru Meduza uvedl, že vzplál výrobní podnik. Telegramový portál Astra napsal, že po útoku začalo hořet v ropné rafinerii a že oheň je uhašen. Později portál napsal, že vzplála přečerpávací stanice ropovodu Družba v obci Sven u Brjansku.
Gubernátor ruské Rostovské oblasti Jurij Sljusar mezitím na telegramu napsal, že terčem ukrajinských raket se stalo město Taganrog na jihu Ruska, kde byl podle něj poškozen průmyslový podnik a hořelo 14 aut na místním parkovišti. „Podle předběžných údajů nebyl nikdo zraněn,“ uvedl gubernátor Rostovské oblasti. Podle místních obyvatel mohlo být cílem útoku vojenské letiště, píše server Meduza.

Počet obětí ruského útoku na Záporoží se zvýšil na sedm, uvedli ukrajinští činitelé. „Už 19 hodin trvá záchranná operace po nepřátelském útoku na centrum Záporoží,“ napsal dnes ráno na telegramu šéf správy Záporožské oblasti Ivan Fedorov.
„Vyžádal si životy sedmi lidí, dalších 22 bylo zraněno. Pod troskami jsou stále lidé,“ dodal regionální činitel, podle něhož ruský úder poškodil mimo jiné dvě desítky bytových domů. Rusko v úterním útoku na Záporoží zničilo soukromou kliniku a poškodilo nedaleké budovy, uvedl server Ukrajinska pravda. Úterní informace hovořily o čtyřech obětech.
Rakušan uvedl i to, že by dnes, tedy v pondělí, mohl ministr práce a sociálních věcí Marian Jurečka (KDU-ČSL) představit první návrhy na příspěvek lidem, kteří u sebe doma ubytovávají uprchlíky. To vše budou podle Rakušana řešit zítra strategické týmy, které byly speciálně vytvořeny kvůli krizi na Ukrajině.
Podle Rakušana by měla být částka i motivační pro rodiny, které by rády ubytovaly uprchlíky, ale nemají na to finance. „Pokud máte doma ukrajinskou maminku s dítětem, tak si s nimi i povídáte a dáte jim nejlepší rady a tím se k nim dostávají i tím nejpřirozenějším způsobem,“ konstatoval Rakušan, který si myslí, že by se tím i Ukrajinci nejlépe mohli adaptovat na život v Česku.
Na podnět hejtmana Jihočeského kraje Martina Kuby (ODS) se možná vypíše speciální dotační program na ministerstvu pro místní rozvoj. Ten by byl určen obcím a krajům a měl by sloužit k přetvoření prostor na ubytovací místa. Podle Rakušana je navíc skvělé, že by takové prostory Česku zůstaly i do budoucna a tedy by mohly být využívány například jako obecní byty poté, co válka na Ukrajině skončí.
Nové vládní nařízení?
Rakušan také uvedl, že se chystá vládní nařízení, aby státní instituce znovu prošly své ubytovací prostory a uvedly, zdali je možné je uvolnit pro uprchlíky z Ukrajiny. „To vše slouží, abychom vykázali ubytovací kapacity v důstojných podmínkách,“ uvedl ministr. Vysvětlil, že jen důstojné podmínky povedou k tomu, aby si zde Ukrajinci hledali práci a zapojovali se do české společnosti jak nejlépe umí.
Rakušan (STAN) dodal, že je potřeba ukrajinskou komunitu informovat, že v okolí Prahy a Středočeského kraje bude problém sehnat místo pro dítě do školy. Rakušan zdůraznil, že tento problém mají ostatně i samotní Češi.
Rakušan zdůraznil, že stát nebude tlačit na školy, aby přijímaly do tříd ukrajinské děti, zmínil ale, jak je i tato integrace důležitá.