Rakušan: Česko registrovalo 180 tisíc Ukrajinců. „Musíme je adaptovat,“ urguje ministr
V České republice je registrováno již 180 tisíc uprchlíků z Ukrajiny. Uvedl to ministr vnitra Vít Rakušan (STAN) po jednání Ústředního krizového štábu. Vedle toho informoval o vzniku stragického týmu, který bude problematiku ubytovávání a financování řešit, první schůzku budou mít již zítra. Řešit budou mj. i zvýšení příspěvku z nynějších 180 korun na 250 korun. Na stole bude také vznik nového dotačního titulu, který by mohly obce využít na vytvoření obytných prostor.
Podle ministra vnitra Víta Rakušana (STAN) nadále platí, že nejvíce uprchlíků je žen a dětí – dětí je kolem 50 % celkové populace. „Dostáváme se do situace, kdy máme v ČR registrovaných 180 tisíc lidí. To číslo je úžasné i v tom smyslu, že žádné jiné zemi se nepovedlo dospět tak rychle k takovému počtu registrovaných osob,“ uvedl s tím, že největším problémem a výzvou je samozřejmě ubytovávání běženců.
Kraje se dostávají na svůj limit, jak dále podotkl Rakušan. Podle něj se již musí nabízet humanitární ubytování, čemuž se chtějí kraje i obce vyhýbat. „To je ubytování v tělocvičnách,“ upřesnil šéf vnitra.
Denně až 300 korun na uprchlíka
Po jednání Ústředního krizového štábu Rakušan představil také první plány na navýšení příspěvku na uprchlíka pro kraje. Podle něj by se mohl příspěvek zvýšit z aktuálních 180 korun na až 250 korun. Kraje by mohly také přispívat, takže by se podle Rakušana mohla částka vyšplhat na až 300 korun. O tom nicméně rozhodne vláda ve spolupráci s hejtmany ve středu.

Ruská tajná služba FSB oznámila zadržení člověka s ruským a německým občanstvím, kterého viní z pokusu o sabotáž na železnici v Nižném Novgorodu. Napsaly to dnes ruské agentury TASS a RIA Novosti. FSB uvedla, že zadržený byl v kontaktu se zástupcem ukrajinských tajných služeb. Kyjev se zatím nevyjádřil.
„V listopadu 2024 připravoval za peněžní odměnu slíbenou jeho kurátorem sabotáž na úseku železniční trati v Nižném Novgorodu pomocí improvizovaného výbušného zařízení, které u něj bylo objeveno,“ uvedlo tiskové oddělení ruské FSB s odkazem na člověka zadrženého v Rusku. Ruská tajná služba tvrdí, že tyto informace získala z výpovědi zadrženého. V jeho bytě se prý našlo improvizované výbušné zařízení a komunikační zařízení s korespondencí se zástupcem ukrajinských tajných služeb.
Jméno podezřelého agentury nezmiňují, uvádějí pouze, že se narodil v roce 2003 a má dvojí občanství - kromě ruského také německé. FSB dále uvádí, že ho zadržela při pátrání v Rusku po lidech, které podle TASS nazvala „přívrženci neonacistické ukrajinské ideologie“. Spolu s ním ruské bezpečnostní složky zatkly skupinu mladých lidí, kteří byli podle FSB zapojeni do běžné trestné činnosti.

Na porušování lidských práv v Ruskem okupovaných částech Ukrajiny upozornila dnes ráno instalace před informačním centrem OSN v Praze nedaleko Staroměstského náměstí. Česko-ukrajinská iniciativa Hlas Ukrajiny zde umístila pětadvacetimetrový koberec, na který sepsala právní termíny odkazující na jednotlivá lidskoprávní porušení.
„Koberec pošlapaných lidských práv“ položila iniciativa symbolicky dnes, kdy se na celém světě slaví Den lidských práv. Také místo nebylo vybráno náhodně. „OSN vznikla na obranu lidských práv a kvůli prevenci válek. Ani jedno z toho na okupovaných územích nedělá,“ řekla ČTK jedna z organizátorek akce Julie Levková. Organizace je podle ní paralyzovaná přítomností Ruska v Radě bezpečnosti OSN a selhává ve své funkci.
Iniciativa položila koberec do Železné ulice v 08:00. „Lidé budou po koberci šlapat nebo ho přeskakovat, což evokuje současné zacházení s tématem lidských práv na okupovaných územích,“ uvedla Levková. Původně počítala s tím, že instalace zůstane před budovou do 11:00, kvůli počasí ale musela iniciativa ukončit akci zhruba po hodině.

Podívejte se na ztráty ruské armády k dnešnímu dni, jak je prezentuje ukrajinská armáda.
Rakušan uvedl i to, že by dnes, tedy v pondělí, mohl ministr práce a sociálních věcí Marian Jurečka (KDU-ČSL) představit první návrhy na příspěvek lidem, kteří u sebe doma ubytovávají uprchlíky. To vše budou podle Rakušana řešit zítra strategické týmy, které byly speciálně vytvořeny kvůli krizi na Ukrajině.
Podle Rakušana by měla být částka i motivační pro rodiny, které by rády ubytovaly uprchlíky, ale nemají na to finance. „Pokud máte doma ukrajinskou maminku s dítětem, tak si s nimi i povídáte a dáte jim nejlepší rady a tím se k nim dostávají i tím nejpřirozenějším způsobem,“ konstatoval Rakušan, který si myslí, že by se tím i Ukrajinci nejlépe mohli adaptovat na život v Česku.
Na podnět hejtmana Jihočeského kraje Martina Kuby (ODS) se možná vypíše speciální dotační program na ministerstvu pro místní rozvoj. Ten by byl určen obcím a krajům a měl by sloužit k přetvoření prostor na ubytovací místa. Podle Rakušana je navíc skvělé, že by takové prostory Česku zůstaly i do budoucna a tedy by mohly být využívány například jako obecní byty poté, co válka na Ukrajině skončí.
Nové vládní nařízení?
Rakušan také uvedl, že se chystá vládní nařízení, aby státní instituce znovu prošly své ubytovací prostory a uvedly, zdali je možné je uvolnit pro uprchlíky z Ukrajiny. „To vše slouží, abychom vykázali ubytovací kapacity v důstojných podmínkách,“ uvedl ministr. Vysvětlil, že jen důstojné podmínky povedou k tomu, aby si zde Ukrajinci hledali práci a zapojovali se do české společnosti jak nejlépe umí.
Rakušan (STAN) dodal, že je potřeba ukrajinskou komunitu informovat, že v okolí Prahy a Středočeského kraje bude problém sehnat místo pro dítě do školy. Rakušan zdůraznil, že tento problém mají ostatně i samotní Češi.
Rakušan zdůraznil, že stát nebude tlačit na školy, aby přijímaly do tříd ukrajinské děti, zmínil ale, jak je i tato integrace důležitá.