Rakušan: Česko registrovalo 180 tisíc Ukrajinců. „Musíme je adaptovat,“ urguje ministr
V České republice je registrováno již 180 tisíc uprchlíků z Ukrajiny. Uvedl to ministr vnitra Vít Rakušan (STAN) po jednání Ústředního krizového štábu. Vedle toho informoval o vzniku stragického týmu, který bude problematiku ubytovávání a financování řešit, první schůzku budou mít již zítra. Řešit budou mj. i zvýšení příspěvku z nynějších 180 korun na 250 korun. Na stole bude také vznik nového dotačního titulu, který by mohly obce využít na vytvoření obytných prostor.
Podle ministra vnitra Víta Rakušana (STAN) nadále platí, že nejvíce uprchlíků je žen a dětí – dětí je kolem 50 % celkové populace. „Dostáváme se do situace, kdy máme v ČR registrovaných 180 tisíc lidí. To číslo je úžasné i v tom smyslu, že žádné jiné zemi se nepovedlo dospět tak rychle k takovému počtu registrovaných osob,“ uvedl s tím, že největším problémem a výzvou je samozřejmě ubytovávání běženců.
Kraje se dostávají na svůj limit, jak dále podotkl Rakušan. Podle něj se již musí nabízet humanitární ubytování, čemuž se chtějí kraje i obce vyhýbat. „To je ubytování v tělocvičnách,“ upřesnil šéf vnitra.
Denně až 300 korun na uprchlíka
Po jednání Ústředního krizového štábu Rakušan představil také první plány na navýšení příspěvku na uprchlíka pro kraje. Podle něj by se mohl příspěvek zvýšit z aktuálních 180 korun na až 250 korun. Kraje by mohly také přispívat, takže by se podle Rakušana mohla částka vyšplhat na až 300 korun. O tom nicméně rozhodne vláda ve spolupráci s hejtmany ve středu.

Francouzský prezident Emmanuel Macron ve čtvrtek navštíví Varšavu, kde by měl polským činitelům sdělit podrobnosti o svém víkendovém setkání s ukrajinským prezidentem Volodymyrem Zelenským a příštím šéfem Bílého domu Donaldem Trumpem.
Na jednání vlády to dnes podle serveru Polsat News a agentury Reuters řekl polský premiér Donald Tusk. Mírová jednání by podle něj mohla teoreticky začít ještě tuto zimu. Informace o návštěvě šéfa Elysejského paláce ve Varšavě se objevily v polských médiích už v pondělí, Tusk je nyní podle Polsat News potvrdil.
Podle agentury PAP se Macron setká s Tuskem a také s prezidentem Andrzejem Dudou. „Bude chtít informovat o výsledcích jednání v Paříži,“ řekl Tusk s odkazem na sobotní třístranné rozhovory mezi Macronem, Zelenským a Trumpem ve francouzské metropoli, kde se státníci o víkendu sjeli na slavnostní znovuotevření katedrály Notre-Dame.

Na tři roky do vězení poslal ruský soud devětatřicetiletého muže za poničení plakátů, které vyzývaly Rusy ke vstupu do armády. Informovaly o tom dnes ruská služba BBC a agentura AFP. Muž ze Železnogorsku v Krasnojarském kraji čelil obvinění z toho, že úmyslně znehodnotil 13 náborových plakátů. Železnogorský soud ho shledal vinným z diskreditace ruských ozbrojených sil a zabavil mu i jeho bicykl.
Muž v červnu projížděl městem na kole, když si všiml agitačního plakátu a pořezal ho klíči, popsala BBC, která se odkazuje na informace místního serveru NGS24. Rus poté v likvidaci plakátů po městě pokračoval, během dvou hodin jich stihnul poničit dalších 12. Své jednání vysvětlil nervovým zhroucením, píše portál, podle něhož se odsouzený jmenuje Vladimir.
Muž u soudu mimo jiné uvedl, že několik jeho známých už zemřelo během ruské invaze na Ukrajinu, což mu způsobilo šok. „Matka mě vychovávala sama a stalo se, že mně naučila, že není nic cennějšího než lidský život,“ sdělil u soudu Vladimir, který dále řekl, že měl strach, aby bojovat neposlali i jeho, protože by nedokázal nikoho zabít. Hůře se mu také podle jeho výpovědi bez vojenských zkušeností hledala v Rusku práce.
Poslední kapkou podle něj byly zprávy o korupci mezi ruskými vysoce postavenými vojenskými činiteli. „Nakonec jsem to nevydržel a spontánně jsem proti tomu chtěl protestovat,“ vysvětlit u soudu Vladimir podle NGS24. Ke zničení plakátů se přiznal, škodu ve výši 30.000 rublů (asi 7000 korun) plně uhradil a při vyšetřování spolupracoval. Prokurátor pro něj žádal čtyři roky vězení. Soud ho nakonec poslal za mříže na tři roky a zabavil mu jeho kolo, které označil za „nástroj ke spáchání trestného činu“, píše NGS24.

Ruská FSB viní člověka s ruským a německým občanstvím z pokusu o sabotáž na železnici a německé velvyslanectví v Moskvě má informaci o zadržení údajně německého občana a snaží se k němu získat konzulární přístup, uvedl podle agentur Reuters a AFP zdroj z německého ministerstva zahraničí.
Rusko ale podle tohoto zdroje zachází s lidmi s dvojím občanstvím výhradně jako s Rusy, a proto k nim obecně odmítá konzulární přístup poskytovat. Od začátku ruské invaze na Ukrajinu v únoru 2022 v Rusku narostl počet případů obvinění lidí ze sabotáží, vlastizrady nebo terorismu, poznamenala dnes agentura AFP. Mezi obviněnými jsou i občané západních zemí.
Rakušan uvedl i to, že by dnes, tedy v pondělí, mohl ministr práce a sociálních věcí Marian Jurečka (KDU-ČSL) představit první návrhy na příspěvek lidem, kteří u sebe doma ubytovávají uprchlíky. To vše budou podle Rakušana řešit zítra strategické týmy, které byly speciálně vytvořeny kvůli krizi na Ukrajině.
Podle Rakušana by měla být částka i motivační pro rodiny, které by rády ubytovaly uprchlíky, ale nemají na to finance. „Pokud máte doma ukrajinskou maminku s dítětem, tak si s nimi i povídáte a dáte jim nejlepší rady a tím se k nim dostávají i tím nejpřirozenějším způsobem,“ konstatoval Rakušan, který si myslí, že by se tím i Ukrajinci nejlépe mohli adaptovat na život v Česku.
Na podnět hejtmana Jihočeského kraje Martina Kuby (ODS) se možná vypíše speciální dotační program na ministerstvu pro místní rozvoj. Ten by byl určen obcím a krajům a měl by sloužit k přetvoření prostor na ubytovací místa. Podle Rakušana je navíc skvělé, že by takové prostory Česku zůstaly i do budoucna a tedy by mohly být využívány například jako obecní byty poté, co válka na Ukrajině skončí.
Nové vládní nařízení?
Rakušan také uvedl, že se chystá vládní nařízení, aby státní instituce znovu prošly své ubytovací prostory a uvedly, zdali je možné je uvolnit pro uprchlíky z Ukrajiny. „To vše slouží, abychom vykázali ubytovací kapacity v důstojných podmínkách,“ uvedl ministr. Vysvětlil, že jen důstojné podmínky povedou k tomu, aby si zde Ukrajinci hledali práci a zapojovali se do české společnosti jak nejlépe umí.
Rakušan (STAN) dodal, že je potřeba ukrajinskou komunitu informovat, že v okolí Prahy a Středočeského kraje bude problém sehnat místo pro dítě do školy. Rakušan zdůraznil, že tento problém mají ostatně i samotní Češi.
Rakušan zdůraznil, že stát nebude tlačit na školy, aby přijímaly do tříd ukrajinské děti, zmínil ale, jak je i tato integrace důležitá.