Rakušan: Česko registrovalo 180 tisíc Ukrajinců. „Musíme je adaptovat,“ urguje ministr
V České republice je registrováno již 180 tisíc uprchlíků z Ukrajiny. Uvedl to ministr vnitra Vít Rakušan (STAN) po jednání Ústředního krizového štábu. Vedle toho informoval o vzniku stragického týmu, který bude problematiku ubytovávání a financování řešit, první schůzku budou mít již zítra. Řešit budou mj. i zvýšení příspěvku z nynějších 180 korun na 250 korun. Na stole bude také vznik nového dotačního titulu, který by mohly obce využít na vytvoření obytných prostor.
Podle ministra vnitra Víta Rakušana (STAN) nadále platí, že nejvíce uprchlíků je žen a dětí – dětí je kolem 50 % celkové populace. „Dostáváme se do situace, kdy máme v ČR registrovaných 180 tisíc lidí. To číslo je úžasné i v tom smyslu, že žádné jiné zemi se nepovedlo dospět tak rychle k takovému počtu registrovaných osob,“ uvedl s tím, že největším problémem a výzvou je samozřejmě ubytovávání běženců.
Kraje se dostávají na svůj limit, jak dále podotkl Rakušan. Podle něj se již musí nabízet humanitární ubytování, čemuž se chtějí kraje i obce vyhýbat. „To je ubytování v tělocvičnách,“ upřesnil šéf vnitra.
Denně až 300 korun na uprchlíka
Po jednání Ústředního krizového štábu Rakušan představil také první plány na navýšení příspěvku na uprchlíka pro kraje. Podle něj by se mohl příspěvek zvýšit z aktuálních 180 korun na až 250 korun. Kraje by mohly také přispívat, takže by se podle Rakušana mohla částka vyšplhat na až 300 korun. O tom nicméně rozhodne vláda ve spolupráci s hejtmany ve středu.

Z Ruskem okupovaného Doněcku na východě Ukrajiny je hlášen výbuch auta, podle nepotvrzených informací při něm zemřel bývalý šéf věznice v Olenivce.
V Olenivce v červenci 2022 při ostřelování přišlo o život přes 50 ukrajinských vězňů, dalších 130 utrpělo zranění. Kyjev z jejich smrti obviňuje Rusko a spoluodpovědnost za ni přičítá Jevsjukovovi.

Ruské úřady trestně stíhají vojenského lékaře, který patrně lidem za úplatu vkládal do těla úlomky munice, aby mohli předstírat válečná zranění a získat za to odškodnění. Podle agentury RIA Novosti o případu informoval šéf ruské kriminální ústředny Alexandr Bastrykin.
Vojenský lékař podle Bastrykina spolupracoval se dvěma úředníky, kteří po jeho zákrocích do dokumentů vkládali údaje o zranění, které dotyčný poškozený podle smyšlené zprávy utrpěl. Na základě těchto dokladů pak získal odškodnění. Trojice si takto vydělala asi 12 milionů rublů (2,9 milionu Kč). Bastrykin nespecifikoval, kdy a v jakém ruském regionu se to dělo.
Server Meduza uvádí, že v březnu 2022 ruský prezident Vladimir Putin podepsal dekret, který stanovil odškodné tři miliony rublů za zranění, jež vojáci utrpí za celoplošné invaze na Ukrajinu. Letos v listopadu Rusko zvýšilo jednorázovou platbu za zranění s následkem invalidity na čtyři miliony rublů.

Rusko předalo Ukrajině těla válečných zajatců, kteří zemřeli letos v lednu, když se s nimi nedaleko hranic s Ukrajinou zřítilo letadlo. O předání podle ruskojazyčného servisu BBC informovala ruská ombudsmanka Taťjana Moskalkovová. Ukrajinská strana se k tomuto sdělení nevyjádřila.
Těla „byla předána. Bylo to dokončeno a já jsem tomu byla přítomna,“ řekla Moskalkovová. Kdy přesně Rusko pozůstatky ukrajinských válečných zajatců ukrajinské straně předalo, neuvedla.
Dopravní letoun Il-76 byl sestřelen 24. ledna v ruské Belgorodské oblasti u vsi Jablonovo vzdálené několik desítek kilometrů od hranic s Ukrajinou. Na jeho palubě bylo podle ruského ministerstva obrany 65 ukrajinských válečných zajatců, kteří měli být později vyměněni za zajaté Rusy, šest členů posádky a tři členové doprovodu. Všichni zemřeli.
Rakušan uvedl i to, že by dnes, tedy v pondělí, mohl ministr práce a sociálních věcí Marian Jurečka (KDU-ČSL) představit první návrhy na příspěvek lidem, kteří u sebe doma ubytovávají uprchlíky. To vše budou podle Rakušana řešit zítra strategické týmy, které byly speciálně vytvořeny kvůli krizi na Ukrajině.
Podle Rakušana by měla být částka i motivační pro rodiny, které by rády ubytovaly uprchlíky, ale nemají na to finance. „Pokud máte doma ukrajinskou maminku s dítětem, tak si s nimi i povídáte a dáte jim nejlepší rady a tím se k nim dostávají i tím nejpřirozenějším způsobem,“ konstatoval Rakušan, který si myslí, že by se tím i Ukrajinci nejlépe mohli adaptovat na život v Česku.
Na podnět hejtmana Jihočeského kraje Martina Kuby (ODS) se možná vypíše speciální dotační program na ministerstvu pro místní rozvoj. Ten by byl určen obcím a krajům a měl by sloužit k přetvoření prostor na ubytovací místa. Podle Rakušana je navíc skvělé, že by takové prostory Česku zůstaly i do budoucna a tedy by mohly být využívány například jako obecní byty poté, co válka na Ukrajině skončí.
Nové vládní nařízení?
Rakušan také uvedl, že se chystá vládní nařízení, aby státní instituce znovu prošly své ubytovací prostory a uvedly, zdali je možné je uvolnit pro uprchlíky z Ukrajiny. „To vše slouží, abychom vykázali ubytovací kapacity v důstojných podmínkách,“ uvedl ministr. Vysvětlil, že jen důstojné podmínky povedou k tomu, aby si zde Ukrajinci hledali práci a zapojovali se do české společnosti jak nejlépe umí.
Rakušan (STAN) dodal, že je potřeba ukrajinskou komunitu informovat, že v okolí Prahy a Středočeského kraje bude problém sehnat místo pro dítě do školy. Rakušan zdůraznil, že tento problém mají ostatně i samotní Češi.
Rakušan zdůraznil, že stát nebude tlačit na školy, aby přijímaly do tříd ukrajinské děti, zmínil ale, jak je i tato integrace důležitá.