Rakušan: Česko registrovalo 180 tisíc Ukrajinců. „Musíme je adaptovat,“ urguje ministr
V České republice je registrováno již 180 tisíc uprchlíků z Ukrajiny. Uvedl to ministr vnitra Vít Rakušan (STAN) po jednání Ústředního krizového štábu. Vedle toho informoval o vzniku stragického týmu, který bude problematiku ubytovávání a financování řešit, první schůzku budou mít již zítra. Řešit budou mj. i zvýšení příspěvku z nynějších 180 korun na 250 korun. Na stole bude také vznik nového dotačního titulu, který by mohly obce využít na vytvoření obytných prostor.
Podle ministra vnitra Víta Rakušana (STAN) nadále platí, že nejvíce uprchlíků je žen a dětí – dětí je kolem 50 % celkové populace. „Dostáváme se do situace, kdy máme v ČR registrovaných 180 tisíc lidí. To číslo je úžasné i v tom smyslu, že žádné jiné zemi se nepovedlo dospět tak rychle k takovému počtu registrovaných osob,“ uvedl s tím, že největším problémem a výzvou je samozřejmě ubytovávání běženců.
Kraje se dostávají na svůj limit, jak dále podotkl Rakušan. Podle něj se již musí nabízet humanitární ubytování, čemuž se chtějí kraje i obce vyhýbat. „To je ubytování v tělocvičnách,“ upřesnil šéf vnitra.
Denně až 300 korun na uprchlíka
Po jednání Ústředního krizového štábu Rakušan představil také první plány na navýšení příspěvku na uprchlíka pro kraje. Podle něj by se mohl příspěvek zvýšit z aktuálních 180 korun na až 250 korun. Kraje by mohly také přispívat, takže by se podle Rakušana mohla částka vyšplhat na až 300 korun. O tom nicméně rozhodne vláda ve spolupráci s hejtmany ve středu.

Podle ruskojazyčného webu Otkrito, který působí v Lotyšsku, pohrozil běloruský vůdce Alexandr Lukašenko Rusku válkou, pokud by se pokusilo připojit jeho zemi k Ruské federaci. Říct to měl v rozhovoru pro noviny Izvestija.
Někteří lidé ve vysokých ruských kruzích totiž podle Lukašenka touží po anexi Běloruska. „Vy jste menší, my větší a máme takovou a takovou ekonomiku. Pomůžeme vám - a pak se připojíte k Rusku,“ říkají si podle něj nespecifikované hlasy. “Je to nemožné a nerealizovatelné. Bojím se to vyslovit, ale znamenalo by to válku,“ doplnil Lukašenko.
Budoucnost Ruské federace a Běloruské republiky podle něj leží v budování společného Svazového státu. „Můžeme budovat takové vztahy, které budou těsnější a silnější než v unitárním státě. A nikdo se nebude na nikoho zlobit,“ míní diktátor.

Míra nezaměstnanosti v Rusku se nyní nachází na rekordních minimech. Je to kvůli nedostatku pracovních sil, za kterým stojí rozsáhlá vojenská mobilizace a emigrace statisíců obyvatel po zahájení vojenské invaze na Ukrajinu. „Nedostatek pracovních sil narůstá v řadě odvětví. Růst mezd nadále převyšuje růst produktivity práce,“ uvedla dnes centrální banka.
Ta ve svém dnešním oznámení rovněž uvedla, že inflace v září stoupla na 9,8 procenta ze srpnových 7,5 procenta a zvýšila základní úrokovou sazbu z 19 na 21 procent.

Dvacetiletý Dylan Earl se dnes přiznal ke žhářskému útoku na londýnskou komerční nemovitost, která je spojována s Ukrajinou. Policie jej zadržela v souvislosti s požárem skladu na východě Londýna z letošního března. Obvinění z „napomáhání zahraniční zpravodajské službě“ ale dvacetiletý mladík odmítl, informuje agentura Reuters. Prokuratura jej vinila z vazeb na Rusko.
Earl se přiznal k účasti na přípravě „činu vytvářejícího vážné riziko pro zdraví nebo bezpečnost veřejnosti ve Spojeném království“, což je v rozporu s novým zákonem o národní bezpečnosti. Ten Londýn přijal s cílem potírat nepřátelskou činnost cizích států na svém území. Mladík se přiznal, že měl v úmyslu budovu zničit a že nedbal na to, zda budou ohroženy životy.
Rakušan uvedl i to, že by dnes, tedy v pondělí, mohl ministr práce a sociálních věcí Marian Jurečka (KDU-ČSL) představit první návrhy na příspěvek lidem, kteří u sebe doma ubytovávají uprchlíky. To vše budou podle Rakušana řešit zítra strategické týmy, které byly speciálně vytvořeny kvůli krizi na Ukrajině.
Podle Rakušana by měla být částka i motivační pro rodiny, které by rády ubytovaly uprchlíky, ale nemají na to finance. „Pokud máte doma ukrajinskou maminku s dítětem, tak si s nimi i povídáte a dáte jim nejlepší rady a tím se k nim dostávají i tím nejpřirozenějším způsobem,“ konstatoval Rakušan, který si myslí, že by se tím i Ukrajinci nejlépe mohli adaptovat na život v Česku.
Na podnět hejtmana Jihočeského kraje Martina Kuby (ODS) se možná vypíše speciální dotační program na ministerstvu pro místní rozvoj. Ten by byl určen obcím a krajům a měl by sloužit k přetvoření prostor na ubytovací místa. Podle Rakušana je navíc skvělé, že by takové prostory Česku zůstaly i do budoucna a tedy by mohly být využívány například jako obecní byty poté, co válka na Ukrajině skončí.
Nové vládní nařízení?
Rakušan také uvedl, že se chystá vládní nařízení, aby státní instituce znovu prošly své ubytovací prostory a uvedly, zdali je možné je uvolnit pro uprchlíky z Ukrajiny. „To vše slouží, abychom vykázali ubytovací kapacity v důstojných podmínkách,“ uvedl ministr. Vysvětlil, že jen důstojné podmínky povedou k tomu, aby si zde Ukrajinci hledali práci a zapojovali se do české společnosti jak nejlépe umí.
Rakušan (STAN) dodal, že je potřeba ukrajinskou komunitu informovat, že v okolí Prahy a Středočeského kraje bude problém sehnat místo pro dítě do školy. Rakušan zdůraznil, že tento problém mají ostatně i samotní Češi.
Rakušan zdůraznil, že stát nebude tlačit na školy, aby přijímaly do tříd ukrajinské děti, zmínil ale, jak je i tato integrace důležitá.