Rakušan: Česko registrovalo 180 tisíc Ukrajinců. „Musíme je adaptovat,“ urguje ministr
V České republice je registrováno již 180 tisíc uprchlíků z Ukrajiny. Uvedl to ministr vnitra Vít Rakušan (STAN) po jednání Ústředního krizového štábu. Vedle toho informoval o vzniku stragického týmu, který bude problematiku ubytovávání a financování řešit, první schůzku budou mít již zítra. Řešit budou mj. i zvýšení příspěvku z nynějších 180 korun na 250 korun. Na stole bude také vznik nového dotačního titulu, který by mohly obce využít na vytvoření obytných prostor.
Podle ministra vnitra Víta Rakušana (STAN) nadále platí, že nejvíce uprchlíků je žen a dětí – dětí je kolem 50 % celkové populace. „Dostáváme se do situace, kdy máme v ČR registrovaných 180 tisíc lidí. To číslo je úžasné i v tom smyslu, že žádné jiné zemi se nepovedlo dospět tak rychle k takovému počtu registrovaných osob,“ uvedl s tím, že největším problémem a výzvou je samozřejmě ubytovávání běženců.
Kraje se dostávají na svůj limit, jak dále podotkl Rakušan. Podle něj se již musí nabízet humanitární ubytování, čemuž se chtějí kraje i obce vyhýbat. „To je ubytování v tělocvičnách,“ upřesnil šéf vnitra.
Denně až 300 korun na uprchlíka
Po jednání Ústředního krizového štábu Rakušan představil také první plány na navýšení příspěvku na uprchlíka pro kraje. Podle něj by se mohl příspěvek zvýšit z aktuálních 180 korun na až 250 korun. Kraje by mohly také přispívat, takže by se podle Rakušana mohla částka vyšplhat na až 300 korun. O tom nicméně rozhodne vláda ve spolupráci s hejtmany ve středu.

Rusové provedli nálety na civilní infrastrukturu Hluchova v Sumské oblasti, dva muži byli zraněni. Informovala o tom prokuratura Sumské oblasti. „Podle vyšetřování 17. září 2024 kolem 10:00 hodin s použitím metod vedení války zakázaných mezinárodním právem svrhli okupanti podle předběžných údajů tři řízené letecké bomby na civilní infrastrukturu Hluchova v Šostkovském okrese. V důsledku nepřátelského útoku byli zraněni otec a syn ve věku 64 a 34 let,“ stojí v prohlášení.
„Kromě toho bylo poškozeno nejméně 20 domácností,“ napsala agentura Ukrinform. Jako válečný zločin začala podle ní případ vyšetřovat prokuratura i tajná služba SBU.

Zřejmě ruské drony narušily vzdušný prostor na západě Ukrajiny. „Vyhlašujeme letecký poplach ve Lvovské a Ivano-Frankivské oblasti kvůli možným vojenským operacím proti neidentifikovanému vzdušnému cíli,“ informovalo ukrajinské letectvo.

Ukrajinský ombudsman Dmytro Lubinec se obrátil na OSN a Mezinárodní výbor Červeného kříže (MVČK) kvůli fotografii na sociálních sítích, na níž je podle něj vidět, jak Rusové mečem pravděpodobně zabili neozbrojeného ukrajinského válečného zajatce. Veřejný ochránce lidských práv označil takové jednání za válečný zločin a porušení Ženevské úmluvy o zacházení s válečnými zajatci. Moskva se k případu zatím nevyjádřila.
Podle listu Ukrajinska pravda se fotografie objevila na sociálních sítích ráno a je na ní vidět muž v ukrajinské vojenské uniformě probodnutý mečem s nápisem „za Kursk“. Na ruce vojáka je vidět šedá lepicí páska, což znamená, že měl před popravou pravděpodobně svázané ruce, píše ukrajinský server. Zkrvavené tělo podle něj leží na silnici a vzadu je vidět dům a poškozená technika, ale není jasné, kde se místo nachází.
Stanice BBC na svém ruskojazyčném webu upozornila, že pravost záběrů nemohla nezávisle ověřit.
„Míru barbarství a krvelačnosti nelze pochopit,“ uvedl Lubinec, podle něhož je cílem podobných „demonstrativních poprav“ demoralizovat ukrajinskou společnost. Ombudsman se obrátil na mezinárodní organizace s požadavkem, aby zaznamenaly další ruské porušení lidských práv.
Rakušan uvedl i to, že by dnes, tedy v pondělí, mohl ministr práce a sociálních věcí Marian Jurečka (KDU-ČSL) představit první návrhy na příspěvek lidem, kteří u sebe doma ubytovávají uprchlíky. To vše budou podle Rakušana řešit zítra strategické týmy, které byly speciálně vytvořeny kvůli krizi na Ukrajině.
Podle Rakušana by měla být částka i motivační pro rodiny, které by rády ubytovaly uprchlíky, ale nemají na to finance. „Pokud máte doma ukrajinskou maminku s dítětem, tak si s nimi i povídáte a dáte jim nejlepší rady a tím se k nim dostávají i tím nejpřirozenějším způsobem,“ konstatoval Rakušan, který si myslí, že by se tím i Ukrajinci nejlépe mohli adaptovat na život v Česku.
Na podnět hejtmana Jihočeského kraje Martina Kuby (ODS) se možná vypíše speciální dotační program na ministerstvu pro místní rozvoj. Ten by byl určen obcím a krajům a měl by sloužit k přetvoření prostor na ubytovací místa. Podle Rakušana je navíc skvělé, že by takové prostory Česku zůstaly i do budoucna a tedy by mohly být využívány například jako obecní byty poté, co válka na Ukrajině skončí.
Nové vládní nařízení?
Rakušan také uvedl, že se chystá vládní nařízení, aby státní instituce znovu prošly své ubytovací prostory a uvedly, zdali je možné je uvolnit pro uprchlíky z Ukrajiny. „To vše slouží, abychom vykázali ubytovací kapacity v důstojných podmínkách,“ uvedl ministr. Vysvětlil, že jen důstojné podmínky povedou k tomu, aby si zde Ukrajinci hledali práci a zapojovali se do české společnosti jak nejlépe umí.
Rakušan (STAN) dodal, že je potřeba ukrajinskou komunitu informovat, že v okolí Prahy a Středočeského kraje bude problém sehnat místo pro dítě do školy. Rakušan zdůraznil, že tento problém mají ostatně i samotní Češi.
Rakušan zdůraznil, že stát nebude tlačit na školy, aby přijímaly do tříd ukrajinské děti, zmínil ale, jak je i tato integrace důležitá.