Rakušan: Česko registrovalo 180 tisíc Ukrajinců. „Musíme je adaptovat,“ urguje ministr
V České republice je registrováno již 180 tisíc uprchlíků z Ukrajiny. Uvedl to ministr vnitra Vít Rakušan (STAN) po jednání Ústředního krizového štábu. Vedle toho informoval o vzniku stragického týmu, který bude problematiku ubytovávání a financování řešit, první schůzku budou mít již zítra. Řešit budou mj. i zvýšení příspěvku z nynějších 180 korun na 250 korun. Na stole bude také vznik nového dotačního titulu, který by mohly obce využít na vytvoření obytných prostor.
Podle ministra vnitra Víta Rakušana (STAN) nadále platí, že nejvíce uprchlíků je žen a dětí – dětí je kolem 50 % celkové populace. „Dostáváme se do situace, kdy máme v ČR registrovaných 180 tisíc lidí. To číslo je úžasné i v tom smyslu, že žádné jiné zemi se nepovedlo dospět tak rychle k takovému počtu registrovaných osob,“ uvedl s tím, že největším problémem a výzvou je samozřejmě ubytovávání běženců.
Kraje se dostávají na svůj limit, jak dále podotkl Rakušan. Podle něj se již musí nabízet humanitární ubytování, čemuž se chtějí kraje i obce vyhýbat. „To je ubytování v tělocvičnách,“ upřesnil šéf vnitra.
Denně až 300 korun na uprchlíka
Po jednání Ústředního krizového štábu Rakušan představil také první plány na navýšení příspěvku na uprchlíka pro kraje. Podle něj by se mohl příspěvek zvýšit z aktuálních 180 korun na až 250 korun. Kraje by mohly také přispívat, takže by se podle Rakušana mohla částka vyšplhat na až 300 korun. O tom nicméně rozhodne vláda ve spolupráci s hejtmany ve středu.

Ruská nezávislá novinářka Maria Ponomarenková vyhlásila hladovku na protest proti podmínkám svého věznění. Ruské úřady jí loni udělily trest odnětí svobody ve výši šesti let za to, že veřejně odsoudila ruskou agresi na Ukrajině. Informovala o tom agentura Reuters. Novinářka na jaře 2022 vystoupila na podporu Ukrajiny, když dala najevo nesouhlas s bombardováním divadla v Mariupolu. Loni v únoru ji soud v západosibiřském Barnaulu poslal do vězení na šest let.
Většina nezávislých ruských médií působí v zahraničí. Ponomarenková pracovala pro RusNews, jeden z mála nezávislých internetových deníků, který vychází pouze v ruštině a cílí zejména na ruské čtenáře. Nyní čtyři jeho novináři, včetně Ponomarenkové, sedí za mřížemi.
Minulý týden ve čtvrtek dopisovatel listu Sobesednik, jedněch z posledních nezávislých tištěných novin, uvedl, že pozastavuje vydávání. Stalo se tak několik dní poté, co ho ruské úřady přidaly na seznam „zahraničních agentů“. Sobesednik se dostal do sporu s úřady už dříve v letošním roce, když věnoval celou dvojstranu úmrtí opozičního politika a odpůrce Kremlu Alexeje Navalného. RusNews informoval, že Ponomarenková aktuálně čelí novému obvinění z napadení dozorce ve věznici. Podle bývalé moskevské radní Julije Galjaminové zaměstnanci věznice zfalšovali úřední dokumenty v její neprospěch a na základě nich poté přesunuli Ponomarenkovou na samotku. V pondělí proto během soudního slyšení ohlásila, že drží protestní hladovku.

Britská veřejnoprávní stanice BBC na svém ruskojazyčném webu uvedla, že její projekt zaměřený na ověřování faktů nazvaný BBC Verify označil záběry ukrajinského vojáka probodnutého mečem za čerstvé a skutečné. Pořízené jsou podle projektu nedávno v obci Novohrodivka v Doněcké oblasti. Její dobytí ruské ministerstvo obrany oznámilo 8. září.

Podle serveru Ukrajinska pravda provedla Ukrajina úspěšný úder na muniční sklady ruských okupantů v obsazeném Mariupolu na jihu Doněcké oblasti. „Poznamenáváme, že druhý den za sebou jednotky námořních sil provedly raketový úder na důležité nepřátelské muniční sklady u Mariupolu, které byly objeveny rozvědkou,“ uvedl server. „Podle potvrzených zpráv úder zničil jak infrastrukturu skladů, tak tuny munice, kterou útočníci hromadili pro použití na území Ukrajiny,“ sdělilo prý serveru tiskové oddělení námořnictva.
Rakušan uvedl i to, že by dnes, tedy v pondělí, mohl ministr práce a sociálních věcí Marian Jurečka (KDU-ČSL) představit první návrhy na příspěvek lidem, kteří u sebe doma ubytovávají uprchlíky. To vše budou podle Rakušana řešit zítra strategické týmy, které byly speciálně vytvořeny kvůli krizi na Ukrajině.
Podle Rakušana by měla být částka i motivační pro rodiny, které by rády ubytovaly uprchlíky, ale nemají na to finance. „Pokud máte doma ukrajinskou maminku s dítětem, tak si s nimi i povídáte a dáte jim nejlepší rady a tím se k nim dostávají i tím nejpřirozenějším způsobem,“ konstatoval Rakušan, který si myslí, že by se tím i Ukrajinci nejlépe mohli adaptovat na život v Česku.
Na podnět hejtmana Jihočeského kraje Martina Kuby (ODS) se možná vypíše speciální dotační program na ministerstvu pro místní rozvoj. Ten by byl určen obcím a krajům a měl by sloužit k přetvoření prostor na ubytovací místa. Podle Rakušana je navíc skvělé, že by takové prostory Česku zůstaly i do budoucna a tedy by mohly být využívány například jako obecní byty poté, co válka na Ukrajině skončí.
Nové vládní nařízení?
Rakušan také uvedl, že se chystá vládní nařízení, aby státní instituce znovu prošly své ubytovací prostory a uvedly, zdali je možné je uvolnit pro uprchlíky z Ukrajiny. „To vše slouží, abychom vykázali ubytovací kapacity v důstojných podmínkách,“ uvedl ministr. Vysvětlil, že jen důstojné podmínky povedou k tomu, aby si zde Ukrajinci hledali práci a zapojovali se do české společnosti jak nejlépe umí.
Rakušan (STAN) dodal, že je potřeba ukrajinskou komunitu informovat, že v okolí Prahy a Středočeského kraje bude problém sehnat místo pro dítě do školy. Rakušan zdůraznil, že tento problém mají ostatně i samotní Češi.
Rakušan zdůraznil, že stát nebude tlačit na školy, aby přijímaly do tříd ukrajinské děti, zmínil ale, jak je i tato integrace důležitá.