Rakušan: Česko registrovalo 180 tisíc Ukrajinců. „Musíme je adaptovat,“ urguje ministr
V České republice je registrováno již 180 tisíc uprchlíků z Ukrajiny. Uvedl to ministr vnitra Vít Rakušan (STAN) po jednání Ústředního krizového štábu. Vedle toho informoval o vzniku stragického týmu, který bude problematiku ubytovávání a financování řešit, první schůzku budou mít již zítra. Řešit budou mj. i zvýšení příspěvku z nynějších 180 korun na 250 korun. Na stole bude také vznik nového dotačního titulu, který by mohly obce využít na vytvoření obytných prostor.
Podle ministra vnitra Víta Rakušana (STAN) nadále platí, že nejvíce uprchlíků je žen a dětí – dětí je kolem 50 % celkové populace. „Dostáváme se do situace, kdy máme v ČR registrovaných 180 tisíc lidí. To číslo je úžasné i v tom smyslu, že žádné jiné zemi se nepovedlo dospět tak rychle k takovému počtu registrovaných osob,“ uvedl s tím, že největším problémem a výzvou je samozřejmě ubytovávání běženců.
Kraje se dostávají na svůj limit, jak dále podotkl Rakušan. Podle něj se již musí nabízet humanitární ubytování, čemuž se chtějí kraje i obce vyhýbat. „To je ubytování v tělocvičnách,“ upřesnil šéf vnitra.
Denně až 300 korun na uprchlíka
Po jednání Ústředního krizového štábu Rakušan představil také první plány na navýšení příspěvku na uprchlíka pro kraje. Podle něj by se mohl příspěvek zvýšit z aktuálních 180 korun na až 250 korun. Kraje by mohly také přispívat, takže by se podle Rakušana mohla částka vyšplhat na až 300 korun. O tom nicméně rozhodne vláda ve spolupráci s hejtmany ve středu.

Kyjev požádal OSN a Mezinárodní výbor Červeného kříže MVČK, aby se zapojily do humanitárních snah v ruské Kurské oblasti, jejíž část ovládají ukrajinské jednotky. Moskva vyjádření označila za provokativní. Podle mluvčího Kremlu Rusko očekává, že ani jedna organizace ukrajinskou výzvu nevyslyší. OSN ani MVČK zatím veřejně nereagovaly.
„Od prvního dne kurské operace ukrajinské obranné síly prokazují, že plně dodržují mezinárodní humanitární právo,“ napsal na síti X ukrajinský ministr zahraničí Andrij Sybiha.
Ukrajinská armáda podle něj ctí lidské životy. „Zajistila humanitární pomoc a bezpečný průchod civilistům,“ uvedl šéf diplomacie. Dodal, že resortu nařídil, aby oficiálně pozval OSN a MVČK k zapojení se do toho, co nazval humanitárními snahami v Kurské oblasti.

Podezřelý, kterého v neděli zadržela americká policie při vyšetřování možného pokusu o vraždu exprezidenta Donalda Trumpa, vyjadřoval na internetu podporu Ukrajině a tuto zemi po napadení Ruskem v roce 2022 navštívil.
Podle televize CNN či deníku The New York Times úřady zadržely 58letého Ryana Routha, který se živí jako podnikatel ve stavebnictví. V poslední době měl bydliště na Havaji, původem je ze Severní Karolíny.
Po předloňské ruské invazi na Ukrajinu na sociální síti X uvedl, že je ochoten do země odcestovat a také „bojovat a zemřít“ v řadách jejích obránců. List NYT s ním v roce 2023 udělal rozhovor pro článek o Američanech, kteří nabízeli podporu Ukrajincům. Routh, který neměl žádné vojenské zkušenosti, tehdy uvedl, že Ukrajinu navštívil a že se snaží pro její obranu naverbovat afghánské vojáky, kteří uprchli před radikálním islamistickým hnutím Tálibán.
Na jaře 2022 Ukrajinu navštívil a v Kyjevě mluvil s agenturou AFP a dalšími médii na manifestaci. Mluvčí ukrajinského útvaru pro zahraniční dobrovolníky dnes médiím potvrdil, že Routh jednotku několikrát kontaktoval, ovšem dodal, že Ukrajinci muže odmítli. „Nabízel nám velké počty rekrutů z různých zemí, ale bylo jasné, že jeho nabídky nejsou realistické. Ani jsme neodpovídali,“ uvedla armáda.
Na sociálních sítích mezitím Routh uváděl, že by chtěl „srovnat Kreml se zemí“ nebo vyslat raketu na sídlo ruského prezidenta Vladimira Putina u Černého moře. V knížce o válce na Ukrajině, kterou si sám vydal, zase označil Trumpa za idiota a šaška.

O útocích informoval také gubernátor Belgorodské oblasti Vjačeslav Gladkov. „Ranní ostřelování Belgorodu. Podle předběžných údajů bylo zraněno osm civilistů,“ uvedl na telegramu gubernátor, který dále informoval o požáru rodinného domu a více než 15 automobilů. Dělostřeleckým a dronovým útokům podle něj za uplynulý den čelilo hned několik míst regionu.
Rakušan uvedl i to, že by dnes, tedy v pondělí, mohl ministr práce a sociálních věcí Marian Jurečka (KDU-ČSL) představit první návrhy na příspěvek lidem, kteří u sebe doma ubytovávají uprchlíky. To vše budou podle Rakušana řešit zítra strategické týmy, které byly speciálně vytvořeny kvůli krizi na Ukrajině.
Podle Rakušana by měla být částka i motivační pro rodiny, které by rády ubytovaly uprchlíky, ale nemají na to finance. „Pokud máte doma ukrajinskou maminku s dítětem, tak si s nimi i povídáte a dáte jim nejlepší rady a tím se k nim dostávají i tím nejpřirozenějším způsobem,“ konstatoval Rakušan, který si myslí, že by se tím i Ukrajinci nejlépe mohli adaptovat na život v Česku.
Na podnět hejtmana Jihočeského kraje Martina Kuby (ODS) se možná vypíše speciální dotační program na ministerstvu pro místní rozvoj. Ten by byl určen obcím a krajům a měl by sloužit k přetvoření prostor na ubytovací místa. Podle Rakušana je navíc skvělé, že by takové prostory Česku zůstaly i do budoucna a tedy by mohly být využívány například jako obecní byty poté, co válka na Ukrajině skončí.
Nové vládní nařízení?
Rakušan také uvedl, že se chystá vládní nařízení, aby státní instituce znovu prošly své ubytovací prostory a uvedly, zdali je možné je uvolnit pro uprchlíky z Ukrajiny. „To vše slouží, abychom vykázali ubytovací kapacity v důstojných podmínkách,“ uvedl ministr. Vysvětlil, že jen důstojné podmínky povedou k tomu, aby si zde Ukrajinci hledali práci a zapojovali se do české společnosti jak nejlépe umí.
Rakušan (STAN) dodal, že je potřeba ukrajinskou komunitu informovat, že v okolí Prahy a Středočeského kraje bude problém sehnat místo pro dítě do školy. Rakušan zdůraznil, že tento problém mají ostatně i samotní Češi.
Rakušan zdůraznil, že stát nebude tlačit na školy, aby přijímaly do tříd ukrajinské děti, zmínil ale, jak je i tato integrace důležitá.