Rakušan: Česko registrovalo 180 tisíc Ukrajinců. „Musíme je adaptovat,“ urguje ministr
V České republice je registrováno již 180 tisíc uprchlíků z Ukrajiny. Uvedl to ministr vnitra Vít Rakušan (STAN) po jednání Ústředního krizového štábu. Vedle toho informoval o vzniku stragického týmu, který bude problematiku ubytovávání a financování řešit, první schůzku budou mít již zítra. Řešit budou mj. i zvýšení příspěvku z nynějších 180 korun na 250 korun. Na stole bude také vznik nového dotačního titulu, který by mohly obce využít na vytvoření obytných prostor.
Podle ministra vnitra Víta Rakušana (STAN) nadále platí, že nejvíce uprchlíků je žen a dětí – dětí je kolem 50 % celkové populace. „Dostáváme se do situace, kdy máme v ČR registrovaných 180 tisíc lidí. To číslo je úžasné i v tom smyslu, že žádné jiné zemi se nepovedlo dospět tak rychle k takovému počtu registrovaných osob,“ uvedl s tím, že největším problémem a výzvou je samozřejmě ubytovávání běženců.
Kraje se dostávají na svůj limit, jak dále podotkl Rakušan. Podle něj se již musí nabízet humanitární ubytování, čemuž se chtějí kraje i obce vyhýbat. „To je ubytování v tělocvičnách,“ upřesnil šéf vnitra.
Denně až 300 korun na uprchlíka
Po jednání Ústředního krizového štábu Rakušan představil také první plány na navýšení příspěvku na uprchlíka pro kraje. Podle něj by se mohl příspěvek zvýšit z aktuálních 180 korun na až 250 korun. Kraje by mohly také přispívat, takže by se podle Rakušana mohla částka vyšplhat na až 300 korun. O tom nicméně rozhodne vláda ve spolupráci s hejtmany ve středu.

Pracovník FSB v televizi Rossija 24 řekl, že uvedení diplomaté, kterým Rusko dnes ráno zrušilo akreditace, měli schůzky s novináři z listu Novaja gazeta a s ochránci lidských práv z organizací Občanská součinnost a Memorial. „Už nás nebaví ten cirkus v podobě běhání po celé Moskvě a lesoparcích, jednodenních návštěv sousedních měst s cílem vysedávat hodiny v mrazu na lavičkách či četné přestupy v městské dopravě a taxi, aby utajili před bezpečnostními orgány návštěvu nějakého shromáždění nevládních organizací-zahraničních agentů, které lobbují za zájmy migrantů,“ uvedl podle ruských tiskových agentur zástupce tajné služby. „To je klasická britská špionáž. Je zábavné ji sledovat, ale už to nelze strpět,“ dodal.
Mluvčí ruské diplomacie Marija Zacharovová poznamenala, že plně sdílí názory FSB na činnost „takzvaných britských diplomatů“. „Britské velvyslanectví daleko překročilo meze vytyčené vídeňskými úmluvami. Ovšem nejdůležitější je, že hovoříme nejen o formální stránce věci a o nedůslednosti deklarovaných aktivit, ale také o podvratných akcích zaměřených na poškození našeho lidu,“ napsala na sociální síti.

Podle ukrajinského serveru Noviny Donbasu se několik výbuchů opět ozvalo v obci Kosťantynivka v Doněcké oblasti. Tam přitom před dvěma dny následkem ruského ostřelování zemřeli tři lidé a pět bylo vážně zraněno. Údaje o obětech a škodách dnešního úderu zatím nejsou známy. „Podle očitých svědků došlo nejméně ke třem výbuchům. Soudě podle zvuků Rusové pravděpodobně zasáhli město bombami, píší místní obyvatelé,“ napsal server.

Německý ministr obrany Boris Pistorius se ohradil proti vměšování cizích zemí do rozhodnutí Německa povolit či nepovolit Ukrajině udeřit zbraněmi a municí dodanými ze spolkové republiky hluboko na území Ruska. „Ten, kdo dodává zbraně, musí rozhodnout, jak je použije, a to je zakotveno v mezinárodním právu,“ řekl.
Rakušan uvedl i to, že by dnes, tedy v pondělí, mohl ministr práce a sociálních věcí Marian Jurečka (KDU-ČSL) představit první návrhy na příspěvek lidem, kteří u sebe doma ubytovávají uprchlíky. To vše budou podle Rakušana řešit zítra strategické týmy, které byly speciálně vytvořeny kvůli krizi na Ukrajině.
Podle Rakušana by měla být částka i motivační pro rodiny, které by rády ubytovaly uprchlíky, ale nemají na to finance. „Pokud máte doma ukrajinskou maminku s dítětem, tak si s nimi i povídáte a dáte jim nejlepší rady a tím se k nim dostávají i tím nejpřirozenějším způsobem,“ konstatoval Rakušan, který si myslí, že by se tím i Ukrajinci nejlépe mohli adaptovat na život v Česku.
Na podnět hejtmana Jihočeského kraje Martina Kuby (ODS) se možná vypíše speciální dotační program na ministerstvu pro místní rozvoj. Ten by byl určen obcím a krajům a měl by sloužit k přetvoření prostor na ubytovací místa. Podle Rakušana je navíc skvělé, že by takové prostory Česku zůstaly i do budoucna a tedy by mohly být využívány například jako obecní byty poté, co válka na Ukrajině skončí.
Nové vládní nařízení?
Rakušan také uvedl, že se chystá vládní nařízení, aby státní instituce znovu prošly své ubytovací prostory a uvedly, zdali je možné je uvolnit pro uprchlíky z Ukrajiny. „To vše slouží, abychom vykázali ubytovací kapacity v důstojných podmínkách,“ uvedl ministr. Vysvětlil, že jen důstojné podmínky povedou k tomu, aby si zde Ukrajinci hledali práci a zapojovali se do české společnosti jak nejlépe umí.
Rakušan (STAN) dodal, že je potřeba ukrajinskou komunitu informovat, že v okolí Prahy a Středočeského kraje bude problém sehnat místo pro dítě do školy. Rakušan zdůraznil, že tento problém mají ostatně i samotní Češi.
Rakušan zdůraznil, že stát nebude tlačit na školy, aby přijímaly do tříd ukrajinské děti, zmínil ale, jak je i tato integrace důležitá.