Rakušan: Česko registrovalo 180 tisíc Ukrajinců. „Musíme je adaptovat,“ urguje ministr
V České republice je registrováno již 180 tisíc uprchlíků z Ukrajiny. Uvedl to ministr vnitra Vít Rakušan (STAN) po jednání Ústředního krizového štábu. Vedle toho informoval o vzniku stragického týmu, který bude problematiku ubytovávání a financování řešit, první schůzku budou mít již zítra. Řešit budou mj. i zvýšení příspěvku z nynějších 180 korun na 250 korun. Na stole bude také vznik nového dotačního titulu, který by mohly obce využít na vytvoření obytných prostor.
Podle ministra vnitra Víta Rakušana (STAN) nadále platí, že nejvíce uprchlíků je žen a dětí – dětí je kolem 50 % celkové populace. „Dostáváme se do situace, kdy máme v ČR registrovaných 180 tisíc lidí. To číslo je úžasné i v tom smyslu, že žádné jiné zemi se nepovedlo dospět tak rychle k takovému počtu registrovaných osob,“ uvedl s tím, že největším problémem a výzvou je samozřejmě ubytovávání běženců.
Kraje se dostávají na svůj limit, jak dále podotkl Rakušan. Podle něj se již musí nabízet humanitární ubytování, čemuž se chtějí kraje i obce vyhýbat. „To je ubytování v tělocvičnách,“ upřesnil šéf vnitra.
Denně až 300 korun na uprchlíka
Po jednání Ústředního krizového štábu Rakušan představil také první plány na navýšení příspěvku na uprchlíka pro kraje. Podle něj by se mohl příspěvek zvýšit z aktuálních 180 korun na až 250 korun. Kraje by mohly také přispívat, takže by se podle Rakušana mohla částka vyšplhat na až 300 korun. O tom nicméně rozhodne vláda ve spolupráci s hejtmany ve středu.

Detektivové z Národní centrály proti organizovanému zločinu (NCOZ) v úterý ráno zasahovali ve firmě Ferrit ve Frýdku-Místku. Výrobce důlní techniky a jeho vedení jsou podezřelí z obcházení protiruských sankcí. Informoval o tom dnes Deník N.
„V úterý jsme prováděli úkony trestního řízení. Ale vzhledem k probíhajícím úkonům není možné v tuto chvíli sdělit více informací,“ uvedla mluvčí NCOZ Barbora Kudláčková. Deník uvedl, že kriminalisté ve firmě zabavovali telefony jejího vedení a celý den stahovali data z jejích serverů a e-mailovou komunikaci. „Vedení firmy je podezřelé, že poslední dva roky dodává své embargované stroje do Ruska,“ řekl Deníku N zdroj blízký případu.
Firma měla posílat své stroje a součástky do Ruska hlavně přes Turecko a Kazachstán. Deník N informoval, že vyšetřovatelé si vzali k výslechu část vedení společnosti, které se ale k podezřením nechce vyjadřovat.

V radiací zamořené uzavřené zóně okolo ukrajinské Černobylské jaderné elektrárny propukl lesní požár. Napsala to dnes agentura DPA s odkazem na Ruslana Kravčenka, šéfa správy Kyjevské oblasti, podle kterého je radioaktivita v mezích normy. Na místě bylo nasazeno přes 200 hasičů včetně padesátky vojáků a oheň se podařilo dostat pod kontrolu.
Plameny zasáhly plochu přibližně 20 hektarů, uvedl Kravčenko. Vzhledem k požáru porostu v zóně kolem odstavené elektrárny a požárům v rašeliništích v Brovarech nedaleko Kyjeva úřady doporučily obyvatelům, aby neotvírali okna, a omezit pohyb venku.
Zatím není jasné, co požár způsobilo. Kvůli vysokým letním teplotám a dlouhotrvajícímu suchu je v severoukrajinské Kyjevské oblasti zvýšené riziko požárů.

Spojené státy dnes plánují obvinit Rusko z kampaně, jejímž cílem je ovlivnit letošní volby pomocí on-line platforem a šířit dezinformace mezi americkými voliči. Informoval o tom server CNN s odkazem na šest zdrojů obeznámených s touto záležitostí, podle nichž bude hlavním předmětem oznámení televize RT.
Očekává se, že USA dnes učiní řadu kroků zaměřených na zmaření údajných snah Kremlu. Bílý dům tyto akce podle zdrojů veřejně odsoudí a ministerstvo spravedlnosti oznámí opatření orgánů činných v trestním řízení zaměřená na tajnou ruskou kampaň. Podle zdrojů je hlavním předmětem oznámení USA ruská státní mediální síť RT. Američtí představitelé považují tuto ruskou stanici za klíčovou součást kremelského propagandistického úsilí.
Dohromady by tyto kroky podle CNN byly dosud nejvýznamnější veřejnou reakcí administrativy amerického prezidenta Joea Bidena na údajné ruské vlivové operace zaměřené na americké voliče. Poté, co USA minulý měsíc obvinily Írán z pokusu o hackerský útok na kampaň republikánského kandidáta Donalda Trumpa i demokratické kandidátky Kamaly Harrisové, jsou dnešní očekávané kroky připomínkou toho, že američtí představitelé nadále považují Rusko za významnou zahraniční vlivovou hrozbu pro listopadové volby, uvedly zdroje.
Rakušan uvedl i to, že by dnes, tedy v pondělí, mohl ministr práce a sociálních věcí Marian Jurečka (KDU-ČSL) představit první návrhy na příspěvek lidem, kteří u sebe doma ubytovávají uprchlíky. To vše budou podle Rakušana řešit zítra strategické týmy, které byly speciálně vytvořeny kvůli krizi na Ukrajině.
Podle Rakušana by měla být částka i motivační pro rodiny, které by rády ubytovaly uprchlíky, ale nemají na to finance. „Pokud máte doma ukrajinskou maminku s dítětem, tak si s nimi i povídáte a dáte jim nejlepší rady a tím se k nim dostávají i tím nejpřirozenějším způsobem,“ konstatoval Rakušan, který si myslí, že by se tím i Ukrajinci nejlépe mohli adaptovat na život v Česku.
Na podnět hejtmana Jihočeského kraje Martina Kuby (ODS) se možná vypíše speciální dotační program na ministerstvu pro místní rozvoj. Ten by byl určen obcím a krajům a měl by sloužit k přetvoření prostor na ubytovací místa. Podle Rakušana je navíc skvělé, že by takové prostory Česku zůstaly i do budoucna a tedy by mohly být využívány například jako obecní byty poté, co válka na Ukrajině skončí.
Nové vládní nařízení?
Rakušan také uvedl, že se chystá vládní nařízení, aby státní instituce znovu prošly své ubytovací prostory a uvedly, zdali je možné je uvolnit pro uprchlíky z Ukrajiny. „To vše slouží, abychom vykázali ubytovací kapacity v důstojných podmínkách,“ uvedl ministr. Vysvětlil, že jen důstojné podmínky povedou k tomu, aby si zde Ukrajinci hledali práci a zapojovali se do české společnosti jak nejlépe umí.
Rakušan (STAN) dodal, že je potřeba ukrajinskou komunitu informovat, že v okolí Prahy a Středočeského kraje bude problém sehnat místo pro dítě do školy. Rakušan zdůraznil, že tento problém mají ostatně i samotní Češi.
Rakušan zdůraznil, že stát nebude tlačit na školy, aby přijímaly do tříd ukrajinské děti, zmínil ale, jak je i tato integrace důležitá.