Rakušan: Česko registrovalo 180 tisíc Ukrajinců. „Musíme je adaptovat,“ urguje ministr
V České republice je registrováno již 180 tisíc uprchlíků z Ukrajiny. Uvedl to ministr vnitra Vít Rakušan (STAN) po jednání Ústředního krizového štábu. Vedle toho informoval o vzniku stragického týmu, který bude problematiku ubytovávání a financování řešit, první schůzku budou mít již zítra. Řešit budou mj. i zvýšení příspěvku z nynějších 180 korun na 250 korun. Na stole bude také vznik nového dotačního titulu, který by mohly obce využít na vytvoření obytných prostor.
Podle ministra vnitra Víta Rakušana (STAN) nadále platí, že nejvíce uprchlíků je žen a dětí – dětí je kolem 50 % celkové populace. „Dostáváme se do situace, kdy máme v ČR registrovaných 180 tisíc lidí. To číslo je úžasné i v tom smyslu, že žádné jiné zemi se nepovedlo dospět tak rychle k takovému počtu registrovaných osob,“ uvedl s tím, že největším problémem a výzvou je samozřejmě ubytovávání běženců.
Kraje se dostávají na svůj limit, jak dále podotkl Rakušan. Podle něj se již musí nabízet humanitární ubytování, čemuž se chtějí kraje i obce vyhýbat. „To je ubytování v tělocvičnách,“ upřesnil šéf vnitra.
Denně až 300 korun na uprchlíka
Po jednání Ústředního krizového štábu Rakušan představil také první plány na navýšení příspěvku na uprchlíka pro kraje. Podle něj by se mohl příspěvek zvýšit z aktuálních 180 korun na až 250 korun. Kraje by mohly také přispívat, takže by se podle Rakušana mohla částka vyšplhat na až 300 korun. O tom nicméně rozhodne vláda ve spolupráci s hejtmany ve středu.

„Ruský vrtulník Mi-8 byl při startu sestřelen ukrajinským bezpilotním letounem,“ tweetuje ukrajinský influencer Anton Heraščenko. „‚Z-kanály‘ naznačují, že posádka nemusela přežít. Zatím žádné oficiální informace.“
Soud ve Slovinsku dnes uznal vinnou ze špionáže a falšování dokumentů dvojici agentů ruské rozvědky SVR. Nařídil také jejich vyhoštění ze země, informuje s odkazem na soud v Lublani agentura AFP.
Agenti ruské rozvědky SVR Arťom Dulcev a Anna Dulcevová žili společně se svými dětmi na severu Lublaně, vystupovali pod argentinskou identitou. Slovinská tajná služba SOVA je zadržela předloni po několika měsících sledování. Jejich děti byly svěřeny do pěstounské péče, rodiče ale mohly vídat. Soud dvojici vyměřil trest odnětí svobody na rok a půl, oznámila slovinská justice. To by více méně mělo být období, které oba agenti od zadržení strávili ve vazbě. Soud zároveň nařídil jejich vyhoštění.
Zpravodajským cílem dvojice byla podle vyšetřovatelů Agentura EU pro spolupráci energetických regulačních úřadů (ACER) se sídlem ve slovinském hlavní městě. Slovinsko rovněž využívali jako základnu pro cesty do Itálie, Chorvatska a dalších evropských zemí, kde tamním ruským agentům předávali pokyny z Moskvy.

Ruský prezident Vladimir Putin dnes dekretem zdvojnásobil jednorázovou částku vyplácenou při uzavření více než ročního kontraktu s ruskou armádou. Zvýšení na 400.000 rublů (téměř 109.000 Kč) podle serveru Meduza bude platit od 1. srpna do konce roku.
Minimální měsíční plat pro vojína, který se účastní bojů na Ukrajině, je stanoven na 204.000 rublů (55.400 Kč). To je podstatně vyšší částka, než jaká je průměrná mzda v zemi. Nový dekret zvýší minimální roční plat v prvním roce služby na 3,25 milionu rublů (885.000 Kč), podotýká agentura Reuters.
Od nuceného náboru záložníků v rámci kontroverzní mobilizace na podzim roku 2022 se Rusko při náboru vojáků do války, kterou rozpoutalo na Ukrajině, spoléhá především na finanční pobídky. V mnoha regionech se vyplácejí peněžní odměny za podpis smlouvy, během služby nebo po ukončení kontraktu.
Rakušan uvedl i to, že by dnes, tedy v pondělí, mohl ministr práce a sociálních věcí Marian Jurečka (KDU-ČSL) představit první návrhy na příspěvek lidem, kteří u sebe doma ubytovávají uprchlíky. To vše budou podle Rakušana řešit zítra strategické týmy, které byly speciálně vytvořeny kvůli krizi na Ukrajině.
Podle Rakušana by měla být částka i motivační pro rodiny, které by rády ubytovaly uprchlíky, ale nemají na to finance. „Pokud máte doma ukrajinskou maminku s dítětem, tak si s nimi i povídáte a dáte jim nejlepší rady a tím se k nim dostávají i tím nejpřirozenějším způsobem,“ konstatoval Rakušan, který si myslí, že by se tím i Ukrajinci nejlépe mohli adaptovat na život v Česku.
Na podnět hejtmana Jihočeského kraje Martina Kuby (ODS) se možná vypíše speciální dotační program na ministerstvu pro místní rozvoj. Ten by byl určen obcím a krajům a měl by sloužit k přetvoření prostor na ubytovací místa. Podle Rakušana je navíc skvělé, že by takové prostory Česku zůstaly i do budoucna a tedy by mohly být využívány například jako obecní byty poté, co válka na Ukrajině skončí.
Nové vládní nařízení?
Rakušan také uvedl, že se chystá vládní nařízení, aby státní instituce znovu prošly své ubytovací prostory a uvedly, zdali je možné je uvolnit pro uprchlíky z Ukrajiny. „To vše slouží, abychom vykázali ubytovací kapacity v důstojných podmínkách,“ uvedl ministr. Vysvětlil, že jen důstojné podmínky povedou k tomu, aby si zde Ukrajinci hledali práci a zapojovali se do české společnosti jak nejlépe umí.
Rakušan (STAN) dodal, že je potřeba ukrajinskou komunitu informovat, že v okolí Prahy a Středočeského kraje bude problém sehnat místo pro dítě do školy. Rakušan zdůraznil, že tento problém mají ostatně i samotní Češi.
Rakušan zdůraznil, že stát nebude tlačit na školy, aby přijímaly do tříd ukrajinské děti, zmínil ale, jak je i tato integrace důležitá.