Rakušan: Česko registrovalo 180 tisíc Ukrajinců. „Musíme je adaptovat,“ urguje ministr
V České republice je registrováno již 180 tisíc uprchlíků z Ukrajiny. Uvedl to ministr vnitra Vít Rakušan (STAN) po jednání Ústředního krizového štábu. Vedle toho informoval o vzniku stragického týmu, který bude problematiku ubytovávání a financování řešit, první schůzku budou mít již zítra. Řešit budou mj. i zvýšení příspěvku z nynějších 180 korun na 250 korun. Na stole bude také vznik nového dotačního titulu, který by mohly obce využít na vytvoření obytných prostor.
Podle ministra vnitra Víta Rakušana (STAN) nadále platí, že nejvíce uprchlíků je žen a dětí – dětí je kolem 50 % celkové populace. „Dostáváme se do situace, kdy máme v ČR registrovaných 180 tisíc lidí. To číslo je úžasné i v tom smyslu, že žádné jiné zemi se nepovedlo dospět tak rychle k takovému počtu registrovaných osob,“ uvedl s tím, že největším problémem a výzvou je samozřejmě ubytovávání běženců.
Kraje se dostávají na svůj limit, jak dále podotkl Rakušan. Podle něj se již musí nabízet humanitární ubytování, čemuž se chtějí kraje i obce vyhýbat. „To je ubytování v tělocvičnách,“ upřesnil šéf vnitra.
Denně až 300 korun na uprchlíka
Po jednání Ústředního krizového štábu Rakušan představil také první plány na navýšení příspěvku na uprchlíka pro kraje. Podle něj by se mohl příspěvek zvýšit z aktuálních 180 korun na až 250 korun. Kraje by mohly také přispívat, takže by se podle Rakušana mohla částka vyšplhat na až 300 korun. O tom nicméně rozhodne vláda ve spolupráci s hejtmany ve středu.

Velvyslanec Běloruska v Německu Dzjanis Sidarenka (rusky Denis Sidorenko, †48) spáchal sebevraždu, nevydržel výslechy Státního bezpečnostního výboru (KGB). V Berlíně působil od roku 2016, Alexandr Lukašenko jej z funkce uvolnil v březnu. Po návratu následovaly drsné výslechy, detektor lži aj. „Zřejmě nevydržel, co se dělo,“ komentoval zdroj běloruského týdeníku Naša Niva.

Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj podepsal zákon o roamingu. Ukrajinci se svými telefony se tím začlení do evropského prostoru - v EU budou volat za stejné tarify či z minut zdarma, jako to nyní platí pro nás. Totéž bude platit pro evropská čísla na Ukrajině, uvádí ukrajinský parlament. Jde o součást procesu přístupu Ukrajiny k EU.

Ruský vojenský soud v okupované části Luhanské oblasti na východě Ukrajiny odsoudil podplukovníka Ireka Magasumova k 11 letům vězení za vraždu místní dívky. Soud jej také zbavil titulu Hrdiny Ruska, ponechal mu však vojenskou hodnost.
Zločin, za který byl důstojník odsouzen, byl spáchán v Luhansku loni v srpnu. Podle vyšetřovatelů Magasumov spolu s dvěma dalšími důstojníky oslavoval vyznamenání - o deset dní dříve dostal právě zlatou hvězdu Hrdiny Ruska - v baru, kde se k nim připojily dvě místní dívky. Jedna z nich poprosila vojáky, aby ji nechali vystřelit z pistole, a tak se společnost vydala z baru do uličky, kde padlo několik ran. Osmnáctiletá dívka byla zasažena do hrudi a zakrátko vykrvácela. Druhá dívka tvrdila, že její kamarádku zastřelil právě Magasumov. Podplukovníkův podřízený při výslechu nejprve uvedl, že podplukovník náhodou zasáhl dívku, když přebíjel zbraň, ale později výpověď odvolal. Žádal však, podpořen svým velitelem i pár politiky, o podmíněný trest a ponechání hodnosti: „Nejužitečnější budu na frontové linii“.
Rakušan uvedl i to, že by dnes, tedy v pondělí, mohl ministr práce a sociálních věcí Marian Jurečka (KDU-ČSL) představit první návrhy na příspěvek lidem, kteří u sebe doma ubytovávají uprchlíky. To vše budou podle Rakušana řešit zítra strategické týmy, které byly speciálně vytvořeny kvůli krizi na Ukrajině.
Podle Rakušana by měla být částka i motivační pro rodiny, které by rády ubytovaly uprchlíky, ale nemají na to finance. „Pokud máte doma ukrajinskou maminku s dítětem, tak si s nimi i povídáte a dáte jim nejlepší rady a tím se k nim dostávají i tím nejpřirozenějším způsobem,“ konstatoval Rakušan, který si myslí, že by se tím i Ukrajinci nejlépe mohli adaptovat na život v Česku.
Na podnět hejtmana Jihočeského kraje Martina Kuby (ODS) se možná vypíše speciální dotační program na ministerstvu pro místní rozvoj. Ten by byl určen obcím a krajům a měl by sloužit k přetvoření prostor na ubytovací místa. Podle Rakušana je navíc skvělé, že by takové prostory Česku zůstaly i do budoucna a tedy by mohly být využívány například jako obecní byty poté, co válka na Ukrajině skončí.
Nové vládní nařízení?
Rakušan také uvedl, že se chystá vládní nařízení, aby státní instituce znovu prošly své ubytovací prostory a uvedly, zdali je možné je uvolnit pro uprchlíky z Ukrajiny. „To vše slouží, abychom vykázali ubytovací kapacity v důstojných podmínkách,“ uvedl ministr. Vysvětlil, že jen důstojné podmínky povedou k tomu, aby si zde Ukrajinci hledali práci a zapojovali se do české společnosti jak nejlépe umí.
Rakušan (STAN) dodal, že je potřeba ukrajinskou komunitu informovat, že v okolí Prahy a Středočeského kraje bude problém sehnat místo pro dítě do školy. Rakušan zdůraznil, že tento problém mají ostatně i samotní Češi.
Rakušan zdůraznil, že stát nebude tlačit na školy, aby přijímaly do tříd ukrajinské děti, zmínil ale, jak je i tato integrace důležitá.