Rakušan: Česko registrovalo 180 tisíc Ukrajinců. „Musíme je adaptovat,“ urguje ministr
V České republice je registrováno již 180 tisíc uprchlíků z Ukrajiny. Uvedl to ministr vnitra Vít Rakušan (STAN) po jednání Ústředního krizového štábu. Vedle toho informoval o vzniku stragického týmu, který bude problematiku ubytovávání a financování řešit, první schůzku budou mít již zítra. Řešit budou mj. i zvýšení příspěvku z nynějších 180 korun na 250 korun. Na stole bude také vznik nového dotačního titulu, který by mohly obce využít na vytvoření obytných prostor.
Podle ministra vnitra Víta Rakušana (STAN) nadále platí, že nejvíce uprchlíků je žen a dětí – dětí je kolem 50 % celkové populace. „Dostáváme se do situace, kdy máme v ČR registrovaných 180 tisíc lidí. To číslo je úžasné i v tom smyslu, že žádné jiné zemi se nepovedlo dospět tak rychle k takovému počtu registrovaných osob,“ uvedl s tím, že největším problémem a výzvou je samozřejmě ubytovávání běženců.
Kraje se dostávají na svůj limit, jak dále podotkl Rakušan. Podle něj se již musí nabízet humanitární ubytování, čemuž se chtějí kraje i obce vyhýbat. „To je ubytování v tělocvičnách,“ upřesnil šéf vnitra.
Denně až 300 korun na uprchlíka
Po jednání Ústředního krizového štábu Rakušan představil také první plány na navýšení příspěvku na uprchlíka pro kraje. Podle něj by se mohl příspěvek zvýšit z aktuálních 180 korun na až 250 korun. Kraje by mohly také přispívat, takže by se podle Rakušana mohla částka vyšplhat na až 300 korun. O tom nicméně rozhodne vláda ve spolupráci s hejtmany ve středu.
Belgie vyčlení devět milionů eur (224 milionů korun) na obnovu ukrajinské energetické infrastruktury poničené ruskými útoky. S odvoláním na ministryni pro rozvojovou spolupráci Caroline Gennezovou o tom informovala stanice RTBF. Finance poskytne evropská země prostřednictvím Rozvojového fondu OSN (UNDP).
„Za více než dva roky ruské invaze na Ukrajinu byla poškozená nebo zničená polovina ukrajinské energetické infrastruktury... je chatrná a velmi centralizovaná, což ji činí zranitelnou,“ uvedla belgická ministryně s tím, že cílem podpory bude vytvořit více „udržitelné a decentralizované“ zdroje energie.

Maďarský premiér ocenil přístup Číny k ruské válce na Ukrajině. Prezident Si Ťin-pching dal v minulosti ve svých veřejných prohlášeních najevo, že si přeje mír na Ukrajině, a Čína loni sestavila plán o 12 bodech na „politické urovnání“ konfliktu. Podle představitelů Spojených států však Čína dodává Rusku materiály takzvaného dvojího použití, tedy umožňující jak civilní, tak i vojenské účely, a zpřístupňuje Rusku satelitní záběry využitelné ve válce proti Ukrajině, ačkoliv přímou smrtící vojenskou pomoc Moskvě podle amerických představitelů nedodala.
„Hlas Maďarska je v Evropě osamocený. Maďarsko volá po příměří a mírových rozhovorech,“ řekl Orbán s koncem návštěvy Si Ťin-pchinga v Budapešti a prohlásil, že zbytek Evropy je „na straně války“.

Některé proruské vojenské kanály na telegramu v pátek ráno psaly, že ruská armáda zahájila v okolí Vovčansku ofenzivu. Část z nich psala o „průlomu“ a „dobytí některých obydlených oblastí“, psal ruskojazyčný server BBC. Informace nešlo ověřit z nezávislých zdrojů.
Ukrajinská policie každopádně pomáhala obyvatelům Vovčanska s evakuací. Zejména seniorům, jak ukázala na fotkách - a to i po vodě.
Rakušan uvedl i to, že by dnes, tedy v pondělí, mohl ministr práce a sociálních věcí Marian Jurečka (KDU-ČSL) představit první návrhy na příspěvek lidem, kteří u sebe doma ubytovávají uprchlíky. To vše budou podle Rakušana řešit zítra strategické týmy, které byly speciálně vytvořeny kvůli krizi na Ukrajině.
Podle Rakušana by měla být částka i motivační pro rodiny, které by rády ubytovaly uprchlíky, ale nemají na to finance. „Pokud máte doma ukrajinskou maminku s dítětem, tak si s nimi i povídáte a dáte jim nejlepší rady a tím se k nim dostávají i tím nejpřirozenějším způsobem,“ konstatoval Rakušan, který si myslí, že by se tím i Ukrajinci nejlépe mohli adaptovat na život v Česku.
Na podnět hejtmana Jihočeského kraje Martina Kuby (ODS) se možná vypíše speciální dotační program na ministerstvu pro místní rozvoj. Ten by byl určen obcím a krajům a měl by sloužit k přetvoření prostor na ubytovací místa. Podle Rakušana je navíc skvělé, že by takové prostory Česku zůstaly i do budoucna a tedy by mohly být využívány například jako obecní byty poté, co válka na Ukrajině skončí.
Nové vládní nařízení?
Rakušan také uvedl, že se chystá vládní nařízení, aby státní instituce znovu prošly své ubytovací prostory a uvedly, zdali je možné je uvolnit pro uprchlíky z Ukrajiny. „To vše slouží, abychom vykázali ubytovací kapacity v důstojných podmínkách,“ uvedl ministr. Vysvětlil, že jen důstojné podmínky povedou k tomu, aby si zde Ukrajinci hledali práci a zapojovali se do české společnosti jak nejlépe umí.
Rakušan (STAN) dodal, že je potřeba ukrajinskou komunitu informovat, že v okolí Prahy a Středočeského kraje bude problém sehnat místo pro dítě do školy. Rakušan zdůraznil, že tento problém mají ostatně i samotní Češi.
Rakušan zdůraznil, že stát nebude tlačit na školy, aby přijímaly do tříd ukrajinské děti, zmínil ale, jak je i tato integrace důležitá.