VIDEO: Rusové nad ránem zaútočili v centru Kyjeva. Bomby padly na obytné domy
Ostřelování Kyjeva pokračovalo i během noci na úterý. Silnější exploze se v hlavním městě ozvaly nad ránem, došlo k nim opět v centru metropole. Podle dosavadních informací zatím jedna obytná budova hoří.
V úterý ráno došlo v Kyjevě k několika explozím. 2 z nich byly slyšet ve 4:00 tamního času (03:00 českého času), další 2 o hodinu později.
Podle původní zprávy Ukrinformu došlo k výbuchům v různých částech města. Předběžné informace nasvědčují tomu, že Rusové odpálili balistické střely na obytnou čtvrť, kde v důsledku toho vznikl požár obytného domu.
Také v pondělí odpoledne otřásl městkou čtvrtí Kurenivkou v Kyjevě výbuch,. Na místní silnici dopadly trosky raket, jak uvedl Kličko. „Jedna osoba byla zabita a dalších šest bylo zraněno. Dva zraněné odvezla sanitka,“ dodal bývalý známý boxer na twitteru.
Zasažený byl i trolejbus, který byl naštěstí bez cestujících. Podle Klička byl tento dopravní prostředek zcela zničen.
Na twitteru se také objevilo video, kde je přímo vidět i samotný výbuch.
Kyjev a jeho okolí byl opět v noci na pondělí ostřelován, útoky si podle ukrajinských médií vyžádaly několik obětí na životě. Ruská dělostřelecká palba dnes ráno zasáhla devítipatrovou rezidenční budovu na severu Kyjeva ve čtvrti Oboloň. Při útoku zemřely podle ukrajinských médií nejméně dvě osoby, tři lidé jsou hospitalizovaní; devět jich záchranáři ošetřili na místě. Celkem se jim z budovy podařilo evakuovat téměř 80 lidí. Nyní přibyl k obětem další zemřelý po tomto dnešním odpoledním neštěstí.
Noční ostřelování si podle gubernátora Kyjevské oblasti Oleksije Kuleby vyžádalo život radního ve městě Brovary východně od metropole. Ostřelování pokračovalo také na severozápadě ve městech Irpiň, Buča a Hostomel včetně tamního letiště, kde při ruském pokusu obklíčit hlavní město zuřily jedny z nejtěžších bojů.

Neznámý pachatel dnes v Kyjevě zastřelil plukovníka tajné služby SBU pěti výstřely z pistole s tlumičem. Střelce se nepodařilo dopadnout, informují ukrajinská média. SBU uvedla, že společně s policií podniká kroky k objasnění zločinu a dopadení viníků. Jméno zastřeleného důstojníka zprvu nezmiňovala, ale anonymní zdroje médiím potvrdily, že obětí se stal plukovník Ivan Voronyč.
Ten vytvořil v SBU oddělení, které nyní vytváří Rusům mnoho problémů, uvedl podle médií bývalý zpravodajec Ivan Červinskyj bez dalších podrobností.

Evropská komise propustila tlumočnici z ukrajinštiny najatou na tlumočení setkání nejvyšších představitelů EU. Během jednání s ukrajinským prezidentem Volodymyrem Zelenským loni v prosinci si podle všeho psala poznámky, což je na podobných jednáních zakázáno, a existovaly tak obavy z narušení bezpečnosti. O incidentu jako první informoval francouzský deník Le Monde. Podle serveru Meduza na zvláštní chování tlumočnice upozornili její čeští kolegové.

Německo je připraveno koupit od Spojených států systémy protivzdušné obrany Patriot a poskytnout je Ukrajině, prohlásil dnes na konferenci o obnově Ukrajiny v Římě německý kancléř Friedrich Merz. Informují o tom agentury.