VIDEO: Rusové nad ránem zaútočili v centru Kyjeva. Bomby padly na obytné domy
Ostřelování Kyjeva pokračovalo i během noci na úterý. Silnější exploze se v hlavním městě ozvaly nad ránem, došlo k nim opět v centru metropole. Podle dosavadních informací zatím jedna obytná budova hoří.
V úterý ráno došlo v Kyjevě k několika explozím. 2 z nich byly slyšet ve 4:00 tamního času (03:00 českého času), další 2 o hodinu později.
Podle původní zprávy Ukrinformu došlo k výbuchům v různých částech města. Předběžné informace nasvědčují tomu, že Rusové odpálili balistické střely na obytnou čtvrť, kde v důsledku toho vznikl požár obytného domu.
Také v pondělí odpoledne otřásl městkou čtvrtí Kurenivkou v Kyjevě výbuch,. Na místní silnici dopadly trosky raket, jak uvedl Kličko. „Jedna osoba byla zabita a dalších šest bylo zraněno. Dva zraněné odvezla sanitka,“ dodal bývalý známý boxer na twitteru.
Zasažený byl i trolejbus, který byl naštěstí bez cestujících. Podle Klička byl tento dopravní prostředek zcela zničen.
Na twitteru se také objevilo video, kde je přímo vidět i samotný výbuch.
Kyjev a jeho okolí byl opět v noci na pondělí ostřelován, útoky si podle ukrajinských médií vyžádaly několik obětí na životě. Ruská dělostřelecká palba dnes ráno zasáhla devítipatrovou rezidenční budovu na severu Kyjeva ve čtvrti Oboloň. Při útoku zemřely podle ukrajinských médií nejméně dvě osoby, tři lidé jsou hospitalizovaní; devět jich záchranáři ošetřili na místě. Celkem se jim z budovy podařilo evakuovat téměř 80 lidí. Nyní přibyl k obětem další zemřelý po tomto dnešním odpoledním neštěstí.
Noční ostřelování si podle gubernátora Kyjevské oblasti Oleksije Kuleby vyžádalo život radního ve městě Brovary východně od metropole. Ostřelování pokračovalo také na severozápadě ve městech Irpiň, Buča a Hostomel včetně tamního letiště, kde při ruském pokusu obklíčit hlavní město zuřily jedny z nejtěžších bojů.

Ukrajina zahájila vyšetřování hlášených případů dezerce a zneužití moci týkajících se 155. mechanizované brigády pojmenované po Anně Kyjevské, jejíž členy z části vycvičila a vybavila Francie. Napsaly to dnes agentury AFP a Ukrinform s odvoláním na mluvčí ukrajinského Státního úřadu pro vyšetřování (SBI) Teťjanu Sapjanovou.
Zmíněná brigáda je podle AFP jedním z několika uskupení vytvořených loni ve snaze Kyjeva posílit své ozbrojené síly v obraně proti početně silnější ruské invazní armádě. Jednotku mělo tvořit až 4500 vojáků, přičemž Francie vycvičila přibližně polovinu z nich. Poskytla jí také vojenské vybavení, napsala francouzská agentura.

Dobré ráno, vážení čtenáři,
Příští americký prezident Donald Trump by mohl být rozhodující pro výsledek ruské války proti Ukrajině, je schopen ruského prezidenta Vladimira Putina zastavit. Ve vysílání ukrajinských televizí to dnes řekl prezident Ukrajiny Volodymyr Zelenskyj. Republikán Trump se do Bílého domu vrátí 20. ledna a v současné době panuje nejistota ohledně další americké pomoci Kyjevu pod jeho vedením země.
„Trump může být rozhodující,“ řekl Zelenskyj podle serveru Ukrajinska pravda. „Je schopen zastavit Putina, lépe řečeno: pomoci nám zastavit Putina,“ dodal ukrajinský prezident. S ohledem na nepředvídatelnost budoucího amerického prezidenta ten ukrajinský uvedl, že by byl rád, kdyby se tato vlastnost týkala především Ruska. „Myslím, že opravdu chce válku ukončit,“ řekl Zelenskyj.